SLOVO O IKONE (Milan Gábor; foto: azbuka.ru)
S mnohými ikonami Bohorodičky sa spája ich zázračné objavenie či ich nájdenie, a takou je aj táto ikona.
Dubovická ikona Bohorodičky (uk. Дубовицька, rus. Дубовичская) bola podľa tradície nájdená v hustej tráve na brehu rieky Reta, dva kilometre od dediny Duboviči v niekdajšom Černihivskom regióne (v súčasnosti Kroleveckom regióne) v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Predpokladá sa, že ikona vypadla z voza vojenskej kolóny. Istého dňa pastier ženúci svoje stádo šľahol bičom, ktorým zasiahol v tráve ležiacu ikonu. Svetlo, ktoré zažiarilo z ikony, pastiera oslepilo. Našli ho bez známok života a priniesli ku kňazovi. Keď sa pastier prebral, vyrozprával všetko, čo sa stalo. Kňaz sa spoločne s veriacimi odobrali na miesto, o ktorom sa dozvedeli od pastiera, a našli v tráve ikonu Bohorodičky. Na mieste zjavenia bola postavená kaplnka, kam umiestnili nájdenú ikonu, ktorú nazvali podľa neďalekej obce dubovická. Po nejakom čase preniesli ikonu do dediny Duboviči a umiestnili ju v Cerkvi sv. archanjela Michala (cerkev sa do dnešných dní nezachovala). Po modlitbách pred dubovickou ikonou Bohorodičky sa diali mnohé zázraky uzdravení. Na pamiatku prenesenia ikony z kaplnky postavenej na mieste zjavenia do cerkvi v Duboviči bolo ustanovené liturgické slávenie tejto udalosti každoročne na desiaty piatok po Pasche. Od roku 1861 bola na základe rozhodnutia Posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi zavedená prax procesie s divotvornou dubovickou ikonou Bohorodičky do Cerkvi Narodenia Krista v meste Krolevec (cerkev sa do dnešných dní nezachovala). Po roku 1917 sa informácie o ikone strácajú a nevedno, kde sa ikona nachádza.
V súčasnosti sa na mieste zjavenia divotvornej dubovickej ikony Bohorodičky zachovala studnička s liečivou vodou. V roku 2002 bola neďaleko nej postavená kaplnka. O veľkej úcte k tejto ikone v 19. storočí svedčia zachované kópie. V jedinej zachovanej starej cerkvi v meste Krolevec, zasvätenej Premeneniu Pána, sa uchovávajú dve kópie dubovickej ikony, o ktorých možno usudzovať, že pochádzajú z iných cerkví v meste či regiónu, ktoré sa nezachovali. Väčšia ikona Bohorodičky sa nachádza v drevenej schránke na južnej stene cerkvi a druhá, menšia, v jej západnej časti. Obe ikony sú realizované technikou olejomaľby.
Ikona je v type hodigitrie a je nápadne podobná čenstochovskej ikone Bohorodičky. Božia Matka si ľavicou pridržiava Syna, na ktorého ukazuje vystretou pravicou. Je odetá v tmavomodrom mafóriu a červenej tunike. Kristus je odetý v červenej tunike, ktorá je podobne ako mafórion Bohorodičky zdobený hviezdami. Žehná pravicou a v ľavici si pridržiava zatvorený evanjeliár. Svoju liturgickú pamiatku slávi divotvorná dubovická ikona 13. septembra.
V Akatiste k Presvätej Bohorodičke na pamiatku jej dubovickej ikony ju takto ospevujeme: „Vyvolenej zo všetkých pokolení, Božej neveste, vládkyni, najmilostivejšej Panne a zástankyni, ktorá dávno na brehu rieky Rety zázračne zjavila svoj obraz, ktorým sa dedina Duboviči neobyčajne skrášľuje, poďte veriaci, prinesme jej oslavné piesne, pohnutou dušou a skľúčeným srdcom volajme: Raduj sa, milostivá, pomocnica kresťanov.“ (prvý kondak)
„Zástupy anjelov stoja pred tvojou ikonou, Vládkyňa, ktorá Božou prozreteľnosťou vypadla na zem z vojenského voza, v poľnej tráve sa skrývala do času zjavenia sa bohumilému národu, teraz ju bozkávame a spievame ti.“