UDALOSŤ (Vatican News, Jaroslav Girovský; foto: Jaroslav Makar)
Na Ukrajine sa 19. – 20. júla konali pohrebné obrady za zosnulého mukačevského eparchu Milana Šášika CM. Člen rehole vincentínov vladyka Milan zomrel náhle v utorok 14. júla v užhorodskej nemocnici v dôsledku trombózy. Pred odchodom do nemocnice prijal pomazanie chorých od pomocného užhorodského biskupa Nila Jurija Luščaka. Pán si ho povolal v 68. roku života, 45. roku kňazstva a 18. roku biskupskej služby. Mukačevskú gréckokatolícku eparchiu viedol od roku 2003, najprv ako apoštolský administrátor a od roku 2010 ako eparchiálny biskup. Jeho telesné ostatky uložili v krypte v Katedrále Povýšenia svätého Kríža v Užhorode.
Prvá časť smútočných obradov sa konala v nedeľu v kaplnke Kňazského seminára bl. biskupa Teodora Romžu v Užhorode. Hlavným sláviteľom svätej liturgie a obradov bol pomocný biskup vladyka Nil Jurij Luščak OFM. Po obradoch nasledovalo celonočné modlitbové bdenie. Kňazi a veriaci mali možnosť rozlúčiť sa s vladykom Milanom a vzdať mu poslednú úctu. Druhá časť celonočného bdenia bola venovaná čítaniu evanjelia.
V pondelok ráno bola otvorená rakva vystavená v katedrále. Archijerejskej svätej liturgii predsedal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, ktorý sa v homílii prihovoril po ukrajinsky. Pripomenul spoločné chvíle štúdií s vladykom Milanom i spoločné biskupské svätenie, ktoré prijali od sv. Jána Pavla II. Vyjadril, že hoci cez slzy, prežíva radosť pri pochovávaní svojho spolubrata, ktorý celý svoj život obetoval Kristovi a práve tým získal večný život a večnú odmenu. Zdôraznil aj veľkú lásku a obetavosť zosnulého biskupa voči ľudu, ktorý mu bol zverený, a vyjadril presvedčenie, že jeho modlitby za kňazov i veriacich naďalej pokračujú. Vyzval vladyku Nila, duchovenstvo i veriacich k tomu, aby urobili všetko pre to, aby sa nezabudlo na snaženie vladyku Milana a aby sami pokračovali v konaní dobier, ktoré začal.
Pohreb sa konal za účasti hlavného kyjevsko-haličského arcibiskupa Sviatoslava Ševčuka, hlavy Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, pomocného biskupa Mukačevskej eparchie Nila Jurija Luščaka OFM a vyše dvadsiatich biskupov východného i západného obradu. Početný zástup duchovenstva zaplnil celú katedrálu. Veriacim boli vyhradené miesta vonku, kde boli umiestnené veľkoplošné obrazovky. Nedeľné a pondelkové obrady boli vysielané v priamom prenose, ktorý zabezpečovala TV LOGOS. Počas liturgického slávenia zazneli aj ekténie v maďarskom a rumunskom jazyku. Po zakončení liturgie nasledovali stichiry pohrebu, ktoré zavŕšil obrad liatia oleja na tvár zosnulého biskupa, ktorá sa následne prikrýva vozduchom. Obrad vykonal vladyka Nil.
Následne bol prečítaný kondolenčný telegram Svätého Otca Františka v ukrajinčine, ktorý zaslal kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár, ako aj kondolencia apoštolského nuncia na Ukrajine arcibiskupa Cladia Gugerottiho. Prítomným sa prihovoril aj vyšší arcibiskup Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav, ktorý ocenil spoluprácu s vladykom Milanom a jeho životné svedectvo o vzkriesenom Kristovi. Arcibiskup Babjak prečítal kondolenčný list v slovenčine, ktorý zaslal predseda Konferencia biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Ďalej za Hajdúdorožskú metropoliu sa po maďarsky prihovoril arcibiskup metropolita Péter Fülöp Kocsis, za Košickú eparchiu sa po rusínsky prihovoril vladyka Milan Chautur CSsR, za mukačevskú rímskokatolícku diecézu sa po maďarsky prihovoril Mons. Antal Majnek, po maďarsky sa prihovoril aj biskup Reformovanej cirkvi Zakarpatia a prihovoril sa aj predstaviteľ miestnej samosprávy. Bolo tiež oznámené, že prezident Ukrajiny udelil zosnulému vladykovi in memoriam Rad za zásluhy druhého stupňa.
Záverečný príhovor patril vladykovi Nilovi, ktorý, ako bolo krátko predtým oznámené, bol tento deň vymenovaný pápežom Františkom za apoštolského administrátora Mukačevskej eparchie sede vacante ad nutum Santae Sedis. Napokon vladyka Nil všetkým poďakoval za účasť.
Telesné ostatky vladyku Milana boli uložené do katedrálnej krypty na mieste, kde bol pochovaný aj jeho predchodca v úrade bl. Teodor Romža, ako si to vladyka Milan želal. Vo svojom závete vladyka Milan vyjadril vieru vo večný život a všetkých poprosil o odpustenie a modlitby. Všetok osobný majetok zanechal Mukačevskej eparchii. Chcel byť pochovaný iba v rúchach z biskupskej vysviacky, bez prsteňov, s opotrebovanou mitrou, „čo jej nie je škoda“, s drevenou panagiou s ikonou máriapocskej Bohorodičky a s ružencom v ruke, na mieste, kde bol kedysi pochovaný bl. Teodor Romža.
Životopis
Milan Šášik sa narodil 17. septembra 1952 v dedinke Lehota neďaleko Nitry. Počas teologických štúdií na Cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave tajne vstúpil do rehole lazaristov. Hoci bol pôvodne rímskokatolík, živo sa zaujímal o východný obrad a stal sa birituálnym kňazom. Po nežnej revolúcii absolvoval vyššie štúdiá v Ríme, kde na Teresiane obhájil licenciát. Od roku 1992 pracoval šesť rokov na Apoštolskej nunciatúre v Kyjeve. Cez víkendy často cestoval mnoho kilometrov, aby vypomáhal tam, kde bol nedostatok kňazov. Neskôr pôsobil ako farár v Perečíne na Zakarpatsku.
Pápež Ján Pavol II. ho 12. novembra 2002 vymenoval za apoštolského administrátora ad nutum Sanctae Sedis Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie a za bononského titulárneho biskupa. Biskupskú konsekráciu prijal 6. januára 2003 z rúk Jána Pavla II. v Bazilike sv. Petra v Ríme. V nasledujúcich rokoch sa mu podarilo konsolidovať pomery v Mukačevskej eparchii a vytvoriť fungujúce riadiace štruktúry. Vysvätil 195 kňazov, dokončil kňazský seminár, opravil biskupskú rezidenciu a postavil 269 chrámov a väčších kaplniek. 17. marca 2010 bol vymenovaný za mukačevského eparchiálneho biskupa.
Vičnaja jemu pamjať!