Krátke správy zo sveta

UŽHOROD/UKRAJINA ■ V piatok 25. septembra navštívil gréckokatolícky Katedrálny chrám Povýšenia svätého Kríža v Užhorode prezident Ukrajiny Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj. Pred katedrálou ho privítal vladyka Nil Luščak, apoštolský administrátor eparchie, spolu s mitroforným protojerejom Ivanom Tydirom, farárom katedrály. Prezident do katedrály osobne priniesol a odovzdal vyznamenanie Rad za zásluhy druhého stupňa, ktoré in memoriam udelil vladykovi Milanovi Šášikovi 20. júla tohto roka, len niekoľko dní po jeho smrti. Vyznamenanie bolo udelené „za mnohoročnú plodnú cirkevnú, dobročinnú a milosrdnú činnosť“. (D. Černý)

 

VATIKÁN ■ 25. a 26. septembra sa konalo plenárne zasadnutie Rady biskupských konferencií Európy (CCEE). Pôvodne sa malo konať v Prahe, no pre pandémiu sa uskutočnilo iba virtuálnou formou. Účastníkov pozdravil aj pápež František, a to prostredníctvom listu, ktorý v úvode prečítal predseda Rady biskupských konferencií Európy kardinál Angelo Bagnasco. Téma tohtoročného plenárneho zasadnutia rady znela: Cirkev v Európe po pandémii. Perspektívy pre stvorenstvo a pre komunitu. (TK KBS)

 

RÍM/TALIANSKO ■ Veľvyslanci krajín V4 si 29. septembra v Ríme pripomenuli pamiatku svätého Vojtecha. Zúčastnili sa na svätej omši v Bazilike svätého Bartolomeja na ostrove Tiberina. Slávnostnú liturgiu celebroval Mons. Miroslav Wachowski, podsekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi. Podujatie tento rok organizovalo Veľvyslanectvo Poľskej republiky v rámci predsedníctva v skupine V4. Tohtoročná spomienka bola pre Slovákov osobitá, keďže si v tomto roku pripomíname aj 150. výročie Spolku sv. Vojtecha na Slovensku. (TK KBS)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *