PREDSTAVUJEME (Matúš Burda; foto: archív redakcie)
Územie dnešných okresov Svidník, Stropkov, Bardejov, Humenné, Snina a Medzilaborce sa na prelome rokov 1914 a 1915 stalo dejiskom bojov prvej svetovej vojny, do ktorej v uniforme rakúsko-uhorskej armády zasiahli i muži z územia dnešného Slovenska.
Zatiaľ čo na západnom Slovensku nájdeme takmer v každej obci či meste pamätník alebo sochu venovanú padlým vojakom, rodákom, ktorých priamo na bojisku či na následky zranení a chorôb padlo dovedna približne 69 000, na východe krajiny nám hrôzy veľkej vojny pripomína vyše dvesto cintorínov a pietnych miest, kde sú vedľa seba pochovaní príslušníci znepriatelených vojsk, a to rakúsko-uhorskej, nemeckej i ruskej armády.
Jeden z najkrvavejších a azda aj rozhodujúcich bojov prvej svetovej vojny na území horného Zemplína prebiehal v apríli 1915, počas sviatkov Veľkej noci nad obcou Hostovice v dnešnom okrese Snina na vrchu zvaný Skory (814 m n. m.), kde boli nasadení i muži z bývalej Trenčianskej a Bratislavskej župy. Tí museli okrem ruských útokov čeliť nehostinným podmienkam, mrazom, snehovej nádielke, vetru či nedostatku potravinových zásob. Mnohých padlých sa ani nepodarilo dôstojne pochovať. Pripomienkou ukrutných bojov v kopcovitom a zalesnenom teréne je v rokoch 2011 až 2014 zrekonštruovaný vojnový cintorín v Hostoviciach v blízkosti gréckokatolíckeho Chrámu Pokrova Presvätej Bohorodičky, na ktorom je pochovaných dovedna 112 vojakov. Posledné miesto odpočinku tu našlo 104 vojakov rakúsko-uhorskej a jeden ruskej armády. Zvyšných vojakov sa dodnes nepodarilo identifikovať.
Klub vojenskej histórie Beskydy, ktorý spolu s obecnou samosprávou a dobrovoľníkmi realizoval rekonštrukciu pietneho miesta v obci Hostovice, pokračoval v aktivite pripomínania si hrôz veľkej vojny, a tak v roku 2015 založil tradíciu usporadúvania spomienkového pochodu na vrch Skory. O rok neskôr na autentickom karpatskom bojisku prvej svetovej vojny vyrástla drevená zvonica. Na slávnostnom akte posviacky sa zúčastnili zložky ozbrojených síl Slovenskej republiky, zástupcovia Gréckokatolíckej, Rímskokatolíckej i Pravoslávnej cirkvi, turisti a nadšenci vojenskej histórie zo Slovenska, ale i Čiech, Maďarska, Ukrajiny a Poľska. Úsilie bolo zavŕšené vybudovaním turistického chodníka začínajúceho sa v obci Hostovice, vedúceho popri vojnovom cintoríne až k zvonici. Trinásťkilometrovú trať lemujú informačné panely venované jednotlivým kapitolám prvej svetovej vojny a bojovej činnosti v Karpatoch na prelome rokov 1914 a 1915. Po viac ako štyriapolhodinovom výstupe sa turistovi naskytuje okrem pohľadu na prírodné krásy Karpát aj možnosť venovať krátku modlitbu a následne i symbolicky vzdať úctu padlým vojakov znepriatelených vojsk zazvonením na štyri zvony zhotovené z nábojníc, ktoré sa rozozvučia naprieč malebnou, ale vojnou poznačenou krajinou.
Turistický pochod zavŕšený pietnym aktom kladenia vencov sa stal každoročnou tradíciou konanou spolu s medzinárodným letným dobrovoľníckym táborom v závere júla, keď si celá spoločnosť pripomína tragické úmrtie následníka rakúsko-uhorského trónu Ferdinanda d´Este a jeho manželky v Sarajeve, ktoré doviedlo Európu do prvého globálneho konfliktu v dejinách ľudstva.