BIOETIKA (Jozef Glasa; foto: pexels.com)
Ľudia, ktorí chcú spochybniť očkovanie proti koronavírusu, často poukazujú na to, že nové vakcíny prišli až príliš rýchlo. Na základe toho usudzujú, že nemohli byť dobre odskúšané a sú teda asi neúčinné, ale hlavne veľmi nebezpečné.
Tieto hlasno prednášané či bombasticky písané, hoci odborne nepodložené tvrdenia môžu u menej informovaných poslucháčov alebo čitateľov vyvolať pocity nedôvery, ba strachu a viesť k chybnému rozhodnutiu prijatie novej vakcíny odmietnuť. Rozmýšľajúci kresťan má vo svojom živote závažnú morálnu povinnosť: hľadať pre svoje rozhodovanie v dôležitých veciach – a očkovanie proti koronavírusu medzi také rozhodne patrí – spoľahlivé a pravdivé informácie. Zároveň sa však má usilovať správne im porozumieť, verne ich pochopiť. Až potom sa naozaj slobodne a rozumne, teda nie pod vplyvom pokrútených, nepravdivých alebo nesprávne zhodnotených informácií, v danej veci rozhodnúť.
Pri otázkach okolo súčasnej pandémie Covid-19 sa však objavujú niektoré ťažkosti, ktoré mu to neuľahčujú. Hrozí, že sa aj napriek svojej dobrej snahe môže rozhodnúť nesprávne. Ak nenájde niekoho, kto mu poskytne medicínsky, ale aj eticky či morálne fundovanú, spoľahlivú radu, usmernenie. V otázkach kresťanskej viery a mravov to napríklad môže byť vyjadrenie dobre informovaného kňaza, biskupa alebo konferencií biskupov, stanoviská a dokumenty inštitúcií Svätej stolice či príklad a konkrétne vyjadrenia samotného Svätého Otca. Je známe, že Benedikt XVI. aj František očkovanie proti koronavírusu absolvovali.
Okolnosťou, ktorá veľmi sťažuje hodnotenie situácie a racionálne rozhodovanie aj kriticky uvažujúceho človeka, je samotný vývoj pandémie. Epidemiologická situácia sa nezvyčajne rýchlo mení. Navyše, vlny zhoršenia, ale aj zlepšenia, účinnosť alebo zlyhanie opatrení sú posunuté. Najmenej v horizonte týždňov, ba mesiacov.
Ďalšou ťažkosťou je dosiaľ nevídaná rýchlosť a rozsah vedeckého a technologického pokroku, ktorý ľudstvo zapojením obrovských vedecko-výskumných kapacít a ľudských aj materiálnych zdrojov už v boji s pandémiou dosiahlo. Kritické sledovanie, čiže odlíšenie správ o kvalitných, dôveryhodných výsledkoch vedecko-technologického výskumu od tých klamlivých, ba neraz aj zlomyseľných, presahuje možnosti jedného človeka a je dnes úlohou špičkových tímov vysoko kvalifikovaných špecialistov a renomovaných vedeckých či odborných inštitúcií. Videli sme to aj pri posudzovaní účinnosti a bezpečnosti nových vakcín na pôde liekových agentúr. Ani veľký politický či zdravotnícky tlak na urýchlenú dostupnosť vakcín ich nedonútil zľaviť z vedeckej a odbornej úrovne posúdenia. Jeho kvalita má aj veľmi významný, neoddeliteľný etický rozmer. Ide totiž doslova o otázky života alebo smrti.
Potrebné je vylúčenie takzvaného konfliktu záujmov alebo iných, neodborných vplyvov (tlaku médií, politikov, verejnosti, náboženských predstaviteľov, výrobcov či iných činiteľov), ktoré by mohli ovplyvniť vedeckú a odbornú nezávislosť zúčastnených odborníkov. Tým by sa spochybnila kvalita a dôveryhodnosť samotného posúdenia a rozhodovania. Je výborné, že sa to týmto inštitúciám podarilo. Ani najhlasnejší kritici vakcín a očkovania si netrúfli ich odbornosť a nezávislosť spochybniť. Rýchlosť vývoja a testovania vakcín proti koronavírusu však zároveň predstavuje aj obrovskú etickú hodnotu. Spočíva v množstve zachránených ľudských životov, zdravia ľudí, ako aj ďalších, skutočne významných hodnôt. O tom, ako bolo možné urýchliť laboratórne aj klinické testy nových vakcín a prečo je to dobré, si povieme nabudúce.