Krátke správy zo sveta

VATIKÁN ■ Svätý Otec František slávil 5. novembra pri oltári katedry vo vatikánskej Bazilike svätého Petra omšu za stošesťdesiatdeväť zosnulých kardinálov a biskupov, ktorých si Pán povolal do večnosti za ostatný rok. Traja z nich pôvodom pochádzali zo Slovenska: vladyka Ján Eugen Kočiš, albrittský titulárny biskup, mukačevský vladyka Milan Šášik a spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. (RV)

 

UŽHOROD/UKRAJINA ■ Apoštolský administrátor Mukačevskej eparchie vladyka Nil Luščak OFM slávil 31. októbra archijerejskú liturgiu v užhorodskej katedrále, ktorou si spolu s veriacimi pripomenuli sviatok blaženého Teodora Romžu, biskupa a mučeníka Mukačevskej eparchie. Vladyka Nil poukázal okrem blaženého Teodora aj na osobu svojho svätiteľa do kňazskej služby vladyku Ivana Semediho, ktorý kňazské svätenie prijal z rúk blaženého Teodora. Vďaka nemu poznávali kňazi a bohoslovci príklad blaženého hieromučeníka, a tak mnohí statočne odolali komunizmu, úplatkom i zastrašovaniam. (D. Černý)

 

VATIKÁN ■ 15. novembra slávila Cirkev už po štvrtý raz Svetový deň chudobných. Jeho tradičné podujatia boli v dôsledku pandémie pozmenené. Svetový deň chudobných, ktorý sa slávi vždy na 33. nedeľu cezročného obdobia, bol ustanovený pápežom Františkom v závere Roka milosrdenstva 2016. (RV)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *