SLOVO O IKONE (Milan Gábor) Abulská ikona Bohorodičky (aбульская)
Prvýkrát sa objavila v Srbsku v roku 692. V roku 1570 bola ikona prenesená do španielskeho mesta Abul (odtiaľ pochádza aj pomenovanie tejto ikony), kde sa nachádza aj v súčasnosti. Tradícia hovorí, že 11. júna 1870 sa pred touto divotvornou ikonou v Chráme sv. mučeníkov Vincenta, Sabína a Kriscenta po modlitbách zázračne uzdravila istá slepá dievčina. Na základe tejto udalosti bolo ustanovené liturgické slávenie Abulskej ikony Bohorodičky na 11. jún.
Ikona Bohorodičky je typu hodigitrie, kde na ľavej ruke Božej Matky sedí dieťa Kristus so žehnajúcou pravicou a v ľavici s ríšskym jablkom. Špecifikom ikony je rebrík, ktorý má Bohorodička opretý o pravé rameno a zostupuje nadol. Rebrík si pridržiava pravicou a na jeho stupienkoch má Kristus položené nohy.
Adrianovská ikona Bohorodičky (aдріановская)
Ikona zobrazuje sviatok Zosnutia Bohorodičky. Namaľoval ju prepodobný Adrián Pošechonský, učeník prepodobného Kornela Komeľského. Ikonu priniesli do temného lesa k brehu rieky Vetchi neďaleko mestečka Pošechone v Jaroslavľskej eparchii. Div, ktorý sa udial v súvislosti s touto ikonou, bol podnetom na založenie monastierskeho príbytku na mieste, kde bola ikona umiestnená, vzdialenom od Pošechone asi 5 km. V súčasnosti je počiatočný monastiersky príbytok známy ako Adrianovský uspenský monastier.
V roku 1540 Adrián Pošechonský a starec Leonid sa so súhlasom igumena Lavrentija, ktorý ich požehnal ikonou Zosnutia Bohorodičky, odobrali do pustatiny pri rieke Vetche, do divokého a temného pošechonského lesa, ktorý sa nachádzal medzi obcami Beloje, Patroboľskoje, Šeľšedamskoje a Uchorskoje. Podľa poslušníka Besstuža túžili v tejto nehostinnej pustatine založiť monastier. Pomodlili sa k Bohu a na dub pri rieke zavesili ikonu Zosnutia Bohorodičky, ktorú zobrali zo sebou z Kornelovho monastiera. Prepodobní otcovia Adrián a Leonid odišli vysekávať les a pripraviť vhodné miesto na postavenie monastierskeho príbytku. V tom čase sa dole po rieke Vetche plavili rybári z neďalekej dediny Beloje. Nič netušiac hodili do rieky rybársku sieť presne oproti dubu s ikonou Zosnutia Bohorodičky a na tom mieste vylovili dve veľké šťuky, ktoré len s veľkou námahou naložili na loď. Keď vyšli na breh, objavili na dube ikonu Bohorodičky netušiac, odkiaľ sa nabrala na takom nedostupnom mieste. Jeden z rybárov si zaumienil, že ju odtiaľ zoberie, ale len čo sa k nej priblížil a dotkol sa jej, akási neviditeľná sila ho odsotila na niekoľko desiatok metrov a istý čas ležal akoby bez duše. Keď sa prebral, povedal svojim priateľom rybárom, že sa mu zjavil akýsi neznámy starec, ktorý mu povedal, aby sa nestaral o ikonu Bohorodičky, a šiel v pokoji za svojou prácou. Vidiac tento div rybári oslavovali Boha i jeho prečistú Matku a položili na konáre duba pod ikonu Bohorodičky bochník chleba i jednu z ulovených šťúk, a ponáhľali sa domov. Za nejaký čas sa mnísi vrátili k dubu. Prvý prišiel starec Leonid a keď zbadal pod ikonou nečakaný dar, začal volať svojho druha: „Adrián! Adrián! Poď sem a hľaď: Bohorodička nám poslala chlieb a rybu.“ Prepodobný Adrián sa poponáhľal na jeho volanie a, vidiac tento div, pochopil, že Božia Matka im poslala pokrm, aby im naznačila, že tu na tomto mieste si želá, aby stál jej chrám a monastier. Ako poďakovanie zaspievali Bohorodičke kánon Zosnutia a keď sa občerstvili zázračným pokrmom, začali s výstavbou monastierskeho príbytku pod dubom, na ktorom bola divotvorná ikona Bohorodičky. Tri roky prežili prepodobní Adrián a Leonid v tejto pustatine pod dubom, podstúpiac veľké pokušenia od diabla i nepríjemnosti od zlých ľudí. Po tých rokoch začali uvažovať o tom, že vybudujú chrám a monastier. Prvú drevenú cerkev Zosnutia Bohorodičky postavil prepodobný Adrián ešte v roku 1543 a takmer zabezpečil peniaze na vybudovanie kamennej, no v roku 1550 ho zabili zbojníci. Na začiatku 17. storočia sa začali na hrobe prepodobného starca diať zázračné uzdravenia. Na príkaz patriarchu Filareta boli jeho telesné ostatky (mošči) uložené v sobornom chráme Adrianovho monastiera Zosnutia Bohorodičky, kde sa nachádza aj divotvorná ikona Zosnutia Bohorodičky, prinesená mučeníkom Adriánom.