UDALOSŤ ( Juraj Gradoš ; Foto: KPSR)
13. až 14. decembra 2020 sa konala prvá oficiálna návšteva prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej vo Vatikáne. V novodobej histórii Slovenska ide o výnimočný jav, keď sa predstaviteľovi nášho štátu tak krátko po zvolení dostala príležitosť navštíviť Svätého Otca. Návšteva bola totiž plánovaná ešte v júni.
Predvianočné audiencie slovenských politikov sa vo Vatikáne počas pontifikátu Svätého Otca Františka stávajú akýmsi pravidlom. Presne pred dvomi rokmi 14. decembra 2018 navštívil Svätého Otca bývalý slovenský prezident Andrej Kiska. O rok neskôr 9. decembra 2019 to bol vtedajší premiér Peter Pellegrini. Návšteva aktuálnej hlavy republiky bola preložená z pôvodného júnového termínu na neskôr pre okolnosti súvisiace s pandémiou. Prezidentka však 15. apríla 2020 osobne komunikovala prostredníctvom telefónu s rímskym pápežom.
Prezidentka pricestovala do Ríma ešte 13. decembra. Audiencia, ktorá trvala skoro hodinu, sa uskutočnila o 09.52 h. Najprv asi pol hodiny mala prezidentka súkromný rozhovor so Svätým Otcom a potom sa k nej v Apoštolskom paláci, v Sále bibliotéky, kde Svätý Otec prijíma návštevy hláv štátov, pripojil minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok, slovenský vedec Pavol Čekan a ďalší členovia delegácie.
Podľa vyjadrenia pani prezidentky Svätý Otec v súkromnom rozhovore vyjadril znepokojenie nad prehlbujúcimi sa rozdielmi medzi ľuďmi: „Veľmi oceňujem postoje pápeža, ktorý sa dlhodobo zastáva chudobných, sociálne slabých, ľudí v núdzi. Je veľkou inšpiráciou počúvať jeho slová o tom, aká dôležitá je láska voči každému jednému človekovi bez rozdielu.“ Prezidentka dodala, že Svätý Otec sa zaujíma aj o osobitnú úlohu a postavenie žien v spoločnosti, zvlášť počas krízy. „Doslova povedal, že ženy sú bližšie k životu pre materstvo, a preto môžu zohrať možno významnejšiu úlohu v upokojovaní situácie a v zjednocovaní sveta a krajiny,“ uviedla.
Prezidentku podľa jej slov spája so Svätým Otcom presvedčenie, „že jednou z najdôležitejších úloh, ktorá pred nami dnes stojí, je zjednotiť naše spoločnosti, upokojiť ľudí, spojiť naše krajiny, ukázať, že v časoch naozajstného ohrozenia vieme odložiť spory, spolupracovať a vrátiť sa k základným hodnotám lásky k blížnym“. Svätý Otec František podľa nej povedal, že „po kríze nikdy nič neostane rovnaké“. „Preto je dôležité, aby sme spoločne všetci spolu pracovali na zjednotení sveta, aby sme dokázali čeliť našim výzvam,“ poznamenala.
Výmena darov
Po súkromnom rozhovore v sprievode celej delegácie nasledovala výmena darov. Prezidentka doniesla Svätému Otcovi maľbu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, od akademickej maliarky Kataríny Vavrovej. „Sedembolestná Panna Mária je pre mňa pripomenutím, aby sme nezabúdali, že často sú to ženy, ktoré dokážu priniesť pokoj, porozumenie, empatiu. A tiež dokážu byť silné a rozhodné, a že ich úloha pri spájaní našich domácností, rodín, spoločností aj štátov je nenahraditeľná,“ povedala pani prezidentka.
Pred dvomi rokmi bývalý prezident Andrej Kiska odovzdal rímskemu pápežovi štyri vianočné gule, ktoré vyrobili ľudia zo sociálne znevýhodnených skupín. Aj pani prezidentka obdarovala Svätého Otca štyrmi veľkými adventnými sviecami zo včelieho vosku. Tie vyrobili v chránenej dielni, ktorá dáva priestor ľuďom v núdzi a zraniteľným skupinám. Pre pani prezidentku sú tieto sviečky „vyjadrením ich nádeje na lepší život a ukážkou ich odhodlania, vytrvalosti a schopnosti aj napriek ťažkému osudu vytvárať krásne veci“. Sviečky sú vyrobené z recyklovaného materiálu, pretože téma klimatických zmien je blízka aj pápežovi. „Dúfam, že prispejú k atmosfére pokoja počas vianočných sviatkov,“ dodala prezidentka.
Prezidentka priniesla aj špeciálny dar od slovenských vedcov – desaťtisíc PCR testov na koronavírus. „Pápež a Svätá stolica sa starajú aj o ľudí bez domova, majú nemocnicu, kde sa o nich starajú. Je to pre nich v tomto ťažkom čase príspevok,“ vysvetlila hlava štátu. Biochemik Pavol Čekan uviedol, že pápež František bol za PCR testy veľmi rád a možno ich použijú pre utečencov, o ktorých sa Svätá stolica stará. „Pápeža považujem za obrovskú autoritu a človeka, ktorý naozaj tú lásku svetu dáva. Poprosil som ho, aby sa pomodlil aj za Slovensko,“ uviedol Čekan. Testy nasledujúci deň, 15. decembra, vo Vatikáne prevzal pápežský almužník kardinál Konrad Krajewski.
Pápež slovenskej prezidentke daroval bronzový umelecký odliatok nazvaný Buďte poslami pokoja s motívom holubice sediacej na viničnej réve so strapcami hrozna. Ďalšími darmi boli výtlačky dvoch pápežských dokumentov – Posolstva k Svetovému dňu pokoja a Dokumentu o ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete.
Vatikán prezidentskú kanceláriu požiadal, aby sa stretnutie uskutočnilo bez rúšok. Obe strany sa dohodli, že každý zúčastnený musí mať negatívny PCR test. Pravdepodobným dôvodom je zdravotný stav Svätého Otca, ktorý preto nenosí rúško. Ide pravdepodobne o sťažené dýchanie, pretože po infekcii z mladosti mu funguje iba jedna časť pľúc.
Návšteva Slovenska
Svätý Otec František odkázal obyvateľom Slovenska, aby v súvislosti s koronakrízou bojovali a vydržali. „Je mi cťou odovzdať vám pozdravy od pápeža Františka na Slovensko. Sme jeho srdcu blízki, váži si nás a myslí na nás aj v týchto ťažkých časoch. Odkazuje nám, že máme vydržať, bojovať a hlavne držať spolu. Jeho slová počas nášho osobného rozhovoru boli nesmierne upokojujúce. Boli to slová zmierenia a nádeje,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá pozvala Svätého Otca na návštevu Slovenska. Ten pozvanie zdvorilo prijal, ale pre dianie vo svete ho nepotvrdil. „Záujem prísť má naozaj úprimný,“ povedala Čaputová. Dodala však, že všetko závisí od pandemickej situácie a pápežovho zdravotného stavu.
Ďalší program oficiálnej návštevy
Po stretnutí so Svätým Otcom mala prezidentka absolvovať rozhovor so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom, ktorý bol práve v ten deň prepustený z nemocnice. Okolnosti mu však neumožnili stretnúť sa s pani prezidentkou, a tak ho zastúpil vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher. „V priebehu srdečných rozhovorov na Štátnom sekretariáte bolo vyjadrené ocenenie dobrých existujúcich bilaterálnych vzťahov s prianím, aby sa mohli ďalej posilniť vo výchovno-vzdelávacej oblasti, ako aj ocenenie roly Cirkvi v spoločnosti. Ďalej sa preberali niektoré témy vzájomného záujmu, ako vplyv pandémie Covid-19, sociálna spravodlivosť a ochrana stvorenstva,“ uviedlo Tlačové stredisko Svätej stolice v oficiálnom komuniké.
Po tomto stretnutí prezidentka navštívila aj slovenského kardinála Jozefa Tomka. Stretnutie sa odohralo v jeho súkromných priestoroch v Ríme.
Popoludní prezidentka navštívila jednu z najstarších rímskych bazilík, ktorá je zasvätená rímskemu pápežovi svätému Klementovi. Súčasná bazilika stojí na pôvodnej bazilike a tá na dome patriacom otcovi svätého Klementa. Práve v pôvodnej bazilike bol pochovaný aj svätý Konštantín Cyril, slovanský apoštol, ktorý na Kryme našiel ostatky tohto svätca. Tie ho potom sprevádzali na Veľkú Moravu a nakoniec do Ríma, kde sa skončila ich i jeho pozemská púť. Práve k jeho hrobu prezidentka SR položila na záver svojej oficiálnej návštevy Vatikánu kyticu kvetov.
Oblečenie na audiencii
Oblečenie pani prezidentky na audiencii zodpovedá striktnému vatikánskemu protokolu. Už pred našou hlavou štátu sa odeli do čiernej od hlavy po päty političky, prvé dámy či kráľovné z celého sveta. Od žien, ktoré majú audienciu u pápeža, sa očakáva, že budú mať dlhé rukávy, formálne čierne oblečenie a závoj, ktorým si zakryjú hlavu. Pre veriacich znamená čierny odev prejav cnosti, zbožnosti a pokory. Ale aj toto pravidlo má výnimku – privilège du blanc, ktorá umožňuje katolíckym kráľovnám prísť pred Svätého Otca v bielom. V súčasnosti ide o sedem žien – o španielsku kráľovnú Letiziu, bývalú španielsku kráľovnú Sofiu, belgickú kráľovnú Matilde, bývalú belgickú kráľovnú Paolu, luxemburskú veľkovojvodkyňu Máriu Teréziu, monackú kňažnú Charlene a neapolskú princeznú Marinu.