ÚVODNÍK (Daniel Lešinský) Na Slovensku predčasne umiera viac ako 5 800 osôb ročne pre znečistené ovzdušie. Zhoršená kvalita života tisícov Slovákov a vysoké výdavky v zdravotníctve sú iba časťou negatívnych dosahov znečistenia ovzdušia, ktoré ničí lesy, znižuje úrodu, oslabuje ekosystémy. Znečisťujúce látky – polutanty v ovzduší sú o to zákernejšie, že ich v prevažnej väčšine prípadov nevidíme, nevnímame. Ide o ultrajemné prachové častice PM, ktoré sú sto- a viackrát menšie ako prierez vlasu a prechádzajú nám cez pľúca až do krvného riečiska, potom viaceré plynné polutanty ako napríklad prízemný ozón, oxidy dusíka, oxid siričitý.
Svätý Otec František vo svojej encyklike Laudato si píše: „Vystavenie sa atmosférickému znečisteniu prináša široké spektrum vplyvov na zdravie, predovšetkým tých najchudobnejších ľudí, a má za následok milióny predčasných úmrtí. Ochorenia vznikajú napríklad v dôsledku vdychovania zvýšeného množstva dymu z palív používaných na varenie alebo vykurovanie. K tomu pristupuje znečistenie, ktoré postihuje všetkých, spôsobené dopravou, priemyselnými splodinami, skládkami látok, to spôsobuje okyslenie pôdy, hnojivami,… pesticídmi, ktoré sú všetky toxické.“ (Laudato si, 20)
Čo s tým? Každý z nás má priamy či nepriamy podiel na znečistení ovzdušia a môže ho ovplyvniť. Priamo znečisťujeme ovzdušie dopravou, vykurovaním, využívaním elektrickej energie. Nepriamo cez našu spotrebu, priemysel, služby a poľnohospodárstvo. Robiť s tým môžeme veľa.
Pri doprave využívajme chôdzu, bicykel, verejnú dopravu. Ak sa nevieme vyhnúť používaniu osobného auta, využívajme plynový, hybridný, najlepšie elektrický pohon. Vyhýbajme sa dieselovým motorom, ktoré sú z pohľadu znečisťovania ovzdušia najhoršie.
Pri spotrebe energií sa zamerajme v prvom rade na úspory. V praxi to znamená dobre zateplené budovy, používanie energeticky účinných elektrospotrebičov. Sprcha je lepšia ako kúpeľ. Nehanbime sa naobliekať, ak nám je chladno, je to ekologickejšie a ekonomickejšie, ako pridávať teplotu na radiátoroch. Otužujme sa. Snažme sa využívať obnoviteľné zdroje energií – solárne panely na ohrev vody, fotovoltaické panely na výrobu elektrickej energie, v budovách prípadne aj tepelné čerpadlá. Rozširujme a chráňme zelené plochy. Zeleň zachytáva okrem vody časť znečisteného ovzdušia, viaže CO₂ a produkuje životne potrebný kyslík.
Ak kúrime v peci, vyhnime sa uhliu. Používajme dobré vysušené drevo, prípadne drevené pelety a brikety s dostatočným prístupom vzduchu. V žiadnom prípade nespaľujme to, čo do pece nepatrí – odpad, plasty, gumu. Aj papier je lepšie recyklovať, ako páliť. Na záhrade, ak nemáme problém s chorobami rastlín, rastlinné zvyšky kompostujme, nepáľme. V interiéri uprednostnime olejové lampy pred sviečkami. Pri horení sviečok vzniká veľké množstvo sadzí, ktoré sú zdraviu škodlivé a poškodzujú interiér. Nezabúdajme na časté, intenzívne, ale krátke vetranie.
Potraviny sa snažme obstarať sezónne a zblízka, prednostne od miestnych farmárov. Lepšie sú potraviny, ktoré nevyžadujú chladenie a mrazenie. Hríby, ovocie, zeleninu je lepšie sušiť, ako mraziť. Ekologické i ekonomické je mať k dispozícii dobrú pivnicu na zimné uskladnenie zeleniny a ovocia. Nakladajme si na zimu kyslú kapustu ako chutný, ekologický zdroj vitamínu C. V žiadnom prípade by sme potraviny nemali vyhadzovať.
Dýchať je potreba každého z nás – chráňme si čistotu ovzdušia, ktoré nepozná hranice, bez ktorého nevieme žiť, a ktoré je neoddeliteľnou súčasťou Božieho stvorenstva.