VAROVANIE (Dada Kolesárová) Technologický rozvoj umožňuje dnešným deťom, aby sa k tabletom a mobilom dostali už v predškolskom veku. Je veľmi dôležité, ako sa k tomu postavia tí, ktorí zodpovedajú za budúcnosť detí pred Bohom a spoločnosťou. Nikto nemôže povedať, že sa ho to netýka. Náš starší syn začal ovládať počítačovú myš pred pätnástimi rokmi, keď mal iba tri. Miloval náučnú hru, v ktorej spoznával zvieratká. No museli sme mu už vtedy stanoviť pravidlá, aby sa to raz neobrátilo proti nemu samému.
Ako sa dá predchádzať problémom?
Odborníci pobádajú, aby si rodičia všímali, koľko času trávia ich deti pri počítačoch, tabletoch alebo mobiloch. Okrem toho pomáha aj to, keď deťom venujeme dostatočnú pozornosť, keď sa o ne zaujímame a rozprávame sa o prednostiach i nedostatkoch technológií, a zároveň ich učíme, aby si vyberali to, čo im prináša úžitok. Ďalšou pomôckou je, ak sa k deťom občas pripojíme a spolu s nimi surfujeme po internete alebo si zahráme hru. Budeme tak vedieť, čím naše deti žijú. No popritom nezabúdajme na dostatok voľnočasových aktivít hlavne v prírode. Napríklad skauting je výbornou a overenou alternatívou k sedavej zábave. Určte si dĺžku zábavy na počítači (maximálne hodinu) a snažte sa ju dodržiavať.
Majme na pamäti, že po alkohole, cigaretách a drogách sa rýchlo rozvíja aj závislosť od počítačov, počítačových hier a internetu. Ohrozené sú už desaťročné deti. Najviac rizikový je vek tínedžerov – medzi 12. a 19. rokom a nedá sa povedať, žeby týmto fenoménom boli viac ohrození chlapci. Takže dávajte pozor aj na to, ako trávia čas vaše dcéry. Podľa nedávnych správ má najmladší pacient špecializovanej pražskej kliniky iba dvanásť rokov. Aby si mohol vylepšiť svoju pozíciu v hre a kúpiť si pokračovanie, ukradol vysokú sumu vlastným rodičom. Fenomén okrádania vlastných rodičov sa donedávna prejavoval medzi drogovo závislými, teraz sa presúva na územie počítačov.
Profesor Michal Miovský, prednosta pražskej Kliniky adiktológie, sa vyjadril, že nadmerné používanie techniky je veľmi často dôsledkom nezvládnutej výchovy, toho, že dieťa nemalo jasne vymedzené hranice. No každý prípad je iný. Veľa záleží aj na samotnom charaktere dieťaťa. Niektoré majú k závislostiam väčší sklon aj preto, lebo trpia hyperaktivitou, depresiami, poruchami osobnosti…