SLOVO MLADÝM (sestra Veronika Barátová) Drahý priateľ, drahá priateľka,
slovo evanjelium pochádza z gréčtiny a znamená radostnú zvesť. V celom evanjeliu vidíme, že Boh zjavený v Ježišovi Kristovi je Boh, ktorý sa skláňa k človeku. Celé evanjelium nám ukazuje, že v Ježišovi Kristovi sa nám dáva poznávať Boh na prvom mieste milosrdný, pričom zostáva stále spravodlivý. Kľúčovým slovom evanjelia je však od začiatku do konca Božie milosrdenstvo.
Názorne to môžeme vidieť napríklad na živote svätého Petra. Prvé, čo vidíme, je, že Pán Ježiš volá k sebe obyčajných ľudí, ako bol Peter – rybár. Byť s Ježišom, byť jeho učeníkom, to je dar milosrdného Boha, nie naša zásluha či nejaká schopnosť. Vidíme Petra, ako na začiatku svojej cesty nasledovania Ježiša chce byť učeníkom akosi z vlastných síl, ešte veľmi nerozumie Božiemu milosrdenstvu. Už nejaký čas nasleduje svojho Majstra, možno má i dojem, že už všetkému rozumie a všetko pozná.
Pán si ho volí za hlavu budúcej Cirkvi. Peter sa cíti skutočne poctený, ale, úprimne, do tejto úlohy ešte nedorástol. Ježiš to však vie, no aj tak mu zveruje tento úrad. Keby bol Boh len spravodlivý, čo by nám mohol zveriť? Nikto z nás nie je bez chýb a stopercentne pripravený. A ak si to aj myslíme, život nás preoseje ako pšenicu. A to sa stalo i Petrovi. A tak máme pred očami Petra a možno i svoje skúsenosti, keď sme hrdí na to, čoho sa nám od Pána dostalo. Možno sme animátormi skupín mladých, sme zapojení do rôznych cirkevných hnutí a aktivít, skrátka sme uvedomelými a aktívnymi kresťanmi. Následne však Ježiš akoby rýchlo obráti list a začne hovoriť o tom, že bude trpieť a bude ukrižovaný. A Peter, vedomý si svojej dôležitosti, ide poučovať svojho Učiteľa! Pre Petra je neprijateľné, aby Boh dopustil nejaké utrpenie, aby mu nezabránil! Pre neho žiť s Bohom, s Ježišom znamená netrpieť v nijakej podobe.
(pokračovanie nabudúce)
Aktivita:
Za každých okolností
Pomôcky: Sväté písmo pre každého účastníka; pripravené obálky s úlohami podľa počtu účastníkov (pozri FB Slova); papiere + písacie potreby; vytlačená modlitba poskladaná do harmoniky pre každého účastníka (FB Slova).
Čo rozhoduje o tom, kto si?
Rozdaj účastníkom vopred pripravené obálky. V každej obálke je úloha, ktorá pozostáva z dvoch inštrukcií. Prvá z nich je na bielom papieri, druhá na farebnom. Druhú inštrukciu si účastníci môžu prečítať až po splnení prvej. Celkovo sú tri typy úloh – obálok, dbaj na to, aby každý dostal len jednu obálku a aby boli medzi mladými rozdelené v rovnakom pomere. Na túto aktivitu mladým nechaj aspoň 10 minút.
Prvá obálka (je potrebný prístup na internet)
1. inštrukcia (biely papier): Prihlás sa na svoj facebookový profil a chvíľku si prezeraj svoj profil, poprezeraj si aktuálne aj staršie príspevky, ktoré si zdieľal.
2. inštrukcia (modrý papier): Ohodnoť sám seba na stupnici 1 – 10, nakoľko si o sebe myslíš, že si dobrý a šikovný. 1 znamená: „Nie som dobrý ani šikovný“ a 10 znamená: „Som veľmi dobrý a tiež šikovný“.
Druhá obálka
1. inštrukcia (biely papier): Chvíľu popremýšľaj a na papier stručne napíš, čo sa ti v ostatnom čase podarilo alebo niečo, v čom si naozaj dobrý, na čo si hrdý. Tento list je len pre teba, nikto ho nebude čítať.
2. inštrukcia (žltý papier): Opäť ohodnoť sám seba na stupnici 1 – 10, nakoľko si o sebe myslíš, že si dobrý a šikovný.
Tretia obálka
1. inštrukcia (biely papier): Chvíľu popremýšľaj a na tento papier stručne napíš, čo sa ti v ostatnom čase nedarilo, v čom si zlyhal, čo považuješ za prehru. List je opäť len pre teba.
2. inštrukcia (zelený papier): Naposledy ohodnoť sám seba na stupnici 1 – 10, nakoľko si o sebe myslíš, že si dobrý a šikovný.
Po splnení úloh otvorte obálky a spočítajte si aritmetický priemer bodov pre jednotlivé témy. Pravdepodobne najvyšší priemer bude mať skupina, ktorá rozmýšľala o svojich úspechoch. Druhou skupinou bude asi tá, ktorá si prezerala facebook, a najhoršie sa pravdepodobne ohodnotia účastníci, ktorí písali svoje zlyhania.
Diskusia
Prečo je to tak? Pýtaj sa mladých a spoločne diskutujte. Situácie, v ktorých sme úspešní, a ich pripomínanie prirodzene zvyšuje naše sebavedomie. Naopak, naše aktuálne prehry alebo spomienky na dávnejšie zlyhania naše sebavedomie a sebahodnotu poškodzujú. A čo s tým má facebook? V odborných štúdiách sa v súvislosti s FB objavil pojem „selektívna sebaprezentácia“, čo znamená, že ľudia zdieľajú o sebe len také informácie a príspevky, o ktorých očakávajú, že sa iným budú páčiť. Za ne sú odmenení v podobe lichotivých komentárov a „lajkov“. Problém je v tom, že spätná väzba od priateľov je klamlivá, pretože práve takéto sú aj príspevky samotných autorov.
Modlitba
Pozvi účastníkov do spoločnej modlitby. V tichu alebo pri tichom sprievode gitary rozdaj mladým „harmoniky“ (nájdeš na FB Slova) – poskladané papiere, na ktorých budú postupne objavovať otázky a inštrukcie na zamyslenie, sebareflexiu, ktoré ich budú sprevádzať v modlitbe.