SLOVO NA CESTÁCH (Juraj Gradoš; foto: Slovenský raj. Zdroj: wikipedia.org)
Národný park Slovenský raj patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Nachádza sa vo východnej časti Slovenskej republiky, na severe Slovenského rudohoria, kde spolu s Muránskou planinou tvorí celok Spišsko-gemerský kras. Na západe hraničí s pohorím Nízke Tatry, na severe s Hornádskou kotlinou.
Rozloha národného parku je 19 763 ha, rozloha jeho ochranného pásma je 13 011 ha. Územie na pomedzí Spiša a Gemera bolo od roku 1964 chránenou krajinnou oblasťou a od roku 1988 národným parkom. Približne jedna pätina rozlohy národného parku je prísnejšie chránená v rámci jedenástich národných prírodných rezervácií a ôsmich prírodných rezervácií. Na území Slovenského raja nájdeme množstvo úzkych kaňonov a hlbokých roklín s vodopádmi, pri ktorých zdolávaní si treba vypomôcť početnými rebríkmi a lávkami.
Slovenský raj má prevažne charakter krasovej planiny. Pôvodne jednotná plošina je dnes tiesňavami rozčlenená na niekoľko krasových planín, ktoré oddeľujú rokliny. Tie sú bohaté na skalné stupne s vodopádmi. V okrajových oblastiach Slovenského raja sú zarezané kaňony – na severe kaňon rieky Hornád, na juhu rieky Hnilec. Vnútri vápencového masívu vytvorila voda rozsiahle jaskynné systémy – vyše 450 jaskýň. Najvyšším vrchom raja je Predná hoľa (1 545 m n. m.), najvyšším vodopádom Závojový vodopád (70 m), najmohutnejšou a najdlhšou roklinou Veľký Sokol.
Veľkým prírodným bohatstvom národného parku je prevažne smrekový les pokrývajúci až 90 % jeho rozlohy. Vzácne sú reliktné borovicové a smrekovcové porasty na najextrémnejších skalnatých stanovištiach.
Vďaka minerálne bohatému vápencovému podkladu sa miestna flóra vyznačuje vysokou pestrosťou. Vyskytuje sa tu takmer tisíc druhov vyšších rastlín, z toho až 35 chránených druhov. Jedným z najvzácnejších javov v národnom parku je vertikálna inverzia v roklinách. Tá spôsobuje výskyt teplomilnejších druhov rastlín a živočíchov vo vyšších polohách a chladnomilných na dne roklín. Stavovce sú zastúpené dvesto druhmi, okrem iných aj medveďom, rysom, vlkom a jeleňou, srnčou a diviačou zverou. V skalách hniezdi viacero druhov dravých vtákov a spevavcov.