REGIÓN (Juraj Gradoš) Na Slovensku existuje viacero vulkanických pohorí. Tým najvýchodnejším sú práve Vihorlatské vrchy. Toto mladovulkanické pohorie sa skladá z troch podcelkov – Humenské vrchy, Vihorlat a Popriečny. Pohorie prudko vystupuje z Východoslovenskej nížiny, jeho okrajové časti dosahujú nadmorskú výšku okolo 250 m, ale päť vrcholov je vyšších ako tisíc metrov (Vihorlat, Vetrová skala, Nežabec, Motrogon a Sninský kameň). Na území pohoria sa nachádzajú zaujímavé prírodné výtvory, ktoré vznikli zvetrávaním lávových prúdov. A hoci je v pohorí dominantnou horninou andezit, v okolí Morského oka sa vyskytuje aj železná ruda. V lokalite Kapka sa nachádza až šesťdesiat druhov minerálov.
Pred 15 miliónmi rokov sa v treťohorách začala na tomto území na šesť miliónov rokov sopečná činnosť. Dnes je Vihorlat horským masívom a patrí medzi najlesnatejšie pohoria Slovenska (až 90 % územia). V roku 1973 bolo jeho východné a centrálne územie vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť, ktorej rozloha bola v roku 1999 upravená. Na niektorých častiach územia sa nachádzajú aj pralesy. V lesoch prevláda buk a v lokalite Jedlinka ešte rastie pôvodná jedľa biela. Cez otvorenú krajinu prenikajú do pohoria z juhu teplomilné stepné živočíchy, ktoré sa tu stretávajú s horskými druhmi Karpát. Z chránených druhov hmyzu tu žije fuzáč alpský a nosorožtek obyčajný. Nájdete tu aj viacero druhov mlokov či užovku stromovú. Z vtákov obe naše najväčšie sovy – výra skalného a sovu dlhochvostú. V pohorí sa nachádzajú aj šelmy, ako je vlk obyčajný, rys ostrovid, mačka divá a vydra riečna. V posledných rokoch tu videli aj medveďa hnedého.
Na území pohoria sa nachádza viacero jazier. To najznámejšie je Morské oko, ktoré je zároveň najväčším nekrasovým jazerom v slovenských Karpatoch. Kedysi sa medzi ním a Remetskými Hámrami nachádzala priepasť s názvom Bezodná diera a veľký vodopád na potoku Okna. Oboje však zanikli v roku 1827, keď sa vyliali vody z jazera. Ďalším známym jazerom je Vinianske jazero. Jeho vodná plocha je 8 ha a hĺbka iba 3,8 m. Vďaka tomu má mimoriadne teplú vodu. Vzniklo na miestnych slatinách v 19. storočí ako rybník. Za svoje označenie jazero vďačí českému geografovi a kartografovi Karlovi Kuchařovi, ktorý sa v roku 1932 domnieval, že bolo prirodzene prehradené. V jeho blízkosti sa nachádza aj Viniansky hrad.
KAM DO CHRÁMU?
LITURGIA (Juraj Gradoš) V okolí Vihorlatských vrchov nie je problém nájsť cerkev, kde by sa dalo pomodliť. Priamo vo vrchoch sa však nachádza cerkev, ktorá bola kedysi centrom duchovného života v obci Valaškovce. V súčasnosti je na území vojenského obvodu Valaškovce, kde sa vykonávajú vojenské operácie. V čase núdzového stavu je vstup do obvodu zakázaný, ale po minulé roky sa tu stretávali bývalí obyvatelia Valaškoviec. Do obvodu, keď je pre verejnosť otvorený, sa asi najľahšie dostanete z Kamenice nad Cirochou.