RECENZIA (Matúš Demko; foto: archív scenáristu)
Mnohí sme už boli v Levoči, obdivovali diela Majstra Pavla či sa – naposledy vlani – zúčastnili na mariánskej púti. Málokto si však uvedomí, že tieto pamiatky či podujatia pretrvali až dodnes najmä vďaka nasadeniu niektorých obetavých osobností. Tým niekým bol (aj) Štefan Klubert.
Štefan Klubert je rodák zo Spišskej Novej Vsi, ktorý bol tridsaťtri rokov kňazom v Levoči (1953 – 1986). Počas tohto svojho pôsobenia zorganizoval rovnaký počet mariánskych pútí (33). Bolo to v čase, keď mu boli ako bývalému politickému väzňovi neustále v pätách ŠtB či nepríjemní cirkevní tajomníci, ktorých cieľom bolo, keď už nie úplne prekaziť, tak aspoň sťažiť organizáciu jedného z najväčších náboženských zhromaždení aj počas bývalého komunistického režimu. Štefan Klubert odolal – a aj vďaka jeho vytrvalosti putovali k levočskej Panne Márii tisícky pútnikov v totalitných, oficiálne ateistických časoch.
Zaujímavý je však aj príbeh záchrany levočského oltára Majstra Pavla. Keď Štefan Klubert nastúpil za levočského farára, pokračoval v reštaurovaní a do Levoče pozval významných moravských reštaurátorov bratov Kotrbovcov. Vďaka ich zásahu – a vďaka spolupráci s Klubertom – sa oltár zachoval do dnešných dní. Preto historik Ivan Chalupecký neváhal o Klubertovi hovoriť ako o záchrancovi levočského oltára. (Ďalšia renovácia sa úspešne dokončila v roku 2015.) Reštaurovanie diel Majstra Pavla vypovedá o jednej Klubertovej vlastnosti: o jeho vrelom vzťahu k umeniu, najmä hudobnému a výtvarnému. V týchto oblastiach sa vzdelával, publikoval a bol rovnocenným partnerom umelcov či kunsthistorikov. Sám rád fotografoval a jeho snímky vychádzali v Krásach Slovenska či Katolíckych novinách.
Klubertovým snom bolo dostať sa na zahraničné misie ako lekár a kňaz. Pre príchod komunistického režimu sa však táto jeho túžba nikdy nenaplnila, no to Klubertovi nezabránilo ďalej sa vzdelávať napríklad v chirurgii či epidemiológii a pre mnohých sa stal radcom nielen v ich duchovnom živote, ale aj keď prišiel rozhovor na tému zdravia.
Osobnosť kňaza, fotografa, znalca umenia, milovníka prírody a záchrancu levočského oltára Štefana Kluberta sa stala aj námetom rovnomenného dokumentárneho filmu, ktorého premiéra sa uskutoční na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra 2020 na RTVS Dvojke v hlavnom večernom vysielacom čase. Výber termínu nie je náhodný: sám Klubert bol veľkým mariánskym ctiteľom. Z úcty k Panne Márii pramenila aj jeho povestná gentlemanská úcta k ženám.
Film Štefan Klubert okrem bohatých archívov, fotografií či záberov na levočský genius loci prináša spomienky tých, ktorí naňho nezabudli ani po tridsiatich štyroch rokoch od jeho smrti. Napríklad pre jeho neter Beatrix Smerekovskú bol človekom modlitby a hlbokej viery, z ktorého úst nikdy nepočula vetu: „Nemám čas.“ „Pri spomienke naňho musí človek otvoriť viac srdce. To vnímam ako jedno veľké požehnanie, ktoré dal nielen Levoči, ale aj diecéze,“ spomenul vo filme spišský biskup Štefan Sečka. Štefan Klubert otváral srdcia.
Dramaturgicky film zastrešili Kristián Bezák a Bernadeta Tokárová, hudbu Ján Zborovjan, kameru Jakub Krška a Simon Klačko. Jakub Krška mal na starosti aj strih dokumentu. Jeho scenár a réžiu zasa Matúš Demko. Časopis Slovo sa stal mediálnym partnerom dokumentu v čase, keď sa film pripravoval.