PÚTNICKÉ MIESTA (Martin Mráz) Potreba putovať má svoj základ v srdci človeka. Potvrdzujú nám to aj dejiny ľudstva. Putovanie bolo vždy považované za dôležitú časť ľudského života, lebo putovanie vždy privádzalo človeka k stretnutiu s tajomstvom.
Pre kresťana je putovanie zároveň návratom ku koreňom vlastnej viery a príchod do cieľa púte predobrazom toho, čo kresťan očakáva na konci svojej životnej púte – nebeskú vlasť, čiže Božie kráľovstvo. Preto aj vladyka Milan Chautur za dvadsať rokov existencie Košickej eparchie vyhlásil niekoľko eparchiálnych pútnických miest. Každé jedno z nich chce pútnika upozorniť na nejaký konkrétny rozmer kresťanského života, resp. ponúknuť miesto na zastavenie a pouvažovanie o rôznych formách života v Cirkvi.
Pútnické miesto Klokočov (Sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky, 15. august)
Medzi najstaršie a najvýznamnejšie pútnické miesta Košickej eparchie a celej Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku patrí Klokočov. Svoju históriu pútnického miesta začal písať v roku 1670, keď sa pred očami miestnych obyvateľov udiala zázračná udalosť slzenia Božej Matky na ikone vo farskom chráme. Znamenie slzenia na ikone dalo podnet k vzniku pútnického miesta, kam každoročne prichádzajú veriaci zo širokého okolia na uspenský odpust. Po vzniku Košického apoštolského exarchátu v roku 1997 si vladyka Milan Chautur CSsR do svojho pastoračného plánu vybral Klokočov ako dôležité miesto pravidelných liturgických slávení. Okrem hlavnej eparchiálnej odpustovej slávnosti (druhá nedeľa v auguste) začal novú tradíciu konania fatimských sobôt v pútnickom areáli. Fatimské soboty sa dostali do širšieho povedomia, a tak sem prichádzajú ľudia nielen z Michalovského protopresbyterátu, ale aj zo vzdialenejších častí východného Slovenska. Hlavný klokočovský odpust je tematicky zameraný na duchovnú obnovu mládeže. Práve počas tohto letného augustového víkendu môžu mať mladí osobnú skúsenosť stretnutia so svojím biskupom.
Pútnické miesto Sečovce (Sviatok sv. Cyrila a Metoda, učiteľov Slovanov, 5. júl)
Tradícia odpustových slávností celoeparchiálneho významu v Sečovciach bola založená dekrétom vladyku Milana Chautura z roku 1997 pod názvom Pod ochranou solúnskych bratov, ktorým zároveň vyhlásil sv. Cyrila a Metoda za patrónov novovzniknutej cirkevno-právnej štruktúry. Svojou výhodnou geografickou polohou s kapacitne vhodným chrámom sa odpust v Sečovciach stal centrálnym miestom cyrilo-metodského kultu v Košickej eparchii. Tematicky je odpust v Sečovciach zameraný na obnovu života rehoľných komunít, pretože aj sv. Cyril a Metod boli mnísi.
Pútnické miesto Michalovce (Sviatok Päťdesiatnice – Zostúpenia Svätého Ducha)
Chrám Svätého Ducha je materským chrámom redemptoristov východného obradu na Slovensku. Výhodná poloha v meste, horliví otcovia redemptoristi a gréckokatolícke povedomie michalovského regiónu predurčovalo kláštorný komplex k tomu, že od počiatku svojej existencie slúžil ako významné pútnické miesto pre gréckokatolíkov zo Zemplína. Od roku 2001 sú v bočnom oltári uložené ostatky blahoslaveného hieromučeníka Metoda Dominika Trčku CSsR, prvého protoigumena gréckokatolíckych redemptoristov. Popri bežnom liturgickom živote sa v ňom uskutočňujú celoeparchiálne slávnosti, vysviacky novokňazov a rôzne duchovné obnovy. Eparchiálny odpust na sviatok Zostúpenia Svätého Ducha je tematicky zameraný na obnovu kňazov eparchie, ktorým krásny príklad kňazstva môže ponúknuť práve bl. Metod Dominik Trčka. V roku 2012 bol Chrám Zostúpenia Svätého Ducha vyhlásený za baziliku minor.
Pútnické miesto Košice (Sviatok Narodenia Presvätej Bohorodičky, 8. september)
Eparchiálne pútnicke miesto v Košiciach sa prirodzene viaže na odpustovú slávnosť hlavného chrámu Košickej eparchie – Katedrály Narodenia Presvätej Bohorodičky. Aj keď tento chrám nemá za sebou stáročné dejiny, od roku 1896, keď bol definitívne dokončený, bol svedkom niekoľkých významných udalostí. Práve v tomto chráme boli 2. marca 1997 prečítané dekréty o zriadení Košického apoštolského exarchátu a povýšení farského chrámu na katedrálny chrám. Odvtedy je v jeho strede umiestnený biskupský stolec, okolo ktorého sa stretáva celá rodina košickej gréckokatolíckej cirkvi, aby si spolu so svojím biskupom, otcom a hlavou vyprosovala Božie požehnanie. Tematicky je košický odpust zameraný na obnovu rodín eparchie.
Pútnické miesto Slovinky (Sviatok svätého a slávneho veľkomučeníka, triumfátora a divotvorcu Juraja, 23. apríl)
Farský chrám v Slovinkách na Spiši bol za pútnické miesto Košickej eparchie ustanovený vladykom Milanom Chauturom CSsR pri oslavách 200. výročia posvätenia tohto chrámu v roku 2009. Slovinský gréckokatolícky chrám je na to predurčený i tým, že je jedným z najväčších chrámov na území Košickej eparchie. Oslava chrámového sviatku je tematicky viazaná na utrpenie a mučeníctvo pre vieru a vernosť Cirkvi, ktorej svedkami sú aj gréckokatolícki mučeníci.
Pri tejto príležitosti vladyka Milan povedal, že Slovinky sa stávajú celoeparchiálnym pútnickým miestom zasväteným mučeníkom a ich obeti. Sv. Juraj, patrón slovinského chrámu, ale aj naši blahoslavení biskupi hieromučeníci Pavol Peter Gojdič OSBM, Vasiľ Hopko, Teodor Romža a rehoľný kňaz Metod Dominik Trčka CSsR sú silnými orodovníkmi vo chvíľach krížov, bolesti a utrpenia človeka.
Pútnické miesto Trebišov (Sviatok Krista Kráľa)
Jedným zo zriedkavých patrocínií chrámov Košickej eparchie je patrocínium Krista Kráľa. Práve tomuto sviatku je zasvätená aj verejná Kaplnka Krista Kráľa v trebišovskom monastieri otcov baziliánov. Baziliáni prišli do Trebišova v pohnutých časoch druhej svetovej vojny a hneď tu rozvinuli svoje misijné pôsobenie. Vladyka Milan Chautur v roku 2012 ustanovil kláštorný komplex za celoeparchiálne pútnické miesto.
Pútnické miesto Veľké Kapušany (Sviatok bl. biskupa a mučeníka Pavla Petra Gojdiča, 17. júl)
Farnosť vo Veľkých Kapušanoch bola zriadená v roku 2007. Chrám bol posvätený v roku 2009 a zasvätený bl. hieromučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, ktorý sa tu teší veľkej úcte aj vďaka tomu, že ovládal maďarský jazyk. V roku 2014 bol tento chrám vyhlásený vladykom Milanom za eparchiálne pútnické miesto, na ktorom sa košický eparchiálny biskup stretáva s gréckokatolíkmi Maďarského protopresbyterátu.