Krátke správy zo sveta

SOFIA/BULHARSKO ■ 11. októbra uplynul rok od povýšenia gréckokatolíckeho apoštolského exarchátu v Sofii (Bulharsko) na Eparchiu svätého Jána XXIII. Na sviatok tohto svätca dvadsiateho storočia (11. október) slávil eparchiálny biskup Christo Proikov v Katedrále Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Sofii ďakovnú liturgiu. Dejiny tejto eparchie sú zviazané s postavou pápeža Jána XXIII. Ešte ako arcibiskup Angelo Roncalli pôsobil v rokoch 1925 − 1934 v Bulharsku ako apoštolský nuncius. V roku 1926 vznikol aj vďaka nemu gréckokatolícky exarchát, ktorý fungoval až do jeho povýšenia na eparchiu v roku 2019. Neskorší  pápež po svojom odchode z Bulharska daroval svoju rezidenciu pre potreby tamojšieho gréckokatolíckeho exarchátu. (TSKE)

 

KTIČKE/CHORVÁTSKO ■ Sviatok Ochrany Presvätej Bohorodičky oslávil vladyka  nominant Mons. Milan Stipič slávnostnou liturgiou pre veriacich z obce Kričke pri Drniši 3. októbra. Slávnosť svojím spevom skrášlil katedrálny zbor z Križevci Kalnik. Miestny chrám bol postavený v 19. storočí, ale počas druhej svetovej vojny aj počas občianskej vojny na Balkáne bol značne poškodený. Dnes prebieha jeho rekonštrukcia. Víziou miestnej cirkvi je, aby tu bol v budúcnosti funkčný gréckokatolícky kláštor. (D. Černý)

 

TURNÁ POĽANA/UKRAJINA ■ Vladyka Nil Luščak OFM, apoštolský administrátor Mukačevskej eparchie, slávil 4. októbra svätú liturgiu v obci Turá Poľana pri príležitosti chrámového sviatku. Miestny chrám je zasvätený ikone klokočovskej Bohorodičky. Kópiu klokočovskej ikony, ktorá sa v ňom nachádza, napísala akademická maliarka Oľga Volosjanská. (D. Černý)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *