PREDSTAVUJEME (Michal Hospodár; foto: Martin Mráz)
Súčasná rodina je vystavená rôznym skúškam, ktoré preverujú jej odolnosť či stabilitu. Spoločenský a legislatívny atak zo strany verejnej moci, liberálnych médií a vôbec atmosféra v postmodernej spoločnosti sa podpisujú pod jej neblahý stav. Viditeľná deštrukcia rodiny je obalom, za ktorým sa skrýva duchovný boj o pravé dobro manželov a detí. Aj z tohto dôvodu je hľadanie účinných prostriedkov na formáciu kresťanských rodín prioritou súčasnej pastorácie.
Jedným z takýchto prostriedkov je spoločenstvo SKALA. Názov spoločenstva vyjadruje skutočnosť, že ide o Spoločenstvo Kňazských A LAických rodín. Ďalším námetom pre názov spoločenstva je biblický citát: „Nik nie je taký svätý ako Pán, niet Skaly, ako je náš Boh“ (1 Sam 2, 2). Prvý zárodok dnešného spoločenstva je spojený s gréckokatolíckou kňazskou rodinou, ktorá túžila žiť svoju vieru spoločne s inými. V roku 2004 sa začalo s týmto úmyslom stretávať niekoľko kňazských rodín na východe Slovenska. Postupne boli oslovené aj ďalšie gréckokatolícke kňazské rodiny, ktoré prechádzali procesom formácie. Tie potom od roku 2010 začali evanjelizačnú činnosť zameranú na rodiny kňazov i laikov.
Dnes tvorí spoločenstvo SKALA približne sto rodín, z toho 23 kňazských. Laickými členmi sú gréckokatolíci, ako aj rímskokatolíci. V roku 2014 požehnal členov spoločenstva SKALA a listom odobril jeho činnosť preosvietený vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup. Svoje povzbudenie k činnosti spoločenstva vyslovil aj najosvietenejší prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Sídlo spoločenstva je vo Veľkom Ruskove, kde bol v jeseni 2018 posvätený aj vlastný objekt s ubytovaním pre lídra a priestorom na stretávanie sa členov spoločenstva.
Spiritualita
Vedenie spoločenstva si uvedomuje, že najohrozenejšou bunkou spoločnosti i Cirkvi v súčasnej západnej kultúre je rodina. Z tohto dôvodu je spiritualita spoločenstva zameraná na prehĺbenie života rodín podľa Božieho plánu. Prvé rodiny prijali radostnú zvesť o manželstve a absolvovali viacročnú komplexnú formáciu. Následne samy odovzdávajú túto radostnú zvesť o rodine, potvrdenú vlastným životom a svedectvom iným rodinám. Tí, ktorí prešli formáciou, prijímajú aj osobné záväzky vedúce k zveľadeniu ich duchovného života i rodinného šťastia.
Nedávno bolo na ostatnom Dni spoločenstva aj celoživotné prijatie záväzkov prvých piatich kňazských manželských párov, ktoré prešli komplexnou formáciou. Keďže rodina je rozvetvená skutočnosť, aj ciele jej obnovy a formácie sú mnohoraké. Za parciálne ciele možno považovať spolužitie manželov v jednote, udržiavanie plameňa lásky s Kristom uprostred a rešpektovanie morálneho zákona vytvárajúce skutočnú krásu života. V takejto atmosfére stabilnej a funkčnej rodiny sa prirodzene odovzdávajú tieto hodnoty aj deťom. Ďalším dôležitým cieľom popri duchovnej formácii je apologetická formácia rodín, reagujúca na aktuálne mätúce a protirečivé tendencie v postmodernej spoločnosti. Konkrétnymi krokmi na ceste duchovnej obnovy rodín sú: pravidelný sviatostný život, spoločná modlitba v rodine, denné rozjímanie nad Svätým písmom a neustále čerpanie milostí zo sviatostného manželstva pre každodenný zápas o tvár vlastnej rodiny.
Konkrétne aktivity
Spoločenstvo každoročne organizuje duchovné obnovy podľa jednotlivých tém a stupňov formačného rastu. Po absolvovaní prvej tematickej obnovy je každá rodina (manželský pár) zadelená do kruhu troch až štyroch párov. Tam sa pod vedením kňaza počas celého roka prehlbuje v danej téme na pravidelných mesačných stretnutiach. Obyčajne dvakrát v roku je tzv. Deň spoločenstva, kde sa stretnú všetci členovia SKALY a majú celodenný prorodinný program. Počas roka (okrem prázdnin) je každú druhú nedeľu príležitosť na spoločnú modlitbu v rámci modlitieb zvelebenia. V ostatnom čase sa rozbehol aj program s názvom Škola učeníctva, kde prebieha dvojročná formácia zrelých laických párov, vedúca k získaniu certifikátu cirkevnej autority.
Štruktúra
Na čele spoločenstva je hlavný líder – otec Peter Horváth, gréckokatolícky kňaz Košickej eparchie, ktorý bol miestnym hierarchom vyčlenený na túto službu. V riadení mu pomáha lídrovský tím, čo je volený orgán z kňazov i laikov. V spoločenstve sa vyprofilovali špecifické komisie (služby) pre jednotlivé oblasti života spoločenstva. Rozdelenie služieb sa opiera o biblický citát: „On ustanovil niektorých za apoštolov, niektorých za prorokov, iných za evanjelistov a iných za pastierov a učiteľov“ (Ef 4, 11). Každá pozostáva z vedúceho komisie a menšieho tímu spolupracovníkov.
- Apoštolská – zahŕňa vodcovskú úlohu
- Evanjelizačná– reaguje na požiadavky evanjelizácie vo farnostiach
- Modlitbová– napomáha evanjelizačné aktivity modlitbovou podporou
- Učiteľská – zahŕňa školu učeníctva a vzdelávanie vo viere
- Pastierska – venuje sa individuálnemu sprevádzaniu, riešeniu problematických vzťahov a uzdravovaniu
Špecifickosť charizmy
Pri existencii rôznych cirkevných i laických hnutí a spoločenstiev je legitímna otázka, čo je vlastnou charizmou spoločenstva SKALA. Už samotný fakt, že základom spoločenstva sú gréckokatolícke kňazské manželské páry, napovedá, že ide o isté špecifikum v Cirkvi. Ženatí kňazi, ktorí vykonávajú duchovnú službu a súčasne žijú rodinným životom, sú do istej miery „raritou“. Súčasne sú obohatením pre celú Katolícku cirkev, ako konštatuje Druhý vatikánsky koncil (PO 16), lebo z praxe poznajú manželský a rodinný život, a tak majú osobitné poslanie práve v pastorácii rodín.
Spoločenstvo pri svojom záujme o komplexné dobro rodín neľpie na obradových rozdieloch ani nevytrháva rodiny zo života farností. Jeho zámerom je pozdvihnúť život veriacich rodín duchovne, mravne i ľudsky. Členovia a sympatizanti spoločenstva rešpektujú, že pri spoločných aktivitách sa liturgické slávenia i ostatné modlitby vykonávajú v byzantsko-slovanskom obrade.
Čo dodať na záver? Zápas o stabilnú rodinu nemôžeme vyhrať sami. Potrebujeme nejakú komunitu, kde by sme cítili vzájomnú modlitbovú i ľudskú podporu. Ak sa vám zdá, že potrebujete povzbudenie alebo váš rodinný krb lásky už len tlie či vyhasína, je tu ponúkaná cesta na oživenie či záchranu každej rodiny. Aj tej vašej.