SLOVO SVÄTÉHO OTCA (Marek Baran; foto: s.yimg.com)
V Nedeľu krstu Pána Ježiša Svätý Otec pred modlitbou Anjel Pána rozlomil Božie slovo o Ježišovom krste, ktorým veriacich povzbudzoval týmito slovami: „Liturgia nám tento rok ponúka udalosť pokrstenia Ježiša podľa rozprávania Matúšovho evanjelia (Mt 3, 13 – 17). Evanjelista opisuje rozhovor medzi Ježišom, ktorý žiada o krst, a Jánom Krstiteľom, ktorý sa zdráha a poznamenáva: ,Ja by som sa mal dať tebe pokrstiť, a ty prichádzaš ku mne?‘ (Mt 3, 14)
Ježišovo rozhodnutie Jána Krstiteľa prekvapí. Veď Mesiáš sa nepotrebuje očistiť, je naopak tým, kto očisťuje. Ale Boh je svätý, jeho cesty nie sú našimi cestami, a Ježiš je Božia cesta, ktorá je nepredvídateľná. Pamätajme, že Boh je Bohom prekvapení. Ján dal verejne najavo, že medzi ním a Ježišom je priepastná, neprekonateľná vzdialenosť. Povedal: ,Ja nie som hoden nosiť mu obuv.‘ (Mt 3, 11) No Boží Syn prišiel práve pre to, aby preklenul túto vzdialenosť medzi človekom a Bohom. Ak je Ježiš naplno po stránke Boha, je tiež naplno po stránke človeka, a zjednocuje to, čo bolo rozdelené. Mesiáš si žiada byť pokrstený, aby sa naplnila každá spravodlivosť, aby sa uskutočnil Otcov plán, ktorý vedie cestou synovskej poslušnosti a solidárnosti s krehkým a hriešnym človekom. Je to cesta pokory a plnej blízkosti Boha svojim deťom.
Aj prorok Izaiáš ohlasuje spravodlivosť Božieho služobníka, ktorý uskutočňuje svoje poslanie vo svete spôsobom, ktorý kontrastuje s duchom sveta: ,Nebude kričať ani hlučne volať, nebude počuť na ulici jeho hlas. Nalomenú trsť nedolomí, hasnúci knôtik nedohasí.‘ ( Iz 42, 2 – 3) Takémuto postoju miernosti nás učí Ježiš svojou pokorou: miernosti – postoju jednoduchosti, rešpektu, umiernenosti a skrytosti, aký sa aj dnes žiada od Pánových učeníkov. Je to smutné, no koľkí Pánovi učeníci sa vystatujú ako pávi, že sú Pánovými učeníkmi. Nie je dobrý učeník, kto robí zo seba páva. Dobrý učeník je ten, kto je pokorný, mierny, ten, kto koná dobro bez toho, aby sa ukazoval. Vo svojej misijnej činnosti je kresťanská komunita povolaná vychádzať v ústrety ostatným vždy ponúkaním, a nie nanucovaním, vydávajúc svedectvo a zdieľajúc konkrétny život ľudí. Hneď potom, ako bol Ježiš pokrstený v rieke Jordán, otvorilo sa nebo a zostúpil na neho Svätý Duch ako holubica, zatiaľ čo z výšky zaznel hlas: ,Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie.‘ (Mt 3, 17)
Vo sviatok Ježišovho krstu nanovo objavujeme svoj krst. Tak ako Ježiš je milovaným Synom Otca, aj my, znovuzrodení z vody a Svätého Ducha, si uvedomujeme, že sme milovanými deťmi – Otec nás miluje všetkých, sme predmetom Božieho zaľúbenia, bratmi mnohých iných bratov, tými, ktorým bolo zverené veľké poslanie dosvedčovať a ohlasovať všetkým ľuďom nekonečnú Otcovu lásku. Tento sviatok Ježišovho krstu nás vedie k pripomenutiu si nášho krstu. Aj my sme sa znovuzrodili v krste. V krste prišiel Svätý Duch, aby zostal v nás. Preto je dôležité poznať dátum svojho krstu. Nech nám presvätá Panna Mária pomáha stále hlbšie chápať dar krstu a dôsledne sa podľa toho správať v každodenných situáciách.“ (z príhovoru 12. januára 2020)
„Vo svojej misijnej činnosti je kresťanská komunita povolaná vychádzať v ústrety ostatným vždy ponúkaním, a nie nanucovaním, vydávajúc svedectvo a zdieľajúc konkrétny život ľudí.“ (pápež František)