UDALOSŤ (Vatican news – Tomáš Miňo) Pápež František opäť prepisuje históriu. Ako vôbec prvá hlava Katolíckej cirkvi v histórii navštívil Irak. Pápežovo rozhodnutie navštíviť Irak po vyše pätnástich mesiacoch bez ciest do zahraničia, ktoré boli pozastavené pre pandémiu, bolo prejavom jeho blízkosti všetkým obyvateľom krajiny strýznenej rokmi utrpenia.
Rímsky pontifex prijal pozvanie Irackej republiky a miestnej Katolíckej cirkvi. V čase od 5. do 8. marca sa tak uskutočnila v poradí už tridsiata tretia apoštolská cesta pápeža Františka. Mottom celej pápežovej apoštolskej návštevy Iraku bolo: „Vy všetci ste bratia“ (Mt 23, 8).
Na letisku v Bagdade privítal Svätého Otca premiér krajiny Mustafa Abdellatif Mshatat, známy aj ako Al-Kadhimi, spolu s miestnymi cirkevnými predstaviteľmi. Po uvítacom ceremoniáli sa pápež František vydal smerom do centra sedemmiliónového Bagdadu. Mesto leží na rieke Tigris, v centrálnej časti krajiny, kde sa dva veľtoky Mezopotámie k sebe najviac približujú. Prvým bodom programu pápeža Františka v Iraku bola zdvorilostná návšteva prezidenta krajiny Barhama Ahmeda Saliha Qassima v Prezidentskom paláci. Následne sa Svätý Otec stretol aj s predstaviteľmi vlády, občianskeho, ekonomického a kultúrneho života i diplomatickým zborom.
Vo svojom úvodnom prejave Svätý Otec hovoril v duchu myšlienok dokumentu o ľudskom bratstve z Abú Zabí, encykliky Fratelli tutti, ako aj koncilovej deklarácie Nostra Aetate o medzináboženskom dialógu. Pápež zdôraznil, že náboženská, kultúrna a etnická rôznorodosť, ktorá charakterizuje irackú spoločnosť už tisícročia, je „vzácnym zdrojom, z ktorého možno čerpať, nie prekážkou, ktorú treba odstrániť“. Cieľ svojej návštevy predstavil hostiteľom týmito slovami: „Prichádzam ako kajúcnik, ktorý prosí o odpustenie nebo i bratov a sestry za toľké deštrukcie a krutosti, a prichádzam ako pútnik pokoja, v mene Krista, kniežaťa pokoja.“
Po stretnutiach s verejnými predstaviteľmi Iraku sa Svätý Otec František stretol i so zástupcami irackej katolíckej komunity, ktorí sa zhromaždili v sýrsko-katolíckej Katedrále Panny Márie Záchrankyne (Sayidat al-Nejat) v Bagdade. Tento chrám je sídlom Bagdadskej sýrsko-katolíckej archieparchie a patrí k najväčším chrámom hlavného mesta. Bol terčom už dvoch teroristických útokov. Po poslednom krvavom útoku rukami samozvaného Islamského štátu v októbri 2010 zahynulo 48 osôb vrátane dvoch kňazov. Svätý Otec prítomných povzbudil vo vydávaní evanjeliového svedectva. Rovnako si spoločne uctili obete krvavých útokov, ktoré sa odohrali v tomto chráme.
Druhý deň apoštolskej návštevy pápeža Františka v Iraku sa začal v duchu vytvárania priateľstva medzi náboženskými komunitami. V irackom Nadžáfe, meste, ktoré je hlavným náboženským centrom irackých šítov a cieľom pútnických ciest šítov z celého sveta, sa pápež František stretol s veľkým ajatolláhom Al-Sistanim, ktorý je najvyššou autoritou šítskych moslimov v Iraku. Deväťdesiatročný veľký ajatolláh Al-Sistani je známy svojimi postojmi rešpektu voči kresťanom a iným náboženstvám. Počas stretnutia Svätý Otec zdôraznil dôležitosť spolupráce a priateľstva medzi náboženskými komunitami, pretože pestovaním vzájomnej úcty a dialógu možno prispieť k dobru Iraku, regiónu aj celého ľudstva.
Jedným z hlavných momentov apoštolskej cesty pápeža Františka v Iraku bolo nepochybne medzináboženské stretnutie v starobylom Ure, odkazujúcom na patriarchu Abraháma, povolaného Bohom vydať sa na cestu do zasľúbenej zeme. Svätý Otec sa tu stretol s predstaviteľmi moslimov i náboženských menšín prítomných v Iraku, predniesol príhovor a v duchu ľudského bratstva spoločne k Bohu pozdvihli „modlitbu Abrahámových synov“.
Príhovor Svätého Otca sa niesol v duchu ľudského bratstva. Odmietol akýkoľvek extrémizmus a nevraživosť v mene Boha: „Z tohto pramenného miesta viery, zo zeme nášho otca Abraháma potvrdzujeme, že Boh je milosrdný a že tou najrúhavejšou urážkou je znesvätiť jeho meno nenávidiac brata. Nevraživosť, extrémizmus a násilie sa nerodia z náboženského ducha: sú zradou voči náboženstvu.“
Vyvrcholením druhého dňa apoštolskej cesty Svätého Otca v Iraku bolo slávenie liturgie v katedrále Chaldejskej katolíckej cirkvi v Bagdade, zasvätenej svätému Jozefovi. Pápež po prvý raz slávil omšovú Liturgiu svätého Tomáša vo východosýrskom chaldejskom obrade.
Vo svojej homílii Svätý Otec všetkých trpiacich povzbudil ako priamych adresátov Ježišových blahoslavenstiev: „Pán ti sľubuje, že tvoje meno je zapísané v jeho srdci, v nebesiach! A ja mu dnes ďakujem s vami a za vás, pretože tu, kde pradávno prišla na svet múdrosť, v týchto časoch povstali mnohí svedkovia, často prehliadaní správami, ale vzácni v Božích očiach; svedkovia, ktorí žijúc blahoslavenstvá pomáhajú Bohu uskutočňovať jeho prísľuby pokoja.“
Celý program tretieho dňa pápežovej návštevy bol venovaný severnej časti Iraku. Začal sa ráno v kurdskej metropole Erbil. Následne sa presunul do Mosulu, ktorý bol tri roky (2014 –2017) okupovaný ISIS-om. Sedemstotisícové mesto leží pri ruinách starobylého Ninive.
Zástup detí a dojatí obyvatelia Mosulu vítali pápeža s olivovými a palmovými vetvičkami v rukách, s typickými jasavými pokrikmi a spevom. V centre mesta, uprostred trosiek budov z nedávnej vojny, vzdal pápež hold všetkým obetiam násilností a zabíjania a predniesol osobitnú modlitbu k Bohu. Mosul bol pred príchodom džihádistov známy svojou kultúrnou, etnickou i náboženskou pestrosťou a harmonickým spolužitím. Z mesta, v ktorom pred rokom 2014 žilo viac než 120-tisíc kresťanov, dnes zostalo len sedemdesiat kresťanských rodín. Z Mosulu sa pápež presunul do Karakoša na Ninivskej pláni, jeho 50-tisícové obyvateľstvo tvorené z 90 % kresťanmi bolo v roku 2014 prinútené ISIS-om k masovému úteku. Posledným bodom a vyvrcholením celej tridsiatej tretej apoštolskej cesty pápeža Františka v Iraku bola v nedeľu 7. marca svätá omša slávená na štadióne v Erbile za účasti desaťtisíc ľudí. „Dnes môžem vidieť a dotknúť sa rukou toho, že Cirkev v Iraku je živá, že Kristus žije a koná v tomto svojom svätom a vernom ľude,“ povedal v homílii Svätý Otec. „Irak zostane vždy so mnou, v mojom srdci,“ dodal na rozlúčku. Hlava Katolíckej cirkvi zakončila svoju návštevu Iraku rozlúčkou na bagdadskom letisku v pondelok ráno 8. marca. Celú pápežovu návštevu sprevádzali prísne epidemické aj bezpečnostné opatrenia.
Pred rokom 2003 v krajine žilo približne milión kresťanov. Ich počet začal dramaticky klesať pre krvavý konflikt medzi sunnitmi a šítmi, pre rastúci islamistický fundamentalizmus a pre všeobecne zlú situáciu v Iraku. Odhady, koľko kresťanov ešte zostalo v Iraku, sa pohybujú medzi dvesto- až tristotisíc.