UDALOSŤ (Stanislava Dragošeková) V nedeľu 16. mája sa uskutočnil celoslovenský Deň rodiny. Celé podujatie prebiehalo v Kostole Božieho milosrdenstva na sídlisku KVP v Košiciach. Program, ktorý naživo priniesla TV LUX, zastrešovalo Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií.
Tohtoročná kampaň sa zameriavala na krásu, hodnotu a dôležitosť otcovstva. A tak slogan Dňa rodiny na tento rok znel Otec nablízku. Celé podujatie sa začalo svätou omšou za rodiny, ktorú slávili košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie, ktorý je zároveň aj predsedom rady pre rodinu pri Konferencii biskupov Slovenska (KBS).
Vladyka Cyril sa v homílii pozastavil nad významom príbytku. Prvá vonkajšia viditeľná štruktúra Cirkvi sa formovala práve v domoch kresťanov, neskôr postupne v chrámoch vznikali farnosti, ktoré predstavujú rodinu, čo spája jednotlivé domácnosti a tvorí takzvanú rodinu rodín. Inšpirovaný svätým Pavlom pomenoval i viditeľné znaky rodiny ako domáceho spoločenstva schopného udržiavať vnútorný poriadok. Napríklad rodinný stôl nie je len kusom nábytku, ale miestom vzájomného delenia sa, sedenie v obývačke pozýva k dialógu a je usporiadané tak, aby si ľudia videli vzájomne do tváre, rodina sa spolu modlí, má svoje rodinné zvyky posilňujúce stabilitu a blízkosť. V rodine je jasné vedomie, kto a aké miesto v nej zastáva, členovia si vzájomne pomáhajú a sú otvorení solidarite so slabšími, uviedol.
Arcibiskup Vasiľ tiež prítomných i tých, ktorí sa k slávnosti pripojili prostredníctvom online prenosu, vyzval, aby spoločne prosili o to, aby život rodín bol naplnený túžbou po vnútornom poriadku, zmysluplnosti a svätosti.
Popoludňajší program s názvom Otec nablízku mame i deťom pozostával zo zamyslení o rodine a otcovstve, svedectiev rodín i z hudobného sprievodu speváčky Skyvy. Rodiny s deťmi potešila kapela F6 „dávkou radosti“. Celé podujatie moderovali gréckokatolícky kňaz otec Marko Rozkoš a Adriana Čurajová. Tí prítomných, ale aj divákov upozornili i na skutočnosť, že do 31. mája sa dá stále zapojiť do umeleckej súťaže, na ktorej sa doposiaľ zúčastnili umelci od 6 do 68 rokov. Cieľom súťaže je poskytnúť priestor deťom, mladým i dospelým na zamyslenie sa nad dôležitosťou otca v našich životoch. Súťažná forma je už len spôsobom zdieľania vzácnych myšlienok, ktoré v sebe nosíme. Dôležitá je práve samotná tvorba, zastavenie sa a zamyslenie sa nad otcovstvom vo svojom živote. Každý má otca – biologického, duchovného či v neposlednom rade nebeského Otca v jeho širokej zmysluplnej nevyhnutej prítomnosti vo všetkých podobách, aké ponúka.
Záver podujatia patril modlitbe korunky Božieho milosrdenstva za rodiny, ktorú viedol košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Valné zhromaždenie OSN 20. septembra 1993 vyhlásilo 15. máj za Medzinárodný deň rodiny. Pri príležitosti tohto dňa OSN povzbudzuje vlády a krajiny, aby venovali pozornosť téme rodiny a realizovali prorodinné projekty. Rodina je pre Slovákov najdôležitejšou hodnotou i podľa výskumu Sociologického ústavu SAV (s. 13) z roku 2017 a zaslúži si podporu i uznanie. Zdravá rodina založená manželstvom muža a ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar, je pre štát tou najlepšou devízou pre ekonomický i hodnotový rozvoj. Rodina je našou základnou spoločenskou hodnotou na dobré aj ťažšie časy.
Prvý celoslovenský Deň rodiny na Slovensku sa konal v roku 2009, keď sa 16. mája na bratislavskom Námestí SNP na hromadnom podujatí stretli rodiny z rôznych kútov Slovenska. Odvtedy je rozšírený na celé územie a organizuje sa ako regionálne podujatie celoslovensky zastrešené organizáciou Fórum kresťanských inštitúcií. Deň rodiny je občianskou a apolitickou aktivitou vyzdvihujúcou hodnotu rodiny. Cieľom osláv Dňa rodiny je dostať rodinu do centra pozornosti spoločnosti, aby sa stala priateľskou k rodine. Na prahu demografickej krízy je prorodinné smerovanie krajiny nevyhnutné. V mestách i obciach sa v okolí dátumu 15. máj konajú rôzne prorodinné oslavy, podujatia a iné aktivity upriamujúce sa na rodinu i možnosti, ako jej pomôcť. Počet zapojených miest a obcí je zvyčajne medzi 30 – 50. Priamymi organizátormi podujatia Deň rodiny v regiónoch sú prorodinné zoskupenia, organizácie, hnutia spolupracujúce s miestnou samosprávou, cirkvami i organizáciami, ktoré sa prihlásia k myšlienke Dňa rodiny.
Dlhoročným mottom Dňa rodiny bol slogan Aby deti otca mali, aby mali mamu, ale od roku 2018 sa hlavné motto každý rok aktuálne mení a aktivity daného ročníka sú mu prispôsobené. Od roku 2021 má Deň rodiny nové logo. Staré logo sa používalo od roku 2009 a jeho autorkou bola akademická maliarka Iva Štrbová. Autorom nového loga a celého konceptu je grafik Andrej Kmeťo. Jeho hlavným zámerom bolo komunikovať, aby logo vyznievalo hravo, radostne a pozitívne. Zvolil tvar kruhu, ktorý predstavuje spoločenstvo, a tým je každá rodina. Kruh je doplnený smajlíkom z dvojbodky a písmena. V jednom objekte sú štyri rôzne smajlíky ako štyria členovia rodiny, ktorí sú samostatne, a predsa spolu. Smajlíky sa potom dajú pridať aj na plagáty v rôznych zoskupeniach a motívoch.
Spracované z www.denrodiny.sk.