SLOVO MLADÝM (P. Juraj Ďurnek SchP)
List:
Minule sme skončili pri tom, ako Ježiš prejavil svoju náklonnosť žene prichytenej pri smilstve.
Milý mladý priateľ,
zakúsil si niekedy priazeň od človeka, od ktorého si to naozaj nečakal? Priaznivý postoj namiesto konania podľa striktných predpisov? Náklonnosť človeka namiesto ľudskej spravodlivosti?
Veľmi túžim, aby som práve v takýchto chvíľach mal ten Ježišov pohľad na človeka. Aby som vystúpil z vlastnej „samospravodlivosti“. Mnohokrát to nie je jednoduché. Žalobca našich bratov mi často podsúva obviňujúce myšlienky, pohľady a postoje. V takých chvíľach mi pomáha modlitba. Teší ma, že aj na Slovensku sa učíme, čo znamená skloniť sa k človeku a kráčať v kultúre úcty. Uvedomujeme si, že láska musí predchádzať pravdu, lebo niekedy môže tvrdá pravda viac ublížiť, dokonca aj zabiť. Preto sa musíme často pýtať: „Ide mi o to, aby som mal pravdu, alebo mi ide o vzťah?“ Aj naša viera je o vzťahu, o vzťahu k Bohu, blížnemu a k sebe samému.
Chcem Ťa pozvať do toho, aby si sa stal súčasťou generácie mladých ľudí na Slovensku, ktorí menia atmosféru, a verím, že v konečnom dôsledku aj dejiny tým, ako vedia zaskočiť, prekvapiť svojimi priaznivými postojmi.
Verím Ti, že často je ľahšie odpovedať spravodlivo a súdiť v duchu pravidiel a zákona. Boli sme naučení na model „spravodlivosť v duchu“ – dám Ti, čo Ti podľa práva (zákona) patrí. No predstav si, aké by to bolo, keby sme namiesto tejto spravodlivosti (dám Ti, čo Ti patrí) odpovedali: Dám Ti svoju priazeň. Chcem mať k Tebe a k tomu, čo si urobil, ako si sa zachoval, priaznivý postoj. Chcem ti byť naklonený, dať Ti svoju náklonnosť. Ani ja Ťa neodsudzujem…
Tebe naklonený
Aktivita:
Väzňov vykupovať
Pomôcky: tenší papier, nožnice, písacie potreby
V miestnosti, kde sa nachádzate, vytvor väzenie. Popusti uzdu fantázii a použi všetko, čo je nablízku – nábytok (napr. stoličky), knihy, oblečenie. Väzenie nemusí byť veľké, nemusí sa doň vojsť človek. Budete doň vkladať vystrihnutých väzňov.
Potom rozdaj účastníkom papiere a nožnice. Odstrihnite z papiera pásik široký asi 7 cm. Poskladajte ho na päť častí „do harmoniky“ a vystrihnite postavičku tak, aby vám po rozložení vznikli „držiace sa“ postavy. Každý si svoju skupinku piatich väzňov vezme na svoje miesto do súkromia a bude im dávať mená. Ak neuvedie konkrétne meno, nech napíše aspoň iniciály alebo stručný popis väzňa. Na druhú stranu postavy účastníci napíšu dôvod, pre ktorý si zasluhuje väzenie. Po každej otázke a napísaní mena a dôvodu uvrhnutia do väzby účastníci odtrhnú príslušného väzňa a hodia ho do väzenia. Ak nemajú koho napísať, postavičku si nechajú „slobodnú“ u seba.
Koho z verejného života (aj zo sveta) by si uväznil? Prečo?
Koho z vašej rodiny by si uväznil? Prečo?
Koho vo svojom srdci väzníš ty? Prečo?
Na poslednú postavičku napíš svoje meno a na druhú stranu napíš názov svojho väzenia.
Ak to okolnosti dovolia, popros účastníkov, aby predstavili svojich väzňov, dôvody ich uväznenia a príp. aj názov ich vlastného väzenia.
Po besede prichádza čas prepustiť väzňov na slobodu. Zbúraj symbolické väzenie a spýtaj sa účastníkov, čo cítia. Majú pocit krivdy? Cítia hnev? Alebo sa cítia byť prichytení, usvedčení?
Jeden z výrazov na označenie milosrdenstva je chesed, t. j. ničím nezaslúžená priazeň alebo náklonnosť. Dá sa prirovnať k amnestii. Človek si však nemôže na takúto amnestiu nárokovať, nemôže Boha prinútiť a povedať: „Ja mám na to právo, ty mi musíš prejaviť odpustenie!“
Ježiš je najlepším príkladom tohto milosrdenstva. Buďte milosrdní, ako je milosrdný aj váš Otec. (Lk 6, 36) Ľudské milosrdenstvo je teda odrazom skutočnosti, že Boh činí milosrdenstvo so svetom. Jedným z podstatných prejavov milosrdenstva je odpustenie. Byť milosrdným znamená, že ak sa druhý človek ocitol v núdzi, vo „väzení“, a je zraniteľný, nebudem mu ubližovať a nebudem sa odplácať zlom za zlo. Milosrdný človek pomáha druhým dostať sa zo stavu núdze.
Aj my sme slabí a zraniteľní. Aj my sme často vo svojich väzeniach. Aj my potrebujeme milosrdenstvo. Prosme teda Boha o zľutovanie, o omilostenie, o náklonnosť, o amnestiu, o chesed.