SLOVO O IKONE (Milan Gábor; foto: livemaster.ru)
Pri ikonách Bohorodičky nie je ničím nezvyčajným, že sa pri niektorých z nich stretávame s tým, že viaceré majú ten istý názov, ale inú históriu, a takou je aj táto ikona.
Dubenská (Krásnohorská) ikona Bohorodičky (rus. Дубeнская, Красногорская) bola objavená v 17. storočí mníchmi pokrovského monastiera na mieste zvanom Krásna hôrka neďaleko mesta Zolotonoša, v súčasnosti Čerkasská oblasť centrálnej Ukrajiny.
Krásnohorský pokrovský monastier bol založený na začiatku 17. storočia. Podľa tradície istý grécky mních, ktorý prišiel do týchto končín z Konštantínopola, sa tu usadil ako prvý pustovník na základe príkazu Bohorodičky, ktorá sa mu zjavila. Modlil sa pred obrazom Bohorodičky vyrezaným z kôry stromu, podľa čoho bola aj pomenovaná ako Korecká ikona Bohorodičky. Mnísi, ktorí sa po čase zhromaždili okolo pustovníka, istého dňa našli na dube ikonu Božej Matky, od čoho dostala aj pomenovanie Dubenská alebo Dubická, či Dubnická. Pred tým než mnísi sňali ikonu zo stromu, dlho sa modlili a prosili Bohorodičku o priazeň, aby mohli preniesť jej ikonu do Cerkvi sv. veľkomučeníka Juraja, odkiaľ ju neskôr preniesli do novopostaveného dreveného pokrovského soboru (1680 – 1687) a umiestnili nad kráľovskými dverami ikonostasu. Na skutočnosť tohto zjavenia sa ikony poukazuje v roku 1859 N. Dumitraško prostredníctvom starého obrazu, nachádzajúceho sa na dverách jednej z monastierskych kélií. Obraz zachytáva mnícha modliaceho sa pred obrazom, ktorý je na strome.
Každoročne sa 24. augusta konala procesia s Dubenskou ikonou Bohorodičky okolo monastiera, počas ktorej sa modlil Akatist k ikone Božej Matky s titulom Radosť všetkých utrápených.
- marca 1922 bol krásnohorský pokrovský monastier rozkradnutý boľševikmi a následne zatvorený. V roku 1923 boli ikony z monastiera vrátane divotvornej Dubenskej ikony Bohorodičky, ako aj ostatné liturgické predmety umiestnené v múzeu mesta Zolotonoša, kde sa ikona v súčasnosti nenachádza a niet o nej žiadnych informácií. Na jeseň 1941 bol ženský monastier nanovo obnovený a v súčasnosti sa v ňom nachádzajú dve kópie Dubenskej ikony Bohorodičky. Jedna ikona neveľkých rozmerov sa uchováva v drevenej schránke na severnej stene pokrovskej cerkvi. Druhá je najstaršou zachovanou kópiou z roku 1864 a bola nájdená v jednom zo zbúraných domov v okolí mesta Vologda (severozápadná časť Ruska), a do monastiera ju priniesli v roku 2004.
Ikona je v type eleusy, nežnej, milujúcej Matky, s dieťaťom Kristom na jej pravej ruke, ktorý ľavou rukou objíma krk Matky a pravicou sa dotýka jej mafória. Kristov vrúcny vzťah k Matke vyjadruje aj jeho priľnutie k lícu Bohorodičky.
Svoju liturgickú pamiatku slávi Dubenská ikona Bohorodičky vo sviatok Polovice Päťdesiatnice. Sviatok ikony bol ustanovený na pamiatku dňa, keď bol po modlitbách pred ikonou Bohorodičky monastier zachránený pred požiarom a Čerkasská oblasť pred epidémiou.
Vo sviatok Polovice Päťdesiatnice si Ukrajinská pravoslávna cirkev okrem už spomínanej Dubenskej (Krásnohorskej) ikony Bohorodičky uctieva ešte jednu Dubenskú ikonu, ktorej história sa spája s významným kniežacím rodom Ostrožských. Ikona sa objavila v 14. storočí a dlhé roky bola tzv. rodovou ikonou. V 16. storočí knieža Konštantín Ivanovič Ostrožský daroval ikonu Bohorodičky preobraženskému soboru v Dubne, ktorý bol postavený aj vďaka predkom tohto kniežacieho rodu. Ikona dostala svoje pomenovanie podľa mesta Dubno vo Volyňskej oblasti (v súčasnosti Rivnenskej) na severozápade Ukrajiny.
Táto divotvorná Dubenská ikona Bohorodičky je zdobená drahocennou rizou z perál.