SLOVO MLADÝM (Róbert) Drahý brat, milá sestra!
Túžba po čistote svedomia, túžba po krásnych a plnohodnotných vzťahoch, túžba po pokoji v srdci a po skutočnom zmysle života je stále prítomná v hĺbke tvojho srdca, hoci bola hriechom zanesená. Práve tieto najhlbšie túžby tvojho bytia svedčia o tvojej veľkosti a kráse a hovoria ti: „Neboj sa, si schopný premeny!“ Áno, vo chvíli, keď sa rozhodneš vydať sa na cestu domov, spoznáš, že sa vraciaš k sebe samému, pretože domov je miestom, kde je človek sám sebou.
A poviem ti ešte jeden podstatný detail. Veľké túžby, o ktorých som ti pred chvíľou napísal, sú hlasom Otca a jeho obrovskej túžby po tebe. Áno, vo chvíli, keď sa rozhodneš vydať sa na cestu domov, bude to Otec, ktorý ti ako prvý vybehne v ústrety. On bude tým prvým, ktorý sa ti hodí okolo krku a vybozkáva ťa, pretože domov je miestom otvorenej náruče.
V pokore teda priznaj a povedz: „Otče, zhrešil som proti nebu i voči tebe…“ (Lk 15, 21). Daj Otcovi svoj hriech, neboj sa dovoliť mu, aby ťa vyzliekol zo špinavých a zablatených handier hriechu. Daj mu svoju pýchu, pokrytectvo, hriechy nečistoty a závislosti, daj mu svoj ohováračný jazyk a všetko, o čom vieš, že ťa vzďaľuje od neho i blížnych.
Tak choď a vydaj sa na cestu domov – tam na márnotratného syna, na márnotratnú dcéru čaká márnotratný Otec. Áno, dobre čítaš – márnotratný otec: je totiž márnotratný na svoju milosrdnú lásku. Otcovo milosrdenstvo je domovom s otvorenými dverami pre všetkých, dokonca aj pre tých, ktorí oňho vôbec nestoja. Jeho láska je márnotratne milosrdná, veď dala všetko, „dala svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik“ (Jn 3, 16).
Povedz, nie je fakt úžasný?
Vitaj doma, drahý syn! Vitaj doma, drahá dcéra!
tiež márnotratný,
no zároveň veľmi milovaný syn a Tvoj brat Róbert
Aktivita:
Nie je domov ako domov
Na príklade márnotratného syna poukázať na rôzne významy slova domov.
Pomôcky: vytlačené slová pre skupinky (na FB stránke Slova); papiere + písacie potreby;
Jedno slovo – tri významy – rozdeľ účastníkov do skupiniek/dvojíc, každej daj jeden papier s tromi významami jednotlivých slov (texty sú na FB). Príklady slov: pravda, radosť, domov, pokoj, priateľ, múdrosť, krása (pozri obrázok).
Pozvi účastníkov, aby sa skúsili zamyslieť nad týmito slovami, či všetky označujú rovnakú vec, alebo sa líšia, a ak áno – v čom. Ich ďalšou úlohou bude vymyslieť tri vety, v každej z nich použijú jedno slovo. Vety by mali byť také, aby pomocou nich mohli ostatným vysvetliť rozdiely vo význame týchto troch slov, ktoré síce znejú rovnako, ale každé z nich môže znamenať niečo celkom iné. Skloňovanie je, samozrejme, dovolené. Daj im chvíľočku na vytvorenie viet a potom ich vyzvi, aby po skupinkách prezentovali tieto tri vety a vysvetlili, v čom sa vety líšia a aký je význam daného slova. Pri prezentácii nech ostatným viditeľne ukážu časť papiera s príslušným slovom. Papier nech si poskladajú na tretiny a ukážu vždy len to slovo, ktoré sa k danému významu hodí.
Príklad použitia slova radosť:
„Dostal som na narodeniny veľa SMS, ktoré mi urobili radosť.“
„Sestra je cez víkend preč, upratovanie izby zostane na mne. To je ,radosť‘!“
„Verím, že Boh mi môže dať radosť aj do ťažkostí, ktoré práve prežívam.“
Z prameňa milosrdenstva:
576 Ó, aká veľká je tvoja veleba, Ježišu. Čo zapríčinilo, že ukrývaš svoju velebu, opustil si trón neba a prebývaš s nami? Pán mi odpovedal: „Dcéra moja, láska ma sem priviedla a láska ma tu zadržiava.“
629 V ten istý večer, keď som vošla na chvíľu do kaplnky, aby som sa poďakovala Bohu za všetky milosti, ktoré mi udelil v tomto dome, zrazu ma obklopila Božia prítomnosť. Cítim sa ako dieťa na rukách najlepšieho Otca. Počula som slová: „Ničoho sa neboj, ja som vždy s tebou.“
897 Viem, že keď splním všetko, čo Boh pre mňa naplánoval na zemi, nenechá ma dlhšie vo vyhnanstve, lebo mojím domovom je nebo. No kým prídeme do nebeskej vlasti, musíme splniť Božiu vôľu na zemi, to znamená – musíme zakúsiť skúšky a boje.
1632 Moje srdce pocítilo, že som kráľovské dieťa, že som sa ocitla vo vyhnanstve, v cudzine. Poznala som, že môj domov, to je nebeský palác.
Až tam sa budem cítiť ako vo svojej vlasti.
(sv. Faustína Kowalská: Denníček)