PREŠOV (Michal Pavlišinovič) V stredu 28. apríla sa pri budove Parku kultúry a oddychu Čierny orol v Prešove uskutočnila spomienková slávnosť, počas ktorej bola na múre budovy odhalená pamätná tabuľa.
Práve v tejto budove sa presne pred 71 rokmi uskutočnil štátnym aparátom zinscenovaný tzv. Prešovský sobor, ktorým bola Gréckokatolícka cirkev v Československu zrušená a postavená mimo zákona. Pod tlakom Štátnej bezpečnosti sa na sobore nútene zúčastnili členovia komunistickej strany, študenti, milicionári, ale napríklad aj ženy, ktoré išli do Prešova na trh. Násilne naň priviezli aj viacerých gréckokatolíckych kňazov. Na sobore bol prijatý vopred pripravený manifest s uznesením, podľa ktorého sa gréckokatolícki veriaci vracajú do Pravoslávnej cirkvi. Manifest zrušil jednotu Gréckokatolíckej cirkvi so Svätou stolicou a zároveň žiadal moskovského pravoslávneho patriarchu, aby gréckokatolíci boli prijatí pod jeho jurisdikciu. Biskup Pavel Peter Gojdič bol v ten deň odvedený zadným východom z prešovskej katedrály a nikdy viac sa do nej živý nevrátil. Po zinscenovaných súdnych procesoch, keď nepomohol žiaden nátlak a vladyka Gojdič nepodpísal prestup na pravoslávie, bol odsúdený na doživotie. Zomrel v deň svojich 72. narodenín 17. júla 1960 v leopoldovskej väznici.
Na pamätnej tabuli sú slová: Tým, ktorí trpeli pre vieru. V tejto budove sa 28. apríla 1950 uskutočnil Prešovský sobor, ktorým bola násilne zrušená Gréckokatolícka cirkev v ČSR. Tabuľu na začiatku slávnosti odhalil vladyka Ján Babjak spoločne s dekanom Gréckokatolíckej teologickej fakulty Petrom Šturákom. Nasledovala modlitba a požehnanie tabule, po ktorom sa prítomným prihovoril vladyka Ján. Pripomenul, že tabuľa má v prvom rade vzdať hold všetkým biskupom, kňazom a veriacim, ktorí nezapreli svoju vieru a nepodriadili sa komunistickej mašinérii s ich plánmi na zničenie našej cirkvi a asimilovanie gréckokatolíckych veriacich. Nebyť vernosti a odhodlanosti vladykov Gojdiča a Hopka, kňazov spolu s ich manželkami, ktoré vo viacerých prípadoch podržali manžela kňaza, ktorý už aj rozmýšľal o prestupe na pravoslávie, bola by možno Gréckokatolícka cirkev dnes len spomienkou a súčasťou histórie. Ale človek mieni, Pán Boh mení. A tak Boh premenil aj zamýšľanú likvidáciu našej cirkvi na jej vzkriesenie po osemnástich rokoch od jej zrušenia.
A nielen to. Dnes máme troch blahoslavených, dostatok kňazských povolaní a obnovený rehoľný život. Na spomienkovej slávnosti boli prítomní aj primátorka Prešova Andrea Turčanová, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský či prvý prodekan Prešovskej univerzity Gabriel Paľa. Po arcibiskupovi sa prihovorila práve primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, ktorá vyzdvihla jednotu gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich, ktorí sa nepoddali Štátnej moci. Zvlášť vyzdvihla osobu biskupa Pavla Petra Gojdiča. „Tento blahoslavený biskup, patrón mesta Prešov, ,muž zlatého srdca‘, ako ho mnohí nazývali, prežil svoju vlastnú krížovú cestu a z okovov vojenských dozorcov ho oslobodila až smrť. Jeho odkaz však žije v Prešove i v celej Gréckokatolíckej cirkvi dodnes,“ povedala Andrea Turčanová. Po nej sa prítomným prihovoril Milan Majerský, predseda Prešovského samosprávneho kraja. „Dnes sa veľa hovorí o slobode, ktorú by sme všetci chceli mať, ale o tej skutočnej slobode, ktorá dáva našim skutkom aj mravnú hodnotu, už menej. Väčšinou sa hovorí o slobode, kde si robí každý, čo chce. Pred 71 rokmi bola potlačená aj zlikvidovaná Gréckokatolícka cirkev. Chcem poďakovať tým, ktorí prejavili svoje hrdinstvo a dokázali prežiť ťažké žaláre, nútené práce, perzekúcie. Ako aj tým, ktorí sa z týchto žalárov nikdy nevrátili a podstúpili obetu, mučenícku obetu,“ povedal vo svojom príhovore Milan Majerský.
Stretnutie bolo zakončené trojnásobným spevom tropára Paschy, ktorý tak symbolizoval nielen oslavu a radosť zo zmŕtvych-vstania Krista, ale aj radosť zo vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Odhalenie spomienkovej tabule sa malo pôvodne uskutočniť v minulom roku pri príležitosti 70. výročia. Situácia spojená s počiatočným šírením koronavírusu to však neumožnila.