BIOETIKA (Jozef Glasa; foto: pxhere.com)
Na sviatok Panny Márie Lurdskej (v západnom obrade 11. februára) si pripomíname už 28. svetový deň chorých. Ide o tradíciu založenú sv. pápežom Jánom Pavlom II. v roku 1992. Podporuje ho aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Pri príležitosti tohto svetového dňa pápež tradične vydáva osobitné posolstvo. Obracia sa v ňom zvláštnym spôsobom k chorým, zdravotne postihnutým a ich blízkym, a tiež k zdravotníckym pracovníkom a všetkým, ktorí poskytujú potrebnú starostlivosť. Zároveň sa v posolstve dotýka aj osobitne aktuálnych bioetických tém.
Mottom tohtoročného posolstva pápeža Františka, ktoré si tu v krátkosti priblížime, je verš z Matúšovho evanjelia: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním“ (Mt 11, 28). Tieto Ježišove slová podľa pápeža „naznačujú tajomnú cestu milosti, ktorá je zjavená jednoduchým ľuďom a ponúka posilu tým, čo sa namáhajú a sú unavení“. „Tieto slová vyjadrujú solidaritu Syna človeka, Ježiša Krista, so skľúčeným a trpiacim ľudstvom. Koľko ľudí trpí na tele i na duchu! Ježiš volá všetkých a sľubuje úľavu a osvieženie.“
„On sám sa stal slabým, zakúsil ľudské utrpenie a od Otca prijal posilu. Totiž len ten, kto sám má túto skúsenosť, dokáže byť posilou pre druhého. Existujú rôzne formy závažného utrpenia… (…) V takýchto situáciách niekedy pociťujeme nedostatok ľudskosti, a preto je pre celkové uzdravenie nevyhnutné usilovať sa o ľudský prístup k chorým, v ktorom sa medicínska starostlivosť dopĺňa starostlivosťou o osobu. V chorobe sa človek cíti ohrozený, nielen pokiaľ ide o jeho fyzickú integritu, ale aj vo svojom vzťahovom, intelektuálnom, citovom a duchovnom rozmere. Preto okrem liečby očakáva aj podporu, povzbudenie, pozornosť…, skrátka lásku. Okrem toho je tu aj rodina chorého, ktorá tiež trpí a potrebuje podporu a útechu.“
Pápež sa ďalej priamo obracia na chorých: „Drahí chorí bratia a sestry, choroba vás osobitným spôsobom zaraďuje medzi tých, ktorí priťahujú Ježišov pohľad a jeho srdce, lebo sa ,namáhate a ste preťaženíʻ. U neho nájdete svetlo vo vašich temných chvíľach a utešujúcu nádej vo chvíľach malomyseľnosti. On vás pozýva, aby ste prišli k nemu: ,Poďte!ʻ. V ňom nájdete silu, aby ste zvládli nepokoje a otázky, ktoré vo vás vyvoláva táto ,nocʻ tela a duše. Áno, Kristus nám nedal nijaký recept, ale svojím utrpením, smrťou a vzkriesením nás oslobodzuje z moci zla. V tejto situácii zaiste potrebujete miesto, kde by ste sa zotavili. Cirkev chce byť čoraz viac a čoraz lepšie spomínaným ,hostincomʻ milosrdného Samaritána, ktorým je Kristus (porov. Lk 10, 34).“
Závažné sú slová pápeža adresované zdravotníkom: „Drahí zdravotnícki pracovníci, každý diagnostický, preventívny, terapeutický postup, ako aj výskum, starostlivosť a rehabilitácia sa týkajú chorého človeka, pričom podstatné meno človek je vždy nadradené prídavnému menu chorý. Vo svojej práci sa vždy usilujte podporovať dôstojnosť a život každej ľudskej osoby a odmietnite každý kompromis vo vzťahu k eutanázii, asistovanej samovražde alebo inému potláčaniu života, a to aj v prípade, že už neexistujú vyhliadky na uzdravenie. Keď ste konfrontovaní s obmedzeniami či dokonca zlyhaniami lekárskej vedy zoči-voči stále problematickejším klinickým prípadom a bezútešným diagnózam, ste povolaní otvárať sa transcendentnému rozmeru, ktorý vám môže otvoriť plný zmysel vašej profesie. Pamätajme, že život je svätý a patrí Bohu, preto je nedotknuteľný a nemožno s ním ľubovoľne nakladať (Donum vitae, 5; Evangelium vitae, 29 – 53). Život má byť prijatý, chránený, rešpektovaný a treba mu slúžiť od jeho zrodu až po smrť: to si vyžaduje tak rozum, ako aj viera v Boha, Stvoriteľa života. V niektorých prípadoch je pre vás výhrada vo svedomí nevyhnutnou voľbou, aby ste ostali verní tomuto áno životu a človeku. V každom prípade vaša profesionalita, oživovaná kresťanskou láskou, bude najlepšou službou skutočne ľudskému právu – právu na život. Keď nemôžete vyliečiť, môžete sa vždy o chorého postarať prostredníctvom takých úkonov a postupov, ktoré mu poskytnú osvieženie a úľavu.“
Celý text posolstva v slovenskom preklade je k dispozícii na stránke Konferencie biskupov Slovenska www.kbs.sk.