Antónia Jalčaková, fyzioterapeutka, animátorka
Čo to znamená pre mňa? Pre nás všetkých v dnešnej dobe? Často hovoríme, že táto doba je zlá. Nechceme na seba zobrať ani minimálnu vinu. Veď predsa kto tvorí túto dobu? Toto konkrétne obdobie, v ktorom žijeme? My. Sme to my ľudia! Ježiš nám týmto slovom chce povedať, aby sme mali lásku, pretože sa medzi nami ľuďmi úplne vytráca. Ostáva len sebaláska. Každý isto vie, čo vo vzťahu s partnerom alebo v hocijakom inom vzťahu treba žiť. Ako hovorí pápež Ján Pavol II.: „Lásku bez kríža nenájdeš, a kríž bez lásky neunesieš.“
Martin Simko, bohoslovec v pastoračnom ročníku:
Kríž – niekomu môže naháňať strach, iní sa z neho vysmievajú, „ale pre tých, čo sú na ceste spásy, teda pre nás, je Božou mocou“ (1 Kor 1, 18). Stretávame sa s tým, že ak niekto s pokorou prijme nejaké trápenie v živote a nevzpiera sa mu, tak sa považuje za slabocha. Sme Bohom pozvaní k tomu, aby sme plnili jeho vôľu so všetkým, čo k tomu patrí, čiže aj s krížmi a každodennými ťažkosťami. Ak chceme byť hodnými večného života, musíme prijať kríž, ktorý nás síce bude bolieť, ale na druhej strane nás bude posilňovať na našej ceste do cieľa. Lebo kríž je „Božou mocou“, a práve vtedy budeme silní.
otec Jozef Košč, kaplán farnosti Prešov
Ak by sme trpeli na nevyliečiteľnú chorobu a ktosi by nám povedal, že na jednom vrchu rastie kvetina, ktorej koreň obsahuje účinné látky, myslím, že aj keby sme mali vyjsť na ten najvyšší vrch, tak by sme sa odhodlali. Ježiš Kristus nás už vykúpil, zachránil. Už nemusíme cúvať do hriechu, ale môžeme si dovoliť žiť čestný a spravodlivý život, hoci je ťažký. Potom aj keď si ma manželka neváži, predsa ju budem milovať, hoci ma môj muž nemiluje, predsa mu budem prejavovať úctu, hoci niekto prestupuje zákon, predsa len budem dodržiavať nielen zákon, ale aj vždy brániť Božiu pravdu.