SLOVO O IKONE (Ivan Kobasa; foto: Ivan Kobasa)
Slzenie ikony Presvätej Bohorodičky v Klokočove v roku 1670 sa udialo na území Mukačevskej eparchie, respektíve Jágerskej diecézy. Po vzniku Prešovského biskupstva v roku 1818 väčšina gréckokatolíckych farností Zemplína zostala súčasťou Mukačevskej eparchie. Pre geopolitické zmeny bola pre tieto farnosti v roku 1939 zriadená Apoštolská administratúra Mukačevskej eparchie na Slovensku, ktorú spravoval prešovský biskup, najprv prostredníctvom generálneho vikára, a neskôr osobne. Takýto stav trval až do zriadenia Košického apoštolského exarchátu v roku 1997.
V Klokočove sa viac ako dvesto rokov po slzení žiadne slávnosti na počesť miestnej ikony nekonali, lebo po tom, ako ikonu zobrali do Prešova, v Klokočove až do začiatku 20. storočia nebola ani kópia tejto ikony. Jej kópia na magistráte mesta Prešov postupne upadla do zabudnutia, kým sa o nej v druhej polovici 19. storočia neinformovalo Mukačevské biskupstvo. Napriek tomu kópiu získal neskôr prešovský biskup. V roku 1904 bola na podnet kanonika Užhorodskej katedrály Emanuela Roškoviča prešovským maliarom Maximilianom Kurthom vyhotovená jej kópia pre Klokočov aj s oltárom, ktorý vyhotovila dielňa Rétay és Benedek z Budapešti. Bočný oltár s ikonou bol posvätený na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky 28. augusta 1904 kanonikom a užhorodským dekanom Jozefom Saxunom.
Podľa najnovších výskumov Juraja Gradoša, ktorý okrem iného porovnal rozmery kópií v Klokočove a Užhorode, bola pre Klokočov neskôr vyhotovená nová, súčasná kópia. Takto, aj keď nie úplne jasne to opisuje aj otec Irenej Kondratovič vo svojej brožúrke Pamiatka z Klokočovskoho otpusta z roku 1927. Podľa spôsobu maľby predpokladáme, že terajšia kópia v Klokočove bola zhotovená pravdepodobne v tej istej budapeštianskej dielni Rétay és Benedek. Kópia vyhotovená Maximiliánom Kurthom v roku 1904 sa neskôr dostala do sakristie katedrály v Užhorode, kde bola až do roku 2004. O význame ikony svedčí aj publikovanie fotografie prvej kópie v poslednom kompletnom Schematizme Mukačevskej eparchie z roku 1915.
Kanonik Emanuel Roškovič veľmi dbal o úctu k našim slziacim ikonám. Už v roku 1899 začal realizovať v ľavej veži katedrály v Užhorode kaplnku patrónky eparchie Preblahoslavenej Panny Márie s kópiou máriapócskej ikony. Posviacka sa mala konať na sviatok Pokrova Presvätej Bohorodičky 14. októbra 1900, ale potvrdenie tohto plánu sme nenašli. Kaplnka však v katedrále existuje dodnes, ibaže súčasný oltár bol do nej vyrobený v roku 1902.
Pri príležitosti stého výročia namaľovania súčasnej užhorodskej kópie bola 13. októbra 2004 prinesená do užhorodskej katedrály ikona z Klokočova a takto sa chcel rozšíriť jej kult v modernej Mukačevskej eparchii. Krátko potom bola kópia ikony zo sakristie premiestnená do pravej časti lode chrámu, kde je dodnes uctievaná, a do sakristie bola spravená nová kópia. V roku 2005 bol posvätený základný kameň nového chrámu klokočovskej ikony Presvätej Bohorodičky v Turja Poľane v Perečínskom dekanáte. Posvätený bol v roku 2010. Jedna kópia ikony je na ikonostase a druhá samostatne vystavená na verejnú úctu. Okrem toho v monastierskej kafisme prepodobného Mojseja Uhrína v Storožnici pri Užhorode sa nachádza jedna veľká a jedna malá kópia, ktoré boli nedávno vyhotovené.
V súčasnosti veriaci Mukačevskej eparchie prichádzajú na púť do Klokočova iba individuálne. Podobne aj kópiu v Užhorode si neprichádza uctiť veľa veriacich Košickej eparchie. Na oboch stranách existujú viaceré objektívne prekážky. Ale tie sú na to, aby sme ich zdolali.