Podbeľ liečivý (Richard Fučko; foto: pixabay.com)
Je to prvý zvestovateľ jari. Podbeľu sa dobre darí na ílovitých a hlinitých pôdach. Jeho protizápalové a hlieny uvoľňujúce vlastnosti výborne pôsobia proti zápalu priedušiek, pohrudnice, kataru a prieduškovej astme. Pri zdĺhavom kašli či zachrípnutí treba viac ráz za deň piť teplý zápar podbeľových kvetov, neskôr zmiešaných v rovnakom pomere s listami. Jeho žlté kvety vypučia zo zeme oveľa skôr ako listy, ktoré zbierame v máji. Sú plstnaté, na líci zelené, na rube sivobiele. Listy obsahujú veľké množstvo vitamínu C, sú vhodné na polievky a jarné šaláty.
Čaj na uvoľnenie hlienu: Zmiešame podbeľové kvety a listy, kvety divozela veľkokvetého, pľúcnik lekársky a listy skorocelu kopijovitého v rovnakom pomere. Z tejto zmesi bylín dávame dve čajové lyžičky na štvrť litra vody a zaparíme. Denne užívame tri šálky čaju, sladeného medom. Čaj sa pije po dúškoch teplý.
Kúpeľ na nohy: Dve plné hrste podbeľových listov zaparíme zodpovedajúcim množstvom vody, krátko vylúhujeme. Kúpeľ trvá dvadsať minút.