SLOVO O IKONE (Daniel Černý; foto: Návšteva veriacich z americkej eparchie Parma v Košiciach 24. septembra 2018. Zdroj: Byzantinos)
O úcte ku Bohorodičke z Klokočova nemáme medzi emigrantmi do USA na konci 19. storočia zachované informácie. Keďže však do USA prichádzali ľudia, ktorí tam v starom kraji hojne putovali a navyše pochádzali z tohto kraja (ako predkovia vladyku Johna Kudricka z Kaluže), predpokladáme, že určitá forma súkromnej úcty existovala. Jej organizovaný rozvoj sa spája jednoznačne až s druhou polovicou 20. storočia.
V júni 1957 vychádza v kanadskom časopise Mária ponuka plagátov s vyobrazením klokočovskej Bohorodičky. Plagáty zasielal za dolár otec Fuga z Hamiltonu. Vzhľadom na distribúciu časopisu aj do USA je isté, že plagát poslal i na viaceré adresy do USA, aby tak ozdobili príbytky tamojších katolíkov.
Veľmi významnou propagáciou ikony a pútnického miesta bol počiatok 90. rokov. Nielen preto, že padla železná opona a začali sa cesty amerických gréckokatolíkov aj na Slovensko. Veľkou pomocou bol posledný diel letákov vynikajúcej katechetickej série vydávanej seminárom v Pittsburghu. Táto séria nazvaná Byzantine Leaflet Series objasňovala základné pravdy viery a tradícií gréckokatolíkov z Užhorodskej únie v USA. Séria sa teší do dnešných čias po farnostiach veľkej obľube. Už jej prvý diel z roku 1975 bol venovaný mariánskej úcte u gréckokatolíkov. Celý 59. diel z roku 1993 je venovaný zázračnej klokočovskej ikone. Ikona tak bola predstavená ako súčasť identity gréckokatolíkov tohto cirkevného spoločenstva.
Klokočov sa navyše po roku 1990 stal častým cieľom pútí zo strany amerických gréckokatolíkov do strednej a východnej Európy, obvykle popri Užhorode, Máriapóči, Prešove, Košiciach a ďalších mestách a miestach.
V roku 2014 otec Michlík, ktorý je rodákom zo Slovenska, posvätil pre svoju vtedajšiu farnosť Upper St. Clair v Pennsylvánii mariánske ikony karpatského kraja, ktoré následne zdobili Kaplnku Bohorodičky. Bola to krásnobrodská, mukačevská, rafajovská a klokočovská ikona.
V septembri 2018 organizovala eparchia Parma púť do Európy From Mariapoch to Mariapoch, mysliac na americké pútnické miesto v Burtone v Ohiu a na jeho predobraz v maďarskom Máriapóči. Po liturgii v košickej katedrále 24. septembra obdaroval vladyka Milan Chautur CSsR vladyku Milana Lacha SJ ako parmského eparchu a jeho veriacich kópiou tohto vzácneho obrazu – ikony. Bol to znak jednoty a lásky medzi eparchiou Košice a eparchiou Parma. Vladyka Lach sa vyjadril, že americkým domovom ikony sa stane Farnosť St. Mary v Marbleheade v Ohiu.
Rozhodne zaujímavou je aj úcta a umiestnenie kópie ikony klokočovskej Bohorodičky v drevenom chráme v Camp Nazareth, čo je výletné miesto Amerického karpatoruského pravoslávneho biskupstva. Toto biskupstvo vzniklo na konci dvadsiatych rokov z vtedajších gréckokatolíkov a mnohí jeho veriaci majú príbuzných na Slovensku.
Slzy matky sú vzácne a ako také prinútia zamyslieť sa každého, kto nemá srdce z kameňa. A práve to je jazyk, ktorému rozumejú aj tí, ktorí nehovoria po slovensky, rusínsky či maďarsky. Aj preto je ikona klokočovskej Bohorodičky aktuálna i dnes a aj v USA.