Krátke správy zo sveta

VATIKÁN ■ Svätý Otec František vymenoval 24. októbra za latinského patriarchu Jeruzalema Mons. Pierbattistu Pizzaballu OFM. Tento 55-ročný františkán pochádzajúci z Talianska spravoval jeruzalemský stolec ako apoštolský administrátor sede vacante od roku 2016, keď bol vymenovaný za titulárneho arcibiskupa Verbe. V rokoch 2004 – 2016 bol kustódom Svätej zeme. Je tiež členom Kongregácie pre východné cirkvi. Jeruzalemský patriarcha je aj členom Rady katolíckych patriarchov Blízkeho východu a predsedom Konferencie rímskokatolíckych biskupov arabských krajín. (M. Mráz)

 

SPLIT/CHORVÁTSKO ■ V Nedeľu Krista Kráľa 25. októbra slávil vladyka Milan Stipič, križevacký eparchiálny biskup, božskú liturgiu v Chráme Najsvätejšieho Vykupiteľa otcov františkánov v meste Split. V tomto prístavnom meste boli doteraz liturgie slávené poslednú nedeľu v mesiaci. Nedeľnou liturgickou slávnosťou však došlo k reorganizácii miestnych pomerov a v tomto meste vznikla nová gréckokatolícka Farnosť Najsvätejšieho Spasiteľa. Na liturgii boli s vladykom Milanom prítomní aj otec Zenjo Zastavni, farár z Radatoviča, a zároveň aj dočasne novovymenovaný farár novej farnosti. (D. Černý)

 

VATIKÁN ■ 24. októbra Svätý Otec František ukončil mandát apoštolského administrátora sede vacante exarchátu pre gréckokatolíckych Ukrajincov v Taliansku, ktorý od jeho zriadenia v roku 2019 viedol kardinál Angelo De Donatis, vikár Jeho Svätosti pre Rímsku diecézu. Súčasne pápež vymenoval za nového exarchu apoštolského exarchátu pre Ukrajincov byzantského obradu žijúcich v Taliansku vladyku Dionýza Ľachoviča OSBM, doterajšieho delegáta ad omnia tejto cirkevnej štruktúry. (D. Černý)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *