UDALOSŤ (Jaroslav Girovský; foto: Vladimír Tomek)
Vo sviatok sv. Mikuláša 6. decembra 2019 došlo k výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove. Jedna z najväčších katastrof mesta si vyžiadala osem životov, niekoľko zranených a obrovské materiálne škody. Svoju pomoc ochotne poskytli záchranné zložky, mesto i Cirkev.
Postihnutí potrebovali pomoc od prvých okamihov. Prakticky prišli o všetko a nadchádzajúce hodiny boli pre mnohých existenčne kritické. Preto počas nočných hodín z piatka na sobotu boli v priestoroch ZŠ Prostějovskej pre ľudí nonstop k dispozícii členovia tímu krízovej intervencie a mestská polícia. Hneď v sobotu ráno bolo zriadené centrum sociálneho zabezpečenia v priestoroch spomínanej školy. Pracovníci úradu práce s ľuďmi spisovali žiadosti o materiálnu a hmotnú pomoc. Na mieste boli prítomní aj psychológovia.
Už krátko po výbuchu prišli k bytovke poskytnúť pomoc i podporu kňazi z priľahlých farností. K nim sa pridali aj kňazi vojenského ordinariátu. Pred Kostolom Kráľovnej pokoja na Sídlisku 3, neďaleko miesta výbuchu, bolo zriadené pietne miesto.
Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ s hlbokým zármutkom prijal správu o nešťastí. Keďže bol v ten deň mimo mesta, povedal: „… so všetkými, ktorých sa táto udalosť dotkla, som zjednotený v modlitbách… Na príhovor sv. Mikuláša, ktorého je deň, nech všemohúci Pán dá večný život zosnulým a vleje svoj pokoj do sŕdc zranených a pozostalých.“
Prostredníctvom prešovského protosynkela otca Ľubomíra Petríka komunikoval aj s riaditeľom Gréckokatolíckej charity v Prešove Petrom Valičkom, ktorý uviedol, že charita je v kontakte s kompetentnými a ponúkla viaceré svoje možnosti pomoci, napr. potravinovú zbierku a zbierku šatstva, ale aj pracovnú a finančnú pomoc či dodávkové vozidlo.
Úprimnú sústrasť zaželal tým, ktorí stratili svojich blízkych, aj bývalý prešovský pomocný biskup vladyka Milan Lach, eparcha ruténskej eparchie Parma v štáte Ohio v USA. „Nech ich duše Pán prijme do svojich príbytkov. Majme všetci otvorené srdcia a ruky pre tých, ktorí prišli o byty a o všetko. Veľká vďaka všetkým požiarnikom, policajtom, vojakom a zdravotníkom za ich pohotovosť. Modlím sa za všetkých,“ odkázal na sociálnej sieti.
Obdobne rýchlo zareagovali aj predseda KBS, bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, košický arcibiskup metropolita Bernard Bober či pravoslávny arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav.
Modlitby za obete
Vladyka Ján hneď po návrate pokračoval v modlitbách za všetky obete tragického nešťastia v arcibiskupskej kaplnke. Telefonicky sa skontaktoval s primátorkou mesta Prešov Andreou Turčanovou a s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským. Vyjadril im úprimnú a hlbokú sústrasť nad stratou ľudských životov pri nešťastí v Prešove. Zároveň im poďakoval za obetavú prácu všetkých záchranných zložiek.
Pri príležitosti fatimskej soboty 7. decembra slávil arcibiskup za všetky obete svätú liturgiu v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine. Za prinavrátenie zdravia pre všetkých zranených a za pokoj, milosti a dary Svätého Ducha pre pozostalých a týmto nešťastím postihnutých sa modlil dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove otec Peter Šturák. Po jej skončení arcibiskup odslúžil aj panychídu za zomrelých.
Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober slúžil za obete svätú omšu v zaplnenej Konkatedrále svätého Mikuláša v Prešove v sobotu podvečer. Vyjadril blízkosť pozostalým, pripomenul zjavenú pravdu o nesmrteľnosti ľudskej duše a povzbudil prítomných k solidarite a dielam pomoci. Okrem prejavenej ľudskej blízkosti všetkých ubezpečil o Božej blízkosti a láske. Pozval veriacich a hlavne tých, ktorých sa najviac dotkli bolestné následky tragédie, aby načerpali útechu a pokoj srdca pri Ježišovi Kristovi.
V nedeľu večer 8. decembra v Chráme bl. P. P. Gojdiča v Prešove na postihnutom Sídlisku 3 sa konali modlitby chvál s modlitbami za oslobodenie a uzdravenie s pomazaním olejom sv. Šarbela. Modlitby viedlo domáce farské spoločenstvo Michael. Modlili sa zvlášť za tragicky zosnulých pri výbuchu plynu na Mukačevskej ulici, za ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, ale aj za svoje osobné problémy. Tieto modlitby boli o to emocionálnejšie, že sa na nich zúčastnili takmer všetci poškodení, ktorí sú miestnymi farníkmi.
Materiálna pomoc
Mesto Prešov zriadilo v deň udalosti transparentný účet, na ktorý mohli ľudia prispievať. Aj mnohé farnosti okamžite zareagovali a spontánne už 8. decembra uskutočnili zbierku. Jednou z nich bola aj prešovská farnosť na Sídlisku 3, do ktorej patrili aj niektorí dotknutí nešťastím. „Aj to nás presvedčilo, že farské spoločenstvo vie držať spolu a prejavilo svedectvo o Božej dobrote. Sami v týchto chvíľach zažívame, že utrpenie našich bratov a sestier je aj naším utrpením a že žiť v spoločenstve má obrovský význam,“ dodal otec Peter Kačur, správca farnosti. Miestni farníci podporili veriacich z vlastnej farnosti, ktorí boli s touto tragickou udalosťou postihnutí, sumou približne 5 000 eur.
Mestské zastupiteľstvo v Prešove schválilo 11. decembra mimoriadnu finančnú pomoc vo výške 60-tisíc eur z rozpočtu mesta pre dotknutých ľudí.
Vo všetkých gréckokatolíckych chrámoch Prešovského protopresbyterátu, ku ktorým sa pridalo mnoho ďalších farností, sa 15. decembra konala mimoriadna finančná zbierka, ktorú vyhlásil vladyka Jána Babjak a ktorej výťažok bol určený na pomoc postihnutým. Výnos zbierky v sume 95 040,58 eur bol vladyka symbolicky odovzdať primátorke mesta Prešov Andrei Turčanovej 7. januára.
Podobne aj niektoré farnosti Košickej eparchie pomohli zbierkou, ktorá sa konala 15. decembra. Z evidovaných farností sa prispelo takmer 16 700 eurami. V Košickej arcidiecéze bola zbierka vyhlásená na sviatok Svätej rodiny 29. decembra a jej výťažok činil 427 488 eur. Na účte zriadenom na pomoc obetiam sa do konca januára spolu vyzbieralo 4 448 009,32 eur.