SLOVO SVÄTÉHO OTCA (Marek Baran; foto: flickr.com)
Svätý Otec František vo svojom príhovore pred modlitbou Anjel Pána poukázal na autoritu Ježiša Krista, ktorá priťahuje a oslobodzuje človeka.
Dnešná evanjeliová stať (porov. Mk 1, 21 – 28) hovorí o jednom z typických dní Ježišovho účinkovania, konkrétne ide o sobotu, deň venovaný oddychu a modlitbe, keď ľud chodieval do synagógy. V synagóge v Kafarnaume Ježiš číta a vykladá Písma. Prítomní sú uchvátení spôsobom jeho rozprávania; ich údiv je veľký, lebo Ježiš dáva najavo autoritu, ktorá je odlišná od autority zákonníkov. Okrem toho sa Ježiš ukazuje mocný aj v konaní. V synagóge sa totiž proti nemu obráti istý človek a osloví ho ako poslaného od Boha; Ježiš rozpozná zlého ducha, nariaďuje mu vyjsť z človeka a tým ho vyženie.
Dajú sa tu vidieť dva elementy charakteristické pre Ježišovo konanie: kázanie a konanie zázraku uzdravenia, hlása a uzdravuje. Oba tieto aspekty vynikajú v úryvku evanjelistu Marka, no viac sa tu zdôrazňuje aspekt kázania. Exorcizmus sa tu prezentuje na potvrdenie jeho osobitnej „autority“ a jeho učenia. Ježiš hovorí z vlastnej autority, ako ten, kto vlastní učenie, ktoré pochádza z neho samého, a nie ako zákonníci, ktorí opakovali predošlé tradície a tradované zákony. Boli takí: len samé slová. Naopak, v prípade Ježiša má slovo autoritu, Ježiš je autoritou. A to sa dotýka srdca.
Ježišovo učenie má autoritu samotného Boha, ktorý hovorí; jediným príkazom totiž poľahky oslobodzuje posadnutého zlým duchom a uzdravuje ho. Prečo? Lebo jeho slovo koná to, čo hovorí. Lebo on je definitívnym prorokom. Spomeňme si na Mojžišov prísľub. Mojžiš hovorí: „Po mne, v budúcom čase, príde prorok, ako som ja, ktorý vás bude učiť.“ (porov. Dt 18, 15) Mojžiš predpovedá Ježiša ako definitívneho proroka. Preto Ježiš nehovorí s ľudskou autoritou, ale s Božou, lebo má moc definitívneho proroka, teda Božieho Syna, ktorý nás zachraňuje, ktorý nás
všetkých uzdravuje.
Druhý aspekt týkajúci sa uzdravenia ukazuje, že Kristovo kázanie má zámer skoncovať so zlom prítomným v človeku a vo svete. Jeho slovo smeruje priamo proti kráľovstvu satana, vyvoláva v ňom krízu a núti ho ustúpiť, nariaďuje mu odísť zo sveta. Ten posadnutý, šialený muž bol na príkaz Pána oslobodený a premenený na nového človeka. Ježiš je autoritou a touto svojou autoritou priťahuje ľud, a je tiež prorokom, ktorý oslobodzuje, prisľúbeným prorokom, ktorý je Synom Boha, ktorý uzdravuje.
Počúvame my sami Ježišove slová, ktoré majú autoritu? Stále – nezabúdajte na to – noste so sebou vo vrecku alebo v taške malé evanjelium, aby ste si z neho v priebehu dňa čítali, aby ste počúvali slovo Ježišovej autority. Veď všetci máme problémy, všetci máme hriechy, všetci máme duchovné choroby. Prosme Ježiša: „Ježišu, ty si prorok, Boží Syn, ten, ktorý bol prisľúbený, že nás uzdraví. Uzdrav ma!“ Prosme Ježiša o uzdravenie z našich hriechov, z našich neduhov. Panna Mária vždy zachovávala vo svojom srdci Ježišove slová a činy, a nasledovala ho s plnou odovzdanosťou a vernosťou. Nech aj nám pomáha počúvať a nasledovať ho, aby sme v našom živote mohli zakúsiť znamenia jeho spásy.“ (z príhovoru 31. januára 2021)
„Všetci máme problémy, všetci máme hriechy, všetci máme duchovné choroby. Prosme: ,Ježišu, ty si prorok, Boží Syn, ten, ktorý bol prisľúbený, že nás uzdraví. Uzdrav ma!ʻ Prosme Ježiša o uzdravenie z našich hriechov, z našich neduhov.“ (Svätý Otec František)