Šimonka

TURISTIKA (Juraj Gradoš)

 

Najvyšší vrch Slanských vrchov (1 092 m n. m.) je vyhasnutou sopkou. Jeho vrchol tvorí nezalesnená plocha s vystupujúcou skalou, ktorá ponúka nádherný výhľad na celé východné Slovensko. V prípade pekného počasia vidno odtiaľ Vysoké Tatry, Kráľovu hoľu, Oblík i Vihorlat. Vrchom prechádza hranica okresov Prešov, Košice vidiek a Vranov nad Topľou. Drevený kríž na jeho vrchole mal donedávna byzantské vyobrazenie ukrižovania. Relatívna výška Šimonky 762 metrov ju zaraďuje na siedme miesto v rebríčku vrchov s najväčšou relatívnou výškou na Slovensku.

 

Samotný vrchol bol v roku 1950 vyhlásený za Národnú prírodnú rezerváciu Šimonka s najvyšším stupňom ochrany, ktorá má rozlohu vyše 33 hektárov. Rezervácia ochraňuje zvyšky bukového pralesa na juhovýchodnom svahu vrcholu a andezitový vrchol s balvanovými sutinami. Veľkou vzácnosťou je oplietavá liana – zákonom chránený plamienok alpínsky, ktorý v rezervácii rastie na niekoľkých miestach.

 

Na vrchol sa dá dostať z viacerých smerov. Dobrým východiskom je obec Zlatá Baňa. Trasa vedie po zelenej a následne žltej turistickej trase. Tá sa začína nad obcou Zlatá Baňa v sedle Grimov laz. Po žltej trase sa ponúka krásny výhľad na Dubník. Červenou je značená trasa, ktorá vedie po západných svahoch a je súčasťou Medzinárodnej diaľkovej turistickej trasy E3, vedúcej hlavným hrebeňom Slanských vrchov. Modrá trasa vedie z obcí Červenica či Hermanovce nad Topľou ku Grimovmu lazu, kde sa napája na žltú trasu. Na Šimonku sa dá dostať po turistických trasách aj z Petroviec, Rudlova či Zámutova. V okolí vrchu vedie aj lyžiarska turistická trasa. Na veľkonočný pondelok sa od roku 1984 koná tradičný jednodňový peší Veľkonočný výstup na Šimonku, keď turisti putujú na vrchol z rôznych smerov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *