KOŠICE (Vojtech Boháč ml.) V stredu 3. marca odovzdal gréckokatolícky kňaz, dlhoročný profesor liturgiky, stavroforný protojerej Vojtech Boháč st. svoju nesmrteľnú dušu Stvoriteľovi. Pohrebné obrady za účasti arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ a kňazov viedol vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita, v Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach. Po ich skončení boli telesné ostatky zosnulého pochované v Zatíne.
Otec Vojtech sa narodil v roku 1950. Detstvo a dospievanie prežil v obci Zatín. Po ukončení strednej školy nastúpil v roku 1969 na štúdiá teológie na Rímskokatolícku cyrilo-metodskú bohosloveckú fakultu v Bratislave. V roku 1974 prijal sviatostné manželstvo s Valériou, rodenou Bodzášovou. Kňazskú vysviacku prijal z rúk (dnes už blahoslaveného) biskupa Dr. Vasiľa Hopka v Prešove 9. júna 1974.
Jeho prvou farnosťou sa stala obec Cejkov, kde pôsobil od roku 1975. Od roku 1979 pôsobil ako kaplán v Košiciach. Tu sa otec Boháč staral o obnovu chrámu, založil chrámový Zbor sv. Cyrila a Metoda, ktorý viedol a dirigoval. Založil mládežnícky „zborík“, začal so slávením maďarských liturgií, liturgií vopred posvätených darov a vykonával mnohé iné pastoračné aktivity. V roku 1990 sa stal správcom farnosti Košice, no už v roku 1991 sa stal správcom farnosti v Sabinove. V tom čase bol taktiež vladykom Jánom Hirkom v roku 1990 vymenovaný za generálneho vikára (protosynkela). Túto službu vykonával dva roky. V roku 1994 začal v katedrálnom chráme v Prešove ako prvý každoročne sláviť Liturgiu svätého Jakuba, Pánovho brata.
V roku 1999 sa stal rektorom kňazského seminára v Prešove. V rokoch 2003 až 2007 pôsobil ako dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty v Prešove. Ako pedagóg na nej pôsobil od jej opätovného obnovenia. Bol vedúcim Katedry liturgiky a praktickej teológie GTF PU. V roku 1997 získal licenciát teológie, v roku 2000 titul doktor teológie, v roku 2003 titul docent a v roku 2006 titul profesor. Vo svojich vedeckých štúdiách sa venoval témam byzantskej liturgiky, byzantského rítu, byzantského liturgického spevu, osobe a dielu Mikuláša Russnáka a pod.
Navzdory svetským aj cirkevným titulom, ktoré boli prof. Boháčovi udelené, za najvýznamnejšie cirkevné uznanie považoval to, že 2. júla 1995 viedol Akatist k Presvätej Bohorodičke v prítomnosti pápeža sv. Jána Pavla II., ktorý svojou apoštolskou návštevou poctil gréckokatolíkov na Slovensku.
Keďže prof. Boháč bol významnou osobnosťou Gréckokatolíckej cirkvi, jeho rodina v spolupráci s Košickou eparchiou sa rozhodla nahlásiť jeho poslednú rozlúčku ako podujatie jednorazovej povahy a splniť všetky vyhláškou predpísané normy. V zmysle vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR všetci účastníci obradu disponovali negatívnym testom na ochorenie Covid-19, nie starším ako dvanásť hodín.
Večná mu pamiatka!