SLOVO SVÄTÉHO OTCA (Marek Baran; foto: flickr.com)
Svätý Otec František pred modlitbou Anjel Pána vo svojom príhovore povzbudil ľudí k tomu, aby boli odvážaní a kreatívni pri hľadaní a budovaní nebeského kráľovstva.
„Dnešné evanjelium (porov. Mt 13, 44 – 52) tvoria záverečné verše kapitoly, ktorú Matúš venuje podobenstvám o nebeskom kráľovstve: o ukrytom poklade, o vzácnej perle a o sieti hodenej do mora. Zastavím sa pri prvých dvoch, v ktorých je nebeské kráľovstvo pripodobnené dvom rôznym vzácnym veciam: pokladu ukrytému v poli a perle veľkej hodnoty.
Reakcia toho, kto nájde perlu alebo poklad, je prakticky rovnaká: ľudia predajú všetko, aby získali to, na čom im teraz už najviac záleží. Týmito dvoma prirovnaniami nás má Ježiš v úmysle zapojiť do budovania nebeského kráľovstva, predstavujúc nám podstatnú charakterovú črtu kresťanského života, života nebeského kráľovstva: na tomto kráľovstve majú plnú účasť tí, ktorí sú ochotní vsadiť všetko; sú odvážni. Vskutku, onen človek a takisto aj obchodník z podobenstva predávajú všetko, čo majú, zanechávajúc tak svoje materiálne istoty.
Z toho sa dá pochopiť, že budovanie kráľovstva si vyžaduje nielen Božiu milosť, ale aj aktívnu disponovanosť človeka. Konanie muža a obchodníka z podobenstiev, ktorí sa dávajú do hľadania, zriekajúc sa vlastných dobier, aby si mohli kúpiť niečo, čo je ešte vzácnejšie, je konaním rozhodným, radikálnym, povedal by som, že jednosmerne priamym, nie tam aj späť: je to priamočiare konanie. Ba čo viac, je to konanie s radosťou, lebo obaja našli poklad.
Sme pozvaní osvojiť si postoj týchto dvoch evanjeliových postáv, aby sme sa aj my stali zdravo vášnivými hľadačmi nebeského kráľovstva. Znamená to zanechať ťažkú bagáž našich svetských istôt, ktoré nám bránia v hľadaní a budovaní kráľovstva: dychtivosť po vlastníctve, smäd po zisku a moci, myslenie len na seba samých. V našich časoch, ako všetci vieme, sa život niektorých môže stať tuctovým a vyhasnutým, lebo pravdepodobne nešli hľadať pravý poklad: uspokojili sa lákavými, no pominuteľnými vecami, trblietavými zábleskami, ktoré sú však iluzórne, lebo človeka nakoniec nechávajú v tme.
Naopak, svetlo kráľovstva nie je nejaký ohňostroj, je to svetlo. Ohňostroj trvá iba chvíľku, no svetlo kráľovstva nás sprevádza celým životom. Nebeské kráľovstvo je opakom nadbytočných vecí, ktoré ponúka svet; je opakom banálneho života: je pokladom, ktorý dennodenne obnovuje život a otvára ho širším obzorom. Skutočne ten, kto našiel tento poklad, má kreatívne a objaviteľské srdce, ktoré neopakuje, ale vynalieza, prechádzajúc novými cestami, ktoré nás vedú k láske k Bohu, k láske k ostatným, k pravej láske k nám samým.
Znakom tých, ktorí kráčajú po tejto ceste kráľovstva je kreativita, stále sa usilujúc o viac. Tá kreativita, ktorá sa chopí života a dáva ho, dáva a dáva, ďalej a ďalej… Stále hľadá najrozličnejšie spôsoby, ako dávať život. Ježiš, ktorý je tým ukrytým pokladom a tou perlou nesmiernej hodnoty, nemôže nevyvolávať radosť, všetku radosť sveta: radosť objaviť zmysel vlastného života, radosť cítiť, že ho nasadzujeme v dobrodružstve svätosti. Nech nám svätá Panna Mária pomáha každodenne vyhľadávať poklad nebeského kráľovstva, aby sa v našich slovách a činoch prejavovala láska, ktorú nám Boh daroval skrze Ježiša.“ (z príhovoru 26. júla 2020)
„Muži a ženy, ktorí sa modlia, vedia, že nádej je silnejšia než malomyseľnosť. Veria, že láska je mocnejšia než smrť a že istotne jedného dňa zvíťazí, aj keď nevieme kedy a ako.“
(Svätý Otec František)