BIOETIKA (Jozef Glasa; foto: pexels.com)
Pri biologickej liečbe nejde o značkové biopotraviny či iné bioprodukty. Je to oveľa zaujímavejšie. Vo výskumných laboratóriách a na rešpektovaných klinikách, ba už aj v dennej praxi súčasnej medicíny zažívame dospelejší, hlbší návrat do „školy matky prírody“. Deje sa to v sprievode súčasnej špičkovej vedy a najnovších technológií.
Pri biologickej liečbe nejde o značkové biopotraviny či iné bioprodukty. Je to oveľa zaujímavejšie. Vo výskumných laboratóriách a na rešpektovaných klinikách, ba už aj v dennej praxi súčasnej medicíny zažívame dospelejší, hlbší návrat do „školy matky prírody“. Deje sa to v sprievode súčasnej špičkovej vedy a najnovších technológií.
Biologická liečba v tejto škole života akoby odpisuje. Poznanie o tom, ako a čím to všetko matka príroda v našom tele robí – a ako by sa to dalo ovplyvniť. Výsledkom sú účinné lieky na celý rad veľmi závažných chorôb. Mnohé z nich boli donedávna považované za ne(vy)liečiteľné.
V čom je biologická liečba zvláštna? Prečo má takú vysokú účinnosť? Je bezpečná? Prináša aj nejaké nové etické problémy? Ako sa k nej pacient môže dostať?
Účinnosť biologickej liečby je založená na využití nových, detailných poznatkov, ktoré prináša súčasný pokrok v medicíne, biológii a najnovších technológiách. Lekári získavajú rozsiahle, neraz prekvapujúce informácie o stavbe a fungovaní ľudského tela. O jemnom riadení životných procesov. O zložitej regulácii činnosti ľudských orgánov, tkanív, rozličných druhov buniek. O úlohách a vzájomnej komunikácii obrovského množstva regulačných molekúl, ktorými si všetky súčasti bunky, ale aj bunky, tkanivá a orgány človeka medzi sebou navzájom posielajú dôležité informácie a regulačné príkazy, aby obdivuhodne koordinovali svoju činnosť v zdraví aj v chorobe.
Na základe tohto nového, rozsiahleho poznania hľadá súčasná medicína v zložitých procesoch zdravia alebo choroby kľúčové regulačné body, do ktorých by mohla účinne – a pokiaľ možno aj bezpečne zasiahnuť. Ide o cieľové miesta na pôsobenie biologických liekov. Keďže ich zásah do citlivého regulačného bodu daného chorobného procesu býva veľmi presný (špecifický), je zvyčajne aj neobyčajne účinný. Navyše, v ideálnom prípade biologický liek ovplyvňuje iba ten chorobný mechanizmus, na ktorý je určený. Preto býva biologická liečba aj pomerne bezpečná. Neplatí to však vždy – biologické lieky môžu mať aj závažné nežiaduce účinky.
Zvláštnosťou biologickej liečby môže byť niekedy skutočnosť, že vie priaznivo ovplyvniť priebeh choroby len v presne (zvyčajne geneticky) definovanej skupine pacientov (personalizovaná medicína). U tých, ktorí nemajú konkrétny typ daného ochorenia, je neúčinná. Preto sa pred indikáciou niektorých biologických liekov musí u pacientov vykonať špeciálne vyšetrenie. Aby sa zistilo, či daná liečba bude u nich účinná.
Inou osobitosťou biologických liekov je, že sa pripravujú v živých biologických systémoch (v priemyselne pestovaných bunkách, v baktériách či v kvasniciach), keďže ich nevieme pripraviť chemickou cestou. Tento spôsob prípravy znamená, že biologické lieky s rovnakým mechanizmom účinku pripravené v odlišných biologických systémoch nie sú úplne zhodné. Hovoríme, že sú iba biologicky podobné (biosimiláry). Aj takéto veľmi malé odlišnosti môžu mať niekedy klinický význam. Dôležité je tu vždy stanovisko kvalifikovaného lekára.
Prínos biologických liekov treba aj z etického hľadiska vysoko hodnotiť. Znamenajú novú nádej na záchranu života, zdravia. Alebo aspoň na podstatné zlepšenie stavu pacienta. Závažným etickým problémom je ich pomerne vysoká cena – a možnosti daného zdravotníckeho systému ich pre pacientov zabezpečiť zo zdrojov zdravotného poistenia. Na druhej strane, vysoká účinnosť a priaznivá bezpečnosť biologickej liečby často umožňujú preukázať, najmä v porovnaní s predtým používanými liekmi, aj jej pozitívnu ekonomickú prospešnosť. V tejto súvislosti má význam aj vývoj biosimilárnych liekov. Ich cena býva totiž významne nižšia. Preto je správne odporúčať – a zo strany pacienta prijímať ich čo najširšie používanie.