UDALOSŤ ( Daniel Černý )
Naši bratia a sestry v Mukačevskej gréckokatolíckej eparchii nevstúpili 1. januárom len do nového roka, ale súčasne aj do jubilejného roka svojich výročí. Hlavným výročím pre eparchiu je 250 rokov od jej kánonického zriadenia v roku 1771. Cisárovná Mária Terézia dosiahla zriadenie eparchie u pápeža Kilmenta XIV., ktorý ju zriadil 19. septembra 1771 bulou Eximia Regalium Principum.
Mukačevská eparchia je matkou gréckokatolíckych cirkví na Slovensku, v Maďarsku, v USA (metropolia Pittsburgh), exarchátu v Prahe i slovenskej eparchie v Kanade. Jej veriacich, priamych či nepriamych, však možno nájsť roztrúsených po celom svete.
Druhým veľkým výročím je 375 rokov od uzavretia Užhorodskej únie, ktorej podpísaním sa v kaplnke Užhorodského zámku 24. apríla 1646 zjednotilo duchovenstvo a veriaci byzantského obradu pod Karpatmi s Katolíckou cirkvou. O tejto téme vyšlo v ostatných rokoch niekoľko zaujímavých publikácií aj v slovenskom jazyku, ako sú napríklad: preklad diela Michala Lacka SJ: Užhorodská únia karpatských Ruténov s Katolíckou cirkvou (Košice 2012), prípadne Makarij Marián Medviď: Užhorodská únia (2004) či Juraj Gradoš: Dokument Užhorodskej únie z 24. apríla 1646 (2016).
Pri príležitosti jubilejného roka Mukačevská eparchia pripravila aj logo. V strede loga je trojramenný kríž. Ten dáva zmysel celému životu kresťana a je Kristovou víťaznou zbraňou, ktorou premohol smrť a chce premôcť aj našu smrť v hriechu. Okrem toho, kríž jasne poukazuje na nedávne osudy tejto ťažko sužovanej Cirkvi v 20. storočí. Obdobne ako naša Gréckokatolícka cirkev na Slovensku sa aj ich môže nazývať cirkvou mučeníkov. Z nich najznámejší je vladyka mučeník Teodor Romža (1911 – 1947), ktorého 110. výročie narodenia si v tomto roku takisto pripomíname. Súčasne si pripomíname aj 85 rokov jeho kňazskej vysviacky v Chráme svätého Antona pri pápežskom kolégiu Russikum v Ríme. Súčasne uplynie dvadsať rokov od jeho blahorečenia pápežom Jánom Pavlom II. počas jeho apoštolskej návštevy Ukrajiny v roku 2001.
Ostatky blaženého biskupa Teodora boli po odbornej expertíze v Budapešti slávnostným spôsobom v roku 2003 prenesené cez maďarský Máriapócs a slovenské Sobrance do Užhorodu. Nachádzajú sa v ľavej časti katedrálneho Chrámu Povýšenia svätého Kríža, čím sa symbol kríža v logu stáva aj symbolom katedrály ako hlavného chrámu tohto biskupstva. V roku 2021 si totiž veriaci katedrály pripomínajú aj tridsať rokov od jej navrátenia do rúk gréckokatolíkov, aby tak v nej po rokoch neslobody počas komunistického režimu mohli znova spínať svoje ruky k modlitbe.
Okolo kríža sú na logu tri hviezdy ako symbol Presvätej Bohorodičky, symbolizujúce jej ustavičné panenstvo, pretože Presvätá Bohorodička je pod sviatkom svojej Ochrany osobitne uctievaná v Mukačevskej eparchii. Rovnako tak aj číslica jeden z roku 2021 tvorí súčasť päty kríža.
Počas tohto roka uplynie aj dvesto rokov od smrti Joanika Jurija Baziloviča (1742 – 1821), jedného z najvýznamnejších osobností mníšstva nášho kraja pod Karpatmi. Joanik Jurij Bazilovič bol rodák z obce Hlivištia v Sobraneckom okrese a viaceré jeho diela vyšli tlačou v Košiciach, a tak sa jeho výročie znova priamo dotýka aj Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. V tomto roku uplynie storočnica od narodenia bývalých vladykov eparchie – Ivana Semediho
(1921 – 2008) a Ivana Margityča
(1921 – 2003), ako aj sto rokov od príchodu sestier baziliánok do eparchie a začiatku vydávania časopisu Blahovistnik.
Počas nedávnych dejín spájala biskupstvo so Slovenskom aj osoba nedávno zosnulého vladyku Milana Šášika CM (1952 – 2020), ktorého 45 rokov od kňazskej vysviacky uplynie tento rok. Súčasne si pripomenieme 25 rokov kňazskej vysviacky vladyku Nila Luščaka, apoštolského administrátora Mukačevskej eparchie, ktorého vysvätil za kňaza vladyka Ivan Semedi 2. júla 1996.
Počas celých týchto pohnutých dejín sa Boh mnohokrát zjavil svojmu ľudu, a preto vladyka Nil pozýva veriacich miestnej cirkvi k výnimočnej vďačnosti za všetky tieto dejiny a Božiu prítomnosť v nich. Preto sa počas liturgií v eparchii budú pridávať na tento úmysel osobitné prosby a po nich sa pomodlí osobitná modlitba. Rektor seminára archimandrita Peter P. Bereš píše: „Vďačnosť je jednou z najvyšších foriem modlitby. Osobitne v týchto ťažkých časoch sužovaných pandémiou je pohľad do minulosti veľmi potrebný, aby sme si uvedomili, že máme za čo byť vďační, a že Boh pôsobil a pôsobí stále uprostred svojho ľudu. A to je pravda, ktorá neplatí len v jubilejnom roku v Mukačevskej eparchii, ale stále a všade.“
Apoštolská nunciatúra v Kyjeve 8. januára 2021 informovala, že kardinál Mauro Piacenza, hlavný penitenciér Apoštolskej penitenciárie udelil na žiadosť vladyku Nila pre veriacich Mukačevskej eparchie v trvaní od 1. januára do 31. decembra 2021 osobitné odpustky pri príležitosti tohto roka jubileí. Tie sa vzťahujú na desať hlavných chrámov eparchie, počínajúc katedrálnym chrámom v Užhorode. Ich podmienkou je vyspovedať sa, byť účastný na eucharistii a pomodliť sa na úmysel Svätého Otca.