BIOETIKA (Jozef Glasa; foto: pxhere.com)
Rýchlosť má pri záchrane života a zdravia osobitný význam. Uháňajúca sanitka. Hasiči. S majákom a sirénou. Lekár ponáhľajúci sa k pacientovi. Urgentná operácia. Včasná resuscitácia. Včas podaný liek. Rýchlosť môže zachrániť život, ale aj znamenať väčšie riziko.
V situácii zdravotníckej katastrofy, ako ju od minulého roka prežívame, je rýchlosť žiadanou súčasťou riešenia. Ľudia trpia. Strachujú sa. Chorejú. Umierajú. Krachujú. Nemocnice sú vyťažené. Aj pohrebné služby. Príbehy života, ktoré pretrhol Covid-19. Nevieme mu utiecť a trvá to všetko už príliš dlho. Voláme po záchrane, po vykúpení z tejto pliagy. Sľúbili by sme veľa, len aby to už pominulo. Čo najrýchlejšie!
Áno, na cestách k novým liekom a vakcínam proti koronavírusu sa dnešné ľudstvo chce aj musí ponáhľať. Zmobilizovalo preto vskutku obrovské zdroje. Tie mu otvorili nové, nečakané možnosti, užitočné skratky a expresné prostriedky na rýchle a bezpečné ponáhľanie sa. Čosi ako rýchlovlaky pokroku. Nové, neobyčajné poznatky. Špičkové technológie, na ktorých sa už pracovalo desaťročia, teraz dostali nový, rýchlostný impulz a jasný cieľ: priniesť záchranu životov a zdravia bezpečne a účinne, a čím skôr.
Prvé skratky v súťaži s koronavírusom priniesli molekulová biológia a genetika. Narastajúca výkonnosť biotechnológií. Schopnosť rýchlo prečítať genóm koronavírusu. Pochopiť jeho fungovanie v bunke. Spoznať mechanizmy vzniku choroby. Určiť časť genómu, podľa ktorej sa tvoria nebezpečné ostne na povrchu vírusu. Možnosť vyrobiť genetickú informáciu v potrebnom obrovskom množstve. Naviazať ju na molekulový nosič. Na vhodný polymér či špeciálne nanočastice. Aby sa dala v hotovej vakcíne dopraviť do organizmu. Tam sa podľa nej presne vyrobí bielkovina vírusu.
Ďalšou skratkou k novej vakcíne je iný, neškodný vírus s umelo vloženou čiastočkou koronavírusového genómu. Infikuje naše bunky a tie si pomocou ním dodanej genetickej informácie samy vyrobia bielkovinu koronavírusu. Náš imunitný systém ju rozpozná ako čosi cudzie. A naštartuje obrannú odpoveď. V nej sa proti tej cudzej bielkovine dobre vyzbrojí. Všetko, čo takéto ostne v budúcnosti ponesie, bude nemilosrdne zničené. Tak vznikne imunita – očkovaním získaná odolnosť proti koronavírusu. Ako vidno, skratku tu zároveň poskytuje náš vlastný organizmus. Ušetrí sa tým najmä veľmi veľa času.
Ak koronavírus zmutuje, čiže keď zmení svoju genetickú informáciu, jej novú čiastočku potrebnú do vylepšenej vakcíny máme dnes hotovú doslova za pár dní. A môže sa začať jej priemyselné syntetizovanie v potrebných obrovských množstvách. Takéto rýchle vylepšovanie dnešných vakcín nám zrejme umožní celkom dobre držať s mutujúcim koronavírusom krok.
Ďalšie skratky priniesla možnosť zorganizovať s dosiaľ nepoznanou rýchlosťou nevyhnutné klinické skúšanie nových, expresne vyvinutých vakcín. V rozsiahlej medzinárodnej spolupráci, aby sa čím skôr získali údaje, či a ako vakcína funguje, od vopred vypočítaného, veľkého počtu zaočkovaných desaťtisícov dobrovoľníkov. Obetujúcich čas, nepohodlie. Podstupujúcich riziko neznámeho. Klinické skúšanie dosiaľ zriedkavých rozmerov. Navyše, po uvedení vakcíny do používania sa dnes využíva možnosť cielene zbierať a vyhodnocovať údaje od zaočkovaných. Ide už doposiaľ o milióny zdravotne sledovaných osôb.
Etika kráča s týmto rýchlym vedeckým a technologickým pokrokom ruka v ruke. Je dnes prítomná pri všetkých dôležitých rozhodovaniach. Na stanovištiach kontroly. Pri overovaní funkčnosti bŕzd a bezpečnostných prvkov. Ide o to, aby sa dobre rozbehnutý záchranný rýchlovlak k liekom a vakcínam proti koronavírusu azda na niektorej málo klopenej zákrute nešťastne nevykoľajil.