SLOVO SVÄTĚHO OTCA (Marek Baran) Škandál kríža
Svätý Otec František pred modlitbou Anjel Pána v príhovore povzbudil veriacich slovom, v ktorom prepojil tému premenenia Pána s krížom: „Evanjelium tejto Druhej pôstnej nedele nám predkladá príbeh premenenia Pána. Takýmto spôsobom Pán nechal zažiariť vo svojej vlastnej osobe tú Božiu slávu, ktorú bolo možno prostredníctvom viery zachytiť v jeho učení a zázračných skutkoch. Jas, ktorý charakterizuje túto mimoriadnu udalosť, symbolizuje jej cieľ: osvetliť mysle a srdcia učeníkov, aby mohli jasne pochopiť, kto je ich učiteľ. Je to záblesk svetla, ktorý sa nečakane otvára nad tajomstvom Ježiša a osvetľuje celú jeho osobu a celý jeho príbeh. Ježiš, ktorý už s rozhodnosťou vykročil smerom k Jeruzalemu, kde bude musieť podstúpiť odsúdenie na smrť ukrižovaním, chce pripraviť svojich učeníkov na tento škandál – škandál kríža. Na škandál príliš silný pre ich vieru, a zároveň predpovedať svoje vzkriesenie, manifestujúc sa ako Mesiáš, Boží Syn. Ježiš ich pripravuje na ten smutný a veľmi bolestivý moment. V skutočnosti sa Ježiš prezentoval ako Mesiáš odlišný od očakávaní, od toho, aký by mal byť Mesiáš podľa ich predstáv. Nie mocný a slávny kráľ, ale pokorný sluha bez zbrane; nie vladár s bohatstvom ako znamením požehnania, ale chudobný človek, ktorý nemá kde hlavu skloniť. Nie patriarcha s početným potomstvom, ale neženatý muž bez domu a domova. Ide naozaj o zjavenie Boha otočené naruby. A najznepokojujúcejším znakom tohto škandalózneho zvratu je kríž. Ale práve skrze kríž sa Ježiš dostane k slávnemu zmŕtvychvstaniu, ktoré bude definitívne. Nie ako premenenie, ktoré trvalo iba istý moment, okamih. Premenený Ježiš na vrchu Tábor chcel svojim učeníkom ukázať svoju slávu, nie aby sa vyhli ceste kríža, ale aby im ukázal, kde kríž privádza. Kto zomiera s Kristom, s Kristom bude vzkriesený. A kríž je dverami ku vzkrieseniu. Kto s ním bojuje, s ním zvíťazí. Toto je posolstvo nádeje, ktoré obsahuje Ježišov kríž. Vyzýva, aby sme boli v našom živote pevní. Kresťanský kríž nie je vybavením domu či ozdobou na nosenie. Je odkazom na lásku, s ktorou sa Ježiš obetoval, aby zachránil ľudstvo od zla a od hriechu. V tomto pôstnom čase nábožne kontemplujme obraz Ukrižovaného. Ježiša na kríži. Toto je symbol kresťanskej viery, emblematický obraz Ježiša, ktorý zomrel a bol vzkriesený pre nás.“ (úryvok príhovoru z 12. marca 2017)
Obrátenie ako cesta
Svätý Otec v rannej homílii poukázal na pôstne obdobie ako cestu obrátenia od zla k dobru: „Obrátenie sa preukazuje najmä v konaní konkrétnych skutkov lásky. Každý z nás robí každý deň niečo zlé. Biblia dokonca hovorí, že aj ten najsvätejší hreší sedemkrát za deň. Problém spočíva v tom, aby sme si nezvykli na život týchto zlých skutkov a vzdialili sa od toho, čo jedom zabíja dušu a robí ju malou. A teda, učme sa konať dobro. Nie je to jednoduché. Učiť sa musíme neustále. Od neho. Takže, učte sa. Ako deti. Na ceste kresťanského života sa učí každý deň. Treba sa učiť každý deň vykonať niečo. Byť lepšími než predchádzajúci deň. Učiť sa. Vzdialiť sa od zla a učiť sa konať dobro: to je pravidlo obrátenia. Lebo obrátiť sa neznamená ísť k nejakej víle, ktorá nás magickou paličkou obráti. Nie! Je to cesta. Je to cesta zanechania niečoho a učenia sa. Na to, aby sme zanechali zlo a naučili sa konať dobro, ktoré sa prejavuje v konkrétnych skutkoch, je potrebná odvaha a pokora. Pán hovorí o troch konkrétnych veciach, no je ich viac: hľadajte spravodlivosť, pomôžte utláčanému, vymôžte právo sirote, obhajujte vdovu. Sú to konkrétne veci. Konať dobro sa dá naučiť skrze konkrétne skutky, nie slová. Skutkami…
Preto Ježiš v evanjeliu, ktoré sme počuli, karhá vládnucu triedu izraelského ľudu, lebo hovoria, ale nekonajú. Nepoznajú konkrétnosť. A ak niet konkrétnosti, nemôže dôjsť ani k obráteniu. Prvé čítanie z Knihy proroka Izaiáša prináša pozvanie od Pána: ,Poďte, pravoťme sa!‘ Slovo poďte je to isté slovo, ktorým sa Ježiš prihováral ochrnutým, Jairovej dcére či synovi naimskej vdovy. A Ježiš nás nenecháva samých, podáva nám svoju ruku, aby sme vstali. Je pokorný a skláňa sa, aby nám povedal: ,Poďte, pravoťme sa.‘ Boh s nami kráča, aby nám pomohol, aby nám vysvetlil veci, aby nás vzal za ruku. Pán je schopný urobiť zázrak, ktorým je naša premena. Nie zo dňa na deň, ale postupnou cestou. Pozýva k obráteniu: zanechajte zlo, naučte sa konať dobro…
,Hore sa, vstaňte, poďte ku mne, pravoťme sa a kráčajme vpred…‘ ,Ale keď ja mám toľko hriechov… ,Netráp sa: keby tvoje hriechy boli ako šarlát, zbelejú sťa sneh.‘ A to je cesta pôstneho obrátenia. Jednoduchá. Je to Otec, ktorý hovorí, je to Otec, ktorý nás má rád. Ktorý nás má veľmi rád. Na tejto ceste obrátenia nás sprevádza. Jediné, čo od nás žiada, je, aby sme boli pokorní. Tak ako Ježiš hovorí zákonníkom: ,Kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.‘“ (úryvok homílie zo 14. marca 2017)
„Pozývam vás nestavať múry, ale mosty, poraziť zlo dobrom, urážku odpustením a žiť v pokoji so všetkými.“ (twitter Svätého Otca Františka z 18. marca 2017)