BIBLIA (Martina Diheneščíková; foto: wikimedia.org)
Ester bola sirota, ktorú vychoval strýko Mardochej. Jej židovské meno bolo Edissa – Hadassa, čo znamená Myrta. Meno Ester značí Hviezda. Bola krásna a zbožná. Božím riadením sa stala kráľovnou Perzskej ríše. Zachránila svoj národ pred genocídou, ktorú chcel vykonať nepriateľ Aman. Židovský národ si dodnes pripomína túto záchranu, keď slávi sviatok Purim. Biblia tento príbeh zachytáva v starozákonnej Knihe Ester.
Ester sa stáva kráľovnou
Kráľ Perzskej ríše Asuer (Xerxes I.) zhromaždil veľmožov zo všetkých krajín, pre ktorých usporiadal hostinu. Jeho manželka, kráľovná Vasti sa na nej odmietla zúčastniť napriek kráľovmu želaniu. Kráľ ju potrestal a rozhodol sa, že jej miesto preberie iná žena. Zo všetkých krásnych žien si za svoju manželku vybral Ester. Nevedel, že je Židovka. Strýko Mardochej, ktorý osirelú Ester vychoval ako vlastnú dcéru, jej poradil, aby o svojom pôvode mlčala. Raz si Mardochej vypočul rozhovor, ako chcú dvaja komorníci zavraždiť kráľa. Hneď informoval Ester o sprisahaní a ona to oznámila kráľovi v Mardochejovom mene. Sprisahancov obesili, udalosť zapísali na pamätnú listinu a vložili do letopisov.
Hamanova zloba
Kráľ ustanovil Amana za najväčšieho hodnostára v krajine. Ten pre seba vyžadoval najväčšiu úctu a chcel, aby sa mu ľudia klaňali. Všetci mu vyhoveli. Okrem Mardocheja. On jediný pred ním nesklonil svoje koleno. Židia sa neklaňajú žiadnemu človeku, iba Bohu. Keď to oznámili Amanovi, veľmi sa rozhneval. Znenávidel židovský národ. Aman hodil do osudia lós – po hebrejsky má meno pur – o tom, v ktorý deň a ktorý mesiac by mal vyhubiť celý národ. Presvedčil kráľa, aby v jeho mene vykonal genocídu. Vo všetkých krajinách Perzskej ríše bolo nariadené, že trinásteho dňa mesiaca adar (február/marec) majú byť všetci Židia od nemluvniat až po starcov vyhubení a ich majetky rozobraté.
Mardochej sa prihovára u Ester
Keď sa o tom Židia dopočuli, nastal veľký plač a kvílenie. Mardochej prosil Ester, aby predstúpila pred kráľa a prosila za svoj ľud. Ester mu odkázala: „Ktokoľvek, muž alebo žena – ak nie sú vopred pozvaní – a vošli by do vnútornej kráľovej siene, majú byť hneď bez meškania popravení, ak kráľ na znak milosti neprikloní k nim svoj zlatý prút, aby mohol ostať taký človek nažive. Ako teda môžem predstúpiť pred kráľa ja, ktorú už tridsať dní nevolal k sebe?“ Strýko jej povedal: „Nenazdávaj sa, že ty si zo všetkých Židov zachrániš život, pretože si v kráľovom dome. Keby si teraz mlčala, Židia dôjdu iným spôsobom k záchrane, ale ty a rod tvojho otca zahynie. A ktovie, či si neprišla práve preto ku kráľovskej hodnosti, aby si bola naporúdzi na takýto čas?“ Ester súhlasila, ale vyzvala všetkých Židov, aby sa tri dni spoločne postili a modlili ešte predtým, než predstúpi pred kráľa a vystaví svoj život smrteľnému nebezpečenstvu.
Ester sa prihovára u kráľa
Keď Ester predstúpila pred kráľa, nielenže vystrel zlatú berlu, aby ju zachránil, ale bol k nej veľmi zhovievavý: „Čo si praješ, kráľovná Ester? Akú máš žiadosť? Keby si žiadala čo aj polovicu kráľovstva, dostaneš.“ Ester pozvala kráľa aj Amana k sebe na hostinu. Keď Aman stretol Mardocheja, ktorý sa mu nepoklonil, rozzúril sa tak veľmi, že sa nedokázal tešiť ani z kráľovnej priazne. Manželka a priatelia mu poradili: „Rozkáž zhotoviť vysokú šibenicu, čo dosiahne výšky päťdesiat lakťov, a povedz ráno kráľovi, aby Mardocheja na ňu obesili, a tak pôjdeš s kráľom už naradovaný na hostinu.“ V tú noc však kráľ nemohol zaspať, a tak rozkázal, aby mu čítali letopisy. Keď čítali o tom, ako mu Mardochej kedysi zachránil život, zistil, že ho vôbec neodmenil. Medzitým vošiel do predsiene Aman a kráľ sa ho spýtal: „Čo treba urobiť človekovi, ktorého chce kráľ vyznamenať?“ Aman v domnienke, že kráľ myslí na neho, povedal, že ho treba obliecť do kráľovského rúcha, posadiť na koňa, na hlavu mu dať korunu a vodiť ho po meste, aby každý videl jeho pocty. Dostal nečakanú „facku“, keď zistil, že toto všetko musí vykonať pre Žida Mardocheja. Na hostine kráľ povzbudil Ester, aby vyslovila svoju žiadosť. Ona povedala: „… Daruj mi môj život, za ktorý prosím, a daruj mi môj národ, za ktorý ťa prosím.“ Až vtedy sa kráľ dozvedel, že Ester je Židovka a prosí za svoj národ, ktorý má byť vyhubený. Veľmi sa rozhneval na Amana a rozkázal obesiť ho na šibenici, ktorú prichystal pre Mardocheja. Naplnili sa slová žalmu: „Hriešnika zloba zahubí, a tých, čo nenávidia spravodlivého, stihne trest.“ (Ž 34, 22) Kráľ Asuer daroval Ester jeho dom a strýka Mardocheja ustanovil za veľkoknieža namiesto Amana.
Sviatok Purim
V Perzskej ríši bol zvyk, že písomné nariadenie potvrdené kráľovskou pečaťou nemohlo byť zrušené. Ale mohlo byť nahradené ďalším písomným príkazom. Kráľ poveril Mardocheja a Ester, aby našli spôsob, ako Židov zachrániť. Vydali nové nariadenie, aby si Židia bránili svoje životy. Deň plánovanej genocídy sa zmenil na deň pomsty voči nepriateľom. Keď im svitla nádej na záchranu, v celej ríši nastala veľká radosť a hodovanie. Dialo sa to v takej miere, že mnohí z cudzích národov a iného vierovyznania sa pridali k ich náboženstvu. Všetci boli preniknutí náramným strachom pred menom Žid. Porazili nepriateľov a na počesť toho, ako Boh zachránil židovský národ skrze Ester, bol zavedený sviatok Purim. Dodnes sa každoročne slávi 14. – 15. dňa v mesiaci adar. Je to jeden z najradostnejších židovských sviatkov, keď sa konajú karnevaly, rozdávajú sa darčeky a almužny.
Predobraz Márie
Ester je predobrazom Márie, našej nebeskej Matky. Ester bolo židovské dievča žijúce v Perzii, zatiaľ čo Mária bolo židovské dievča žijúce v Nazarete. Ester sa stala manželkou kráľa Perzie, Mária sa stala matkou Ježiša − Kráľa celého vesmíru. Ester bola kráľovnou Perzskej ríše, Mária je Kráľovnou neba i zeme. Ester riskovala život, aby zachránila svoj národ. Aj Mária riskovala svoj život, aby zachránila všetky národy. Kráľ neodmietol prosby Ester, pretože ju miloval. Ani Ježiš neodmieta Máriine prosby, pretože ju miluje. Esterin príhovor u kráľa zachránil židovský národ od istej smrti. Aj Máriin príhovor u Krista Kráľa nás zachraňuje od duchovnej smrti. Tak ako Ester prosila za svoj ľud, aj Mária prosí za všetkých, ktorí sa k nej s dôverou utiekajú.
Aktuálnosť Božieho slova v Roku Božieho slova
Kniha Ester dáva do pozornosti, že dobro bude odmenené, a zlo potrestané. Božie slovo hovorí: „Súženie a úzkosť doľahnú na každého človeka, ktorý pácha zlo, najprv na Žida, potom na Gréka, ale sláva, česť a pokoj čakajú každého, kto koná dobro, najprv Žida, potom Gréka.“ (Rim 2, 9 – 10) Mardochej nebol za záchranu kráľovho života odmenený hneď. Ale jeho dobrosrdečnosť sa mu vrátila v čase, keď to najviac potreboval. Takisto Amanovi jeho vlastná zloba „zoťala“ hlavu práve vtedy, keď to najmenej čakal. Boh má svoj čas a svoje spôsoby. Je dôležité si všimnúť, akými mocnými zbraňami sú pôst a modlitba. Kráľ nielenže daroval Ester život, ale vyhovel všetkým jej požiadavkám, lebo „veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého“. (Jk 5, 16b) Hoci nebolo možno hrozbu úplne odvrátiť, bolo umožnené bojovať proti nepriateľom do víťazného konca. Ako vysoko aktuálny je tento príbeh v Roku Božieho slova, keď nielen náš národ, ale celý svet bojuje s pandémiou. Nezabúdajme, že aj my máme Ester. Preto ju prosme o pomoc najstaršou mariánskou modlitbou: „Pod tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia rodička, neodvracaj zrak od našich prosieb, pomôž nám v núdzi a z každého nebezpečenstva nás vysloboď, ty Panna slávna a požehnaná. Amen.“