UDALOSŤ ( Marko Durlák ; Foto: wixsite.com )
Jubilejný rok svätého Jozefa ohlásil pápež František 8. decembra 2020 pri príležitosti 150. výročia vyhlásenia sv. Jozefa za patróna univerzálnej Katolíckej cirkvi. Tento titul mu udelil pápež Pius IX. v čase, keď sa Cirkev nachádzala v ťažkej situácii, zažívajúc veľké útoky a nenávisť z boku nepriateľov.
V snahe opäť pripomenúť a prehĺbiť zverenie sa Cirkvi pod ochranu svätého Jozefa pápež František vyhlásil jeho jubilejný rok, ktorý potrvá od 8. decembra 2020 do 8. decembra 2021. Je to mimoriadny čas pre každého kresťana katolíka, aby nanovo objavil veľkosť tohto nenápadného svätca a prehĺbil svoj osobný a duchovný život podľa jeho vzoru.
Jedinečnosť osoby sv. Jozefa a jeho charakteru približuje apoštolský list Svätého Otca Patris corde (S otcovským srdcom) zverejnený v deň vyhlásenia jubilejného roka. Uvažuje v ňom o jednotlivých vlastnostiach a postojoch svätého Jozefa, ktoré môžu byť vhodným podnetom na rozjímanie o ňom a o jeho mieste v Božom pláne, ako aj výzvou nasledovať jeho cnosti. Po dlhšom úvode listu nasleduje sedem bodov – zamyslení nad jednotlivými aspektmi tejto vznešenej postavy: 1. milovaný otec; 2. otec, ktorý vie byť nežný; 3. otec, ktorý vie byť poslušný; 4. otec, ktorý prijíma; 5. otec odvážne tvorivý; 6. otec pracujúci; 7. otec v tieni.
List Svätého Otca sa končí týmito slovami: „,Vstaň, vezmi so sebou dieťa i jeho matku,‘ tak hovorí Boh svätému Jozefovi. Cieľom apoštolského listu je umocniť lásku k tomuto veľkému svätcovi, utiekať sa k nemu, nasledovať ho v cnostiach i v konaní. Veď špecifickým poslaním svätých nie je len udeľovať zázraky a milosti, ale prihovárať sa za nás pred Bohom, ako to robili Abrahám a Mojžiš, ako to robí Ježiš, jediný prostredník, ktorý vystupuje u Boha Otca ako náš advokát, stále pohotový prihovárať sa v náš prospech. Svätí pomáhajú všetkým veriacim dosiahnuť svätosť a dokonalosť v ich vlastnom stave. Ich život je konkrétnym dôkazom toho, že žiť evanjelium je možné. Ježiš povedal: ,Učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom‘, a svätci vo svojej dobe sú príkladom života, ktorý je hodný nasledovania. Svätý Pavol výrazne povzbudzoval: ,Napodobňujte ma!‘ Svätý Jozef to hovorí svojím výrazným mlčaním. Majúc pred zrakom príklady toľkých svätých si svätý Augustín kladie otázku: ,Keď to dokázali títo, ty to azda nedokážeš?‘ Tak dospel k úplnému obráteniu a zvolal: ,Neskoro som si ťa zamiloval, krása taká stará a taká nová!‘ Ani nám neostáva iné, iba prosiť svätého Jozefa o milosť milostí, a tou je naše obrátenie. Jemu adresujeme našu prosbu: Buď pozdravený, ochranca Vykupiteľa a ženích Márie Panny. Tebe Boh zveril svojho Syna; do teba Mária vložila svoju dôveru; spolu s tebou sa Kristus stal človekom. Blažený Jozef, i nám sa staň otcom a veď nás po ceste životom. Vyprosuj nám milosť, milosrdenstvo a odvahu, a chráň nás pred každým zlom. Amen.“
Pri tejto príležitosti Apoštolská penitenciária vydala dekrét o možnosti prijať úplné odpustky pri dodržaní obvyklých podmienok (spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca, s pevným úmyslom vyhnúť sa akémukoľvek hriechu). Zároveň sa v dekréte uvádzajú okolnosti prijatia odpustkov a s tým spojené modlitby. Ide o tieto prípady:
Svätý Jozef ako muž viery nás pozýva znovuobjaviť synovský vzťah k Otcovi a obnoviť vernosť v modlitbe. Preto plnomocné odpustky môže v tomto roku získať každý, kto bude aspoň tridsať minút meditovať nad modlitbou Otče náš alebo sa zúčastní na aspoň jednodňovej duchovnej obnove, kde bude jedna úvaha venovaná svätému Jozefovi. Jeho evanjelium nazýva spravodlivým mužom. Verne stráži v hĺbke srdca intímne tajomstvo a je tak ideálnym patrónom vnútorného fóra. Jeho spravodlivosť sa naplno prejavila vo vernom plnení Božieho zákona a zákona milosrdenstva. Preto môže získať plnomocné odpustky každý, kto podľa jeho vzoru vykoná nejaký skutok telesného alebo duchovného milosrdenstva.
Hlavným poslaním svätého Jozefa bolo chrániť Svätú rodinu. Aby boli všetky kresťanské rodiny motivované vytvárať atmosféru intímneho spoločenstva, lásky a modlitby, môžu získať plnomocné odpustky rodiny a snúbenci, ak sa spoločne pomodlia posvätný ruženec.
Boží sluha pápež Pius XII. ustanovil 1. mája 1955 sviatok svätého Jozefa Robotníka s úmyslom zdôrazniť hodnotu ľudskej práce. Plnomocné odpustky preto môže získať každý, kto zveruje svoju prácu pod jeho ochranu a kto ho vzýva ako tesára z Nazareta, aby mu pomohol nájsť prácu a aby práca všetkých bola dôstojná.
Útek Svätej rodiny do Egypta ukazuje, že Boh je všade tam, kde je človek v ohrození, kde trpí, je nútený utekať alebo je opustený. Plnomocné odpustky sa preto udeľujú každému, kto sa pomodlí na úmysel za prenasledovanú Cirkev Litánie k svätému Jozefovi (pre latinskú tradíciu), Akatist k svätému Jozefovi, celý alebo aspoň nejakú jeho časť (pre byzantskú tradíciu), alebo akúkoľvek modlitbu k svätému Jozefovi, vlastnú iným liturgickým tradíciám.
Pre potvrdenie univerzálnosti patrocínia svätého Jozefa k vyššie spomínaným možnostiam a situáciám treba doložiť, že plnomocné odpustky môžu veriaci získať, kedykoľvek sa pomodlia nejakú Cirkvou schválenú modlitbu k svätcovi, napr. K tebe sa utiekame, a to najmä 19. marca a 1. mája, ďalej v nedeľu po Narodení Pána (čo je v latinskej tradícii sviatok Svätej rodiny a v byzantskej tradícii Nedeľa svätého Jozefa), a taktiež devätnásteho dňa každého mesiaca, ako aj každú stredu, ktorá ja podľa latinskej tradície venovaná svätému Jozefovi. Vzhľadom na súčasný núdzový stav a pre zdravotné dôvody môžu získať plnomocné odpustky všetci starí, chorí a zomierajúci, ako aj všetci tí, ktorí pre závažné dôvody nemôžu opustiť dom a ktorí s pevným úmyslom chrániť sa hriechu budú môcť splniť tri vyššie spomenuté podmienky, len čo to bude možné či už doma, alebo tam, kde sa ocitnú, ku ktorým pripoja aj modlitbu k svätému Jozefovi, ktorý je posilou chorých a patrónom dobrej smrti. Aby veriaci mohli hojne čerpať z týchto duchovných dobier, Apoštolská penitenciária vyzýva všetkých kňazov, aby vždy, keď bude treba, radi a ochotne vyslúžili veriacim sviatosť zmierenia a chorým prinášali Eucharistiu.
Máme veľkú príležitosť objaviť svätca, ktorý je tichý, poslušný, obetavý a odvážny, ktorý v evanjeliách nevyslovil ani jedno slovo, ale po boku ktorého rástol, dospieval a vzmáhal sa Ježiš. Viditeľne si tento rok možno zvýrazniť tak, že sa v cerkvi na dôstojnom mieste vyloží ikona alebo obraz svätého Jozefa, vhodne ozdobený. Odporúča sa častejšie o ňom hovoriť v príhovoroch a katechézach. Možno sa pred jeho obrazom modliť moleben alebo akatist k nemu, no nielen vo farskom spoločenstve, ale aj doma, v kruhu rodiny. Hlbším poznávaním jeho osoby sa v nás môže zrodiť túžba nasledovať ho v uvažovaní, v konaní, vo svätosti. A práve toto bude najlepším ovocím Jubilejného roka svätého Jozefa – vzmáhať sa v múdrosti, v obľube u Boha i u ľudí, ako to robil Ježiš pod jeho otcovskou ochranou, rásť v cnostiach a pokročiť na ceste k svätosti, lebo ako píše apoštol Pavol: „Toto je Božia vôľa – vaše posvätenie.“