TURISTIKA (Juraj Gradoš) S pohorím Vihorlat sa zväčša spája Zemplínska šírava, Morské oko či samotná vyhasnutá sopka. Ale samotné pohorie prináša milovníkom prírody viacero zaujímavých chodníkov. A mnohé sa dajú zdolať i s deťmi či na bicykloch. Medzi ne sa radí trasa z Remetských Hámrov na Morské oko. Tento osemkilometrový úsek vedie po asfaltovej ceste a modrom turistickom chodníku. Táto časť je aj náučným chodníkom, kde sa môžete dozvedieť o obci Remetské Hámre, o histórii železníc, baníctva a železiarstva či o chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Chodník sa končí na hrádzi Morského oka. Ak máte čas, môžete ísť aj ďalej a absolvovať náučný chodník okolo tohto jazera. Možno si ani neuvedomíte, že sa nachádzate v pralese. A ak chcete viac, tak pri kaštieliku odbočte z modrej turistickej trasy na žltú a tá vás privedie k jazierku Malé Morské oko.
Pre tých, ktorí by sa večer aj radi okúpali a nemusia sa vracať do Hámrov, pokračuje modrý chodník z Morského oka na sever (zväčša popri toku potoka Bystrá). Cez sedlo Tri tably sa dostanete na Sninský kameň a odtiaľ dole k Sninským rybníkom. Táto časť trasy je dlhá približne dvanásť kilometrov. Naskytne sa vám nádherný výhľad zo Sninského kameňa na okolité lesy a Východoslovenskú nížinu. Na križovatke Rovienky sa môžete zeleným chodníkom dostať do Zemplínskych Hámrov. Medzi Morským okom a Sninskými rybníkmi pokračuje náučný chodník z Morského oka.
Ak teda vyrazíte z Remetských Hámrov skoro ráno, podvečer sa ešte môžete okúpať v Sninských rybníkoch a zo Sniny sa pohodlne vrátiť domov. Alebo to absolvovať opačne – zo severu na juh.
Morské oká
ZAUJÍMAVOSŤ (Juraj Gradoš) V pohorí Vihorlat existujú dve morské oká − väčšie a malé. V oboch prípadoch ide o hradené jazerá, ktoré vznikli zosuvom sopečných hornín, a sú to najvyššie položené jazerá vo Vihorlatských vrchoch. Malé Morské oko je však bezodtokové a napája ho miestny prameň. Napriek malej ploche (0,33 ha) tu žije veľa chránených živočíchov, napr. rak riečny. Veľké jazero Morské oko je tretím najväčším prírodným slovenským jazerom. Z jazera vyteká potok Okna. Jazero dnešnej podobe vďačí za vybudovanie umelého priehradného múru v rokoch 1880 – 1890, ktorý zdvojnásobil jeho plochu na 13,8 ha. Jeho hĺbka je 25 m. Obe jazerá sa nachádzajú v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a sú v Zozname Svetového prírodného dedičstva UNESCO a v sústave Natura 2000.