Svätý archanjel Michal

VAROVANIE (Antónia Haľková) „Na nebi sa strhol boj: Michal a jeho anjeli bojovali proti drakovi. Bojoval drak i jeho anjeli, ale neobstáli a už nebolo pre nich miesto v nebi. A veľký drak, ten starý had, ktorý sa volá diabol a satan, čo zvádzal celý svet, bol zvrhnutý; zvrhnutý bol na zem a s ním boli zvrhnutí jeho anjeli.“ (Zjv 12, 7 – 9)
Svätý Bazil Veľký hovorí, že archanjel Michal je najvyšší spomedzi všetkých anjelov. Meno Michal z hebrejského slova Micha’el znamená „Kto je ako Boh“, „Bohu podobný“. Často sa vyobrazuje ako rytier v brnení stojaci na drakovi. Je pomocníkom v boji proti pokušeniam a diablovi.
Vo svete sa traduje viacero udalostí, keď sa sv. archanjel Michal zjavil a pomohol k víťazstvu či ochránil pred možným nebezpečenstvom. V roku 492 sa v jaskyni na talianskej hore Gargano zjavil archanjel Michal biskupovi mesta Siponto a vyzval ho, aby zasvätil toto miesto Bohu. Biskup neposlúchol, pretože na hore pretrvával pohanský kult. O dva roky neskôr napadol mesto barbar Odoacer. Biskup a veriaci sa spojili v modlitbe. Archanjel Michal sa zjavil biskupovi a prisľúbil mu víťazstvo. Počas boja sa zdvihla prudká búrka, piesok spolu s krúpami zasypal barbarov, a tí sa dali na útek. Biskup s obyvateľmi mesta vystúpili v ďakovnej procesii na horu, kde sa opäť zjavil archanjel Michal. V jaskyni našli červený oltár s krištáľovým krížom. Biskup Laurentius dal pri vstupe do jaskyne vybudovať chrám zasvätený svätému archanjelovi Michalovi. Jaskyňa nesie názov Nebeská bazilika a v jej okolí vyrástlo mestečko Monte Sant Angelo sul Gargano. Nebeská bazilika sa stala pútnickým miestom a je zaradená medzi poklady svetového dedičstva UNESCO.
V tejto rubrike upozorňujeme na nástrahy zlého, ktoré sú každodennou súčasťou našich životov. Všetci môžeme volať na pomoc mocného ochrancu proti úkladom zlého ducha: „Svätý Michal Archanjel, ochraňuj nás!“ a modliť sa k nemu.
Modlitba k sv. archanjelovi Michalovi
Svätý archanjel Michal, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.

2 comments on “Svätý archanjel Michal
  1. Evka Mikitová píše:

    Krasny. Kde sa da zakupit?

    • Michal Pavlišinovič píše:

      Obrazok je len ilustračný. Skúste však osloviť v zlatníctve či by Vám neveddeli vyrobiť podobný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *