Krátke správy z domova

HAŽÍN NAD CIROCHOU ■ 6. decembra, na sviatok svätého Mikuláša, zavítal medzi veriacich v Hažíne nad Cirochou prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, ktorý prišiel, aby posvätil obnovený ikonostas v gréckokatolíckom Chráme svätého archanjela Michala. V homílii vladyka Ján veriacich povzbudil, aby podľa príkladu zjavenia svätého Mikuláša v Ľutine prichádzali na sväté liturgie v nedele a vo sviatky, lebo to je najväčší skutok lásky k Bohu. Pripomenul, že práve doplnený ikonostas má pomáhať zažiť krásu eucharistického slávenia so všetkými znakmi a krásou východného obradu. (M. Nastišin)

 

KOŠICE ■ Mladí kňazi Košickej arcidiecézy aktívne oslovili nemocnice s ponukou dobrovoľnej služby pre výpomoc počas pandémie. 9. januára do prešovskej nemocnice prišla pomáhať skupina štrnástich kňazov. 11. januára nastúpilo do nemocnice v Košiciach dvadsaťštyri kňazov, ktorí pomáhajú zdravotníkom v rámci dobrovoľníckej služby v covidových aj necovidových zónach. Piati z kňazov, ktorí sa rozhodli pridať k ľuďom v prvej línii, už koronavírus prekonali a budú teda pomáhať priamo na covidových oddeleniach. Ostatní budú na veľkokapacitnom odberovom mieste pri očkovaní a v „bielej“ nemocnici na Triede SNP. V najbližších dňoch by sa dobrovoľnícka služba mala rozšíriť v Bardejove, vo Svidníku, v Snine, v Trebišove a v Humennom. Rovnako s touto ponukou boli oslovené aj nemocnice vo Vranove nad Topľou a v Michalovciach. (TK KBS)

 

PREŠOV ■ Vysokopreosvietený vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita a predseda Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, vyjadril 13. januára úprimnú sústrasť k úmrtiu rumunského gréckokatolíckeho vladyku Florentina Crihălmeana, sídelného biskupa eparchie Cluj-Gherla. Duchovenstvu a veriacim tejto eparchie zaslal sústrastný telegram. „S vďačnosťou myslím na jeho intenzívnu duchovnú službu, ktorú obetavo vykonával pre blaho celej eparchie. … Spájame sa v modlitbe s Vami, dôstojní kuriálni otcovia, s duchovenstvom a všetkými veriacimi eparchie Cluj-Gherla a prosíme Darcu života, aby bohato odmenil dušu svojho služobníka biskupa Florentina za jeho vernú službu počas života tu na zemi a dal mu účasť na jeho nebeských dobrách.” (IS PA)

 

SVIDNÍK ■ 18. januára 2021 boli zverejnené výsledky grantového programu #mamnato špeciál Nadácie Slovenskej sporiteľne. V rámci kategórie Oživenie komunity Cirkevná základná škola svätého Juraja vo Svidníku podala projekt s názvom Komunitný ekoraj s požadovanou sumou podpory 5 000 eur. Komisia vybrala spolu pätnásť úspešných projektov z celého Slovenska, medzi ktoré zaradila aj projekt CZŠ svätého Juraja vo Svidníku. Cieľom grantového programu je pomôcť oživiť neziskový sektor počas mimoriadneho obdobia spôsobeného pandémiou koronavírusu. Zámerom je podporiť udržateľné verejnoprospešné projekty komunitného a inovatívneho charakteru. (K. Hrižová)

 

KOŠICE ■ V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach otvorili 18. januára nové centrum pre záujemcov o očkovanie. Popoludní priestory požehnal košický arcibiskup Mons. Bernard Bober, ktorý povzbudil zdravotníkov evanjeliovým príbehom, ako Ježiš uzdravoval všetkých postihnutých na tele aj na duši. „Vakcína nás nabáda k zodpovednosti za svoje zdravie a za zdravie a životy iných, pretože môže priniesť slobodu od pandémie. Je celý rad očkovaní, ktoré chránia naše zdravie a sú pre našu budúcnosť účinným medicínskym prostriedkom. Záleží na nás, ako sa rozhodneme.“ V novom očkovacom centre sú tri samostatné ambulancie, kde sa bude očkovať, a ďalšie miestnosti, kde sa vedie evidencia. Denne zaočkujú štyristo ľudí, ktorí sa hlásia na očkovanie prostredníctvom portálu korona.gov.sk. (J. Fabian)

 

BRATISLAVA ■ V novom roku 2021 pripravila TV Lux pre svojich divákov nový online priestor zameraný na detského diváka. Na novom detskom youtubovom kanáli TV LUX deťom ponúka širokú škálu programu pre deti. Okrem obľúbených relácií KlbkoGu100 tu nájdete i kázne zo svätých omší zameraných na deti. Televízia postupne pridáva ďalšie časti spomínaných relácií, a tak sa môžu deti aj rodičia stále tešiť na nové dobrodružstvá. Tím televízie verí, že hodnotné programy treba prinášať aj do sveta sociálnych sietí a podieľať sa tak na šírení evanjelia všade medzi ľuďmi. (TK KBS)

 

ŽILINA ■ V uplynulých dňoch prepustila Fakultná nemocnica v Žiline do domáceho liečenia žilinského biskupa Mons. Tomáša Galisa. Priebeh ochorenia Covid-19 nebol síce u neho dramatický, ale vyžadoval odbornú pomoc. V nemocnici strávil spolu štrnásť dní. Ešte sa cíti slabý, ale jeho stav sa zlepšuje. Biskup Galis ďakuje a oceňuje prácu celého zdravotníckeho personálu za ochotnú dvadsaťštyrihodinovú službu. „Mal som možnosť zblízka vidieť, čo to znamená trpieť a slúžiť. Počas svojho pobytu som ďakoval, odprosoval a žehnal všetkým,“ dodal žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. (Z. Pupík)

 

BANSKÁ BYSTRICA ■ V januári vymenoval Svätý Otec František za člena Pápežskej biblickej komisie kňaza Banskobystrickej diecézy Blažeja Štrbu. Členovia biblickej komisie vrátane sekretára sú vymenúvaní Svätým Otcom na obdobie piatich rokov na návrh kardinála – predsedu. Po vypršaní piatich rokov môžu byť vo funkcii potvrdení. Komisia bola založená pápežom Levom XIII. v roku 1902. Pápež dal novej inštitúcii trojakú úlohu. Účinne podporovať medzi katolíkmi štúdium Biblie, vedeckými prostriedkami vyvracať chybné názory v matérii Svätého písma a študovať, a osvetľovať diskutované otázky a vznikajúce problémy na biblickom poli. Komisia má teraz dvadsať členov. Biblická komisia je v súčasnosti konzultačným orgánom v službe Magistéria a je spojená s Kongregáciou pre náuku viery. (P. Lupták)

 

SLOVENSKO ■ Na Slovensku za rok epidémie zomrelo na Covid-19 už okolo štyritisíc ľudí. Oproti dvom miliónom obetí vo svete, ktoré si táto choroba vyžiadala doteraz, je to síce omnoho menšie číslo, ale i tak alarmujúce. Za ostatných sto rokov je však najhorším vírusovým zabijakom vírus HIV (min. 25 miliónov obetí). Aj ľuďmi čas-to spomínaná cholera si za skoro deväťde-siat rokov svojho pôsobenia vyžiadala vo svojej dobe celosvetovo iba milión obetí. (J. Gradoš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *