Krátke správy z domova

PREŠOV ■ V nedeľu 13. decembra bol archijerejskou svätou liturgiou otvorený 26. ročník dobrovoľníckej akcie s názvom Dobrá novina, ktorú organizuje eRko – hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Koledníci z farnosti Prešov prijali požehnanie od arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ počas „vysielacej“ svätej liturgie, ktorú slávil pre všetkých koledníkov v Katedrále svätého Jána Krstiteľa v Prešove. Po svätej liturgii mladí z prešovskej farnosti zavinšovali a nádhernými koledami sprítomnili radostnú zvesť narodenia nášho Spasiteľa Ježiša Krista. Vladyka Ján povzbudil na konci deti a mládež, aby im stále horeli srdcia pre Krista. (J. Košč)

 

PREŠOV ■ Sviatky narodenia Ježiša Krista chce každý prežiť v kruhu svojich najbližších. Tento rok to nebolo možné pre všetkých – predovšetkým vinou choroby Covid-19. Zamestnanci a žiaci Strednej zdravotníckej školy svätého Bazila Veľkého v Prešove sa preto rozhodli aspoň trocha spríjemniť tieto dni ľuďom hospitalizovaným s týmto ochorením. Zhotovili vianočné dekorácie, napísali vianočné priania a pozdravy a doručili ich na oddelenie Covid-19 v prešovskej nemocnici. Takýmto spôsobom chorým, ako aj tým, ktorí sa o nich starajú, chceli naplniť srdcia Božím pokojom. (M. Kuzmiak)

 

PREŠOV ■  Žiaci prvého stupňa Spojenej školy bl. P. P. Gojdiča v Prešove sa aj v roku 2020 zapojili do aktivity A slovo bolo u Boha, ale iným spôsobom. Keďže v čase pandémie koronavírusu sa žiaci nemôžu zúčastňovať na akciách, kde sa obvykle stretávajú aj so žiakmi z iných škôl, tak nesúťažili v prednese kresťanskej literatúry. Namiesto toho kreslili obrázky, písali listy, tvorili básne, príbehy o bl. P. P. Gojdičovi, patrónovi školy, ktorého sviatok si škola pripomenula 4. novembra. Prezentovali sa tak krásnymi prácami, preukázali svoju šikovnosť, tvorivosť a svojimi výtvormi povzbudili nielen svojich spolužiakov, ale aj učiteľov. (M. Zimovčáková)

 

KOŠICE ■ V prvý deň nového občianskeho roka slávil v košickom Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky archijerejskú svätú liturgiu sv. Bazila Veľkého arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor Košickej eparchie. Po evanjeliu zaznel pastiersky list Konferencie biskupov Slovenska. V ňom biskupi pozvali všetkých kresťanov neochabovať vo vydávaní svedectva o Bohu nielen v týchto ťažkých časoch pandémie COVID-19, ale ani počas sčítania obyvateľstva, ktoré prebehne na Slovensku od 15. februára do 31. marca. Pre sprísnené protipandemické opatrenia bola svätá liturgia slávená bez účasti verejnosti v priamom prenose televízií Zemplín a Logos. V závere vladyka Cyril zaželal všetkým divákom aj celému Slovensku veľa požehnania do celého nového roka. Zároveň pripomenul, že do nového roka vstupujeme s novými obmedzeniami, ktoré ako kresťania prijímame v duchu kresťanskej obety. (TSKE)

 

BRATISLAVA ■ Z dôvodu pandémie ochorenia Covid-19 vo vybraných okresoch na Slovensku začali počas decembra platiť sprísnené opatrenia pre slávenie verejných bohoslužieb. V niektorých okresoch hygienici rozhodli, že bohoslužby budú úplne zakázané. Vyplýva to z vyhlášok jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Od 22. decembra boli zakázané verejné bohoslužby v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa, Trenčín a Bánovce nad Bebravou, Svidník a Stropkov. Zákaz verejných bohoslužieb, služieb Božích a spovedí od 23. decembra začal platiť vo všetkých okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja a rovnako v okresoch Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Bardejov. 28. decembra začal uvedený zákaz platiť v okrese Levice a od 31. decembra platil aj pre Trebišovsky okres. Od 1. januára 2021 až do odvolania začalo toto opatrenie platiť pre celé územie Slovenskej republiky. (T. Miňo)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *