Environmentálna subkomisia pri Konferencii biskupov Slovenska vyzýva k podpore Týždňa Laudato si´ pri 5. výročí encykliky pápeža Františka.
Päť rokov od vydania encykliky pápeža Františka Laudato si´ sa v rámci katolíckych spoločenstiev po celom svete uskutoční v termíne 16. – 24. mája 2020 tematický týždeň venovaný úcte k Bohu – Stvoriteľovi a starostlivosti o jeho dar stvorenstva.
Encykliku „o starostlivosti o náš spoločný domov“ s výzvou k „integrálnej ekológii“ zahŕňajúcej človeka spolu s jeho životným prostredím podpísal pápež František na slávnosť Turíc dňa 24. mája 2015.
Pápež František znova obnovuje naliehavú výzvu odpovedať na ekologickú krízu: „Volanie zeme a volanie chudobných“ už viac nepočká. Chráňme tvorstvo, dar nášho dobrého Boha Stvoriteľa. Slávme spoločne Týždeň Laudato si´.“
V tomto čase celosvetovej pandémie, keď sa veriaci môžu stretávať iba s veľkým obmedzením pri spoločných modlitbách v kostoloch, Environmentálna subkomisia pri Konferencii biskupov Slovenska pozýva obyvateľov Slovenska k podpore Týždňa Laudato si´ modlitbami v súkromí, v rodinách, v prírode.
ES KBS zároveň odporúča konať. Ako jednotlivci i členovia spoločenstiev, komunít, občania obcí, miest, ako obyvatelia Slovenska môžeme pre Stvorenstvo, pre ochranu životného prostredia, prírody a krajiny vykonať mnoho dobrých skutkov a byť príkladom pre ostatných, pre deti a mládež.
Čo môžeme ako jednotlivci spraviť pre Stvorenstvo?
Napríklad:
- predchádzať vzniku odpadov a ich dôkladné triedenie;
- využívať nízko emisnú verejnej a cyklodopravu;
- kupovať lokálne a sezónne potraviny;
- oddych a relax, ideálne v prírode;
- vytvárať priestory pre rozvoj biodiverzity v záhradách, zaviesť vodozádržné opatrenia na záhradách, kompostovať bioodpad;
- nakladať úsporne s energiou bez spaľovania uhlia, mokrého dreva či odpadov.
Čo môžeme spoločne v spoločenstvách, obciach, mestách vykonať pre Stvorenstvo?
Napríklad:
- vzorne dodržiavať triedený zber odpadov,
- minimalizovať využívanie osobných automobilov,
- zaviesť energeticky úsporné opatrenia (zateplenie budov, úsporné sklá, riadená ventilácia) a využívať obnoviteľne zdroje energie ako solárne panely, fotovoltaické články, tepelné čerpadlá a pod.
- vytvárať priestory pre rozvoj biodiverzity a záchyt dažďových vôd, tzv. zelenú a modrú infraštruktúru;
- starať sa o pôdu podľa pravidiel ekologického poľnohospodárstva a o lesy prostredníctvom prírode blízkeho obhospodarovania;
- podporovať elektronizáciu služieb a stretnutí (bez papierovania a potreby štartovať auto).
Čo môžeme na úrovni regiónu, štátu, krajiny podporiť v prospech Stvorenstva?
Napríklad:
- zelené verejné obstarávanie;
- včasnú, komfortnú a dostupnú ekologickú verejnú dopravu a budovanie cykloinfraštruktúry;
- regionálne, komunitou podporované AGRO-systémy – „z farmy na stôl“;
- ochranu biodiverzity, posilňovanie a rozširovanie biotopov na všetkých úrovniach – lokálnych, samosprávnych, regionálnych i národných;
- ekonomickú motiváciu – čo je ekologické je aj ekonomické; neekologické veci sa ani finančne nevyplatia.
Na záver si položme otázku:
„Aký typ sveta chceme odovzdať tým, ktorí prídu po nás, deťom, ktoré vyrastajú?“ (Laudato si´, 160).
Celosvetová pandemická koronakríza nám dáva jedinečnú možnosť zastaviť sa, pozrieť sa späť, prehodnotiť doterajší spôsob života, poučiť sa z vlastných chýb a vydať sa lepšou cestou udržateľnou pre tento svet, pre stvorenstvo, pre ľudí.
S úctou k Bohu, k stvorenstvu, k ľudstvu i sami k sebe.
Banská Bystrica, dňa 15. mája 2020
Environmentálna subkomisia pri Konferencii biskupov Slovenska