Krátke správy z domova

KOŠICE ■ 5. novembra prijal v priestoroch Historickej radnice košický primátor Jaroslav Polaček arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ. Išlo o prvé oficiálne stretnutie vladyku Cyrila od jeho vymenovania za apoštolského administrátora Košickej eparchie s najvyššími predstaviteľmi mesta. V pracovnej časti obidvaja zhodnotili doterajšiu spoluprácu medzi Gréckokatolíckou cirkvou a mestom. Košice sa v ostatných desaťročiach stali cieľom migrácie mnohých mladých ľudí a rodín, medzi ktorými sú aj mnohí gréckokatolíci, ktorí sem prichádzajú predovšetkým kvôli vzdelaniu a práci. Košická eparchia zriadila za ostatný rok na území mesta dve nové farnosti (Košice-Sever a Košice-Šaca) a v spolupráci s košickou miestnou samosprávou chce hľadať možnosti na skvalitnenie pastoračnej starostlivosti pre gréckokatolíckych obyvateľov Košíc. (TSKE)

 

KOŠICE ■ V košickej Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky oslávili 7. a 8. novembra sviatok svätého archanjela Michala a ostatných beztelesných mocností. V sobotu aj v nedeľu boli obidve liturgie vysielané v priamom prenose RTVS. V sobotu večer svätú liturgiu slávil otec Vojtech Boháč ml., ktorý je synkelom (biskupským vikárom) pre maďarsky hovoriacich veriacich Košickej eparchie. V nedeľu svätú liturgiu slávil arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor Košickej eparchie. Vladyka Cyril vychádzal vo svojej homílii z nedeľného evanjelia o vzkriesení Jairovej dcéry. (TSKE)

 

HUMENNÉ ■ Napriek tomu, že sa v týchto dňoch nemožno stretávať a oslavovať, na humenskom gymnáziu mali túžbu zasvätiť deň sviatku svojho patróna, svätého Jána Zlatoústeho. A tak 13. novembra odložili študijné povinnosti a aspoň virtuálne sa stretli pri spoločnej modlitbe. Svätú liturgiu, ktorú slávil duchovný správca otec Ján Frandofer, mohli cez facebookový stream sledovať nielen študenti a zamestnanci školy, rodičia žiakov, absolventi, ale aj ostatní veriaci. (E. Jarošová)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *