SLOVO SVÄTÉHO OTCA (Marek Baran; foto: flickr.com)
Na sté výročie narodenia sv. Jána Pavla II. pápež František vo svojej homílii pripomenul veľkosť a výnimočnosť slovanského pápeža cez tri črty: modlitba, blízkosť k ľudu a láska k spravodlivosti.
„Pán, Boh, miluje svoj ľud“ (Ž 149, 4) – takto sme spievali v refréne žalmu, a tie slová sú aj pravdou, ktorú izraelský ľud so záľubou opakoval: „Pán, Boh, miluje svoj ľud“. I v krušných chvíľach je toto „Pán miluje“ vždy prítomné, a musíme čakať na to, ako sa táto láska ukáže.
A dnes môžeme povedať: pred sto rokmi Pán navštívil svoj ľud, poslal tohto muža, pripravil ho, aby bol biskupom a viedol Cirkev.
Pri spomienke na sv. Jána Pavla II. opäť hovoríme: „Pán miluje svoj ľud“, Pán navštívil svoj ľud, poslal pastiera. A aké sú tie črty Dobrého pastiera, ktoré môžeme nájsť u sv. Jána Pavla II.? Je ich mnoho, no spomeňme len tri z nich: modlitba, blízkosť k ľudu a láska k spravodlivosti.
Svätý Ján Pavol II. bol Božím mužom, pretože sa modlil. A modlil sa veľa. No ako to, že človek, ktorý má mnoho práce pri vedení Cirkvi, strávi toľký čas v modlitbe? On dobre vedel, že prvoradou úlohou biskupa je modliť sa. A toto nepovedal Druhý vatikánsky koncil, povedal to svätý Peter, keď spoločne s Dvanástimi pri ustanovení diakonov povedali: My sa budeme celkom venovať modlitbe a hlásaniu slova (porov. Sk 6, 4). Prvoradou úlohou biskupa je modliť sa. A on to vedel, robil tak. Je vzorom biskupa, ktorý sa modlí, ako prvoradú úlohu. A naučil nás, že keď si biskup večer spytuje svedomie, musí si položiť otázku: Koľko hodín som sa dnes modlil? Muž modlitby.
Druhá črta: muž blízkosti. Nebol človekom oddeleným od ľudu, naopak, vyhľadával ľudí a precestoval celý svet, navštevujúc svoj ľud, hľadajúc svoj ľud, prejavujúc mu blízkosť. A blízkosť je jedna z charakteristík Boha vo vzťahu k svojmu ľudu. Spomeňme si, ako Pán hovorí ľudu Izraela: „Pozri, ktorý ľud mal svojich bohov tak nablízku, ako som ja pri tebe?“ (Dt 4, 7) Je to blízkosť Boha voči svojmu ľudu, ktorá sa potom stáva bezprostrednou v Ježišovi, v ňom je v plnej sile. Pastier je blízky ľudu, a naopak, ak to nerobí, nie je pastierom, je hierarchom, správcom, možno dobrým, no nie je pastierom. Blízkosť k ľudu. A svätý Ján Pavol II. nám dal príklad tejto blízkosti: bol nablízku veľkým i malým, blízkym i ďalekým, vždy nablízku, vždy dával pocítiť blízkosť.
Tretia črta, láska k spravodlivosti. Ale k plnej spravodlivosti. Muž, ktorému išlo o spravodlivosť, o sociálnu spravodlivosť, o spravodlivosť národov, o spravodlivosť, ktorá zažehnáva vojny. Ale plnú spravodlivosť. Preto bol sv. Ján Pavol II. mužom milosrdenstva, pretože spravodlivosť a milosrdenstvo idú ruka v ruke, nemôžu sa líšiť, sú spolu: spravodlivosť je spravodlivosťou, milosrdenstvo je milosrdenstvom, no niet jedno bez druhého. A keď hovoríme o mužovi spravodlivosti a milosrdenstva, pomyslime, koľko toho urobil sv. Ján Pavol II., aby ľudia pochopili milosrdenstvo Boha. Pomyslime, ako rozvíjal úctu k svätej Faustíne. Vycítil, že Božia spravodlivosť má túto tvár milosrdenstva, tento postoj milosrdenstva. A toto je dar, ktorý nám zanechal: milosrdná spravodlivosť a spravodlivé milosrdenstvo.
(z homílie 18. mája 2020)
„Božie slovo nám bolo dané ako slovo života, ktoré premieňa srdce a život, ktoré obnovuje, ktoré nesúdi, aby odsúdilo, ale ozdravuje a za cieľ si kladie odpustenie.“ (pápež František)