SLOVO O IKONE (Daniel Černý; foto: archív autora)
Prvá liturgia gréckokatolíckych Slovákov bola v Hamiltone slávená 14. decembra 1952, keď vznikla Farnosť sv. Petra a Pavla. Zmena zasvätenia chrámu súvisela so žiadosťou hamiltonského biskupa Ryana, ktorý už mal vo svojej latinskej diecéze Farnosť sv. Petra a Pavla, a tak požiadal, aby gréckokatolícka farnosť pozmenila svoje patrocínium. Biskup Borecký rozhodol o tejto zmene 20. októbra 1954, a tak sa začala nová kapitola Farnosti Uspenia Presvätej Bohorodičky s rovnakým zasvätením ako svätyňa v Klokočove. V roku 1954 sa farárom stal otec František Fuga, rodák z Vinného v blízkosti Klokočova. Pre otca Fugu bola zmena patrocínia znamenia zhora, že Hamilton sa stane duchovným centrom úcty slovenských gréckokatolíkov v slobodnom svete k Bohorodičke.
Otec Fuga napísal na Východnú kongregáciu do Ríma list, žiadajúc o možnosť usporadúvať odpusty nielenže na sviatok Uspenia, ale priamo na počesť klokočovskej Bohorodičky. Bol si dobre vedomý úcty a lásky, ktorú prechovávali slovenskí gréckokatolíci k Bohorodičke a jej ikone v Klokočove. Keďže však starobylá svätyňa bola odčlenená od gréckokatolíkov, rozhodol sa vybudovať v slobodnom svete novú. Jeho vlastnými slovami to mala byť svätyňa, „ktorá sťa vznešený maják má dodať odvahy svojim a súčasne má hlásať svetu o láske a oddanosti slovenských gréckokatolíkov k svätej Cirkvi katolíckej“. Odpoveď uvádza slová kardinála Coussu: „Úcta k Panne Márii Klokočovskej bude zárukou úspechu medzi Slovákmi gréckokatolíkmi.“ V máji 1955 píše otec Fuga túto myšlienku: „Keď našim v starom kraji nie je dovolené, aby vzdávali úctu Božej Matke na posvätnom mieste v Klokočove, je našou povinnosťou, aby sme ako synovia východného Slovenska postavili jej dôstojný stánok v slobodnom svete a pred jej obrazom prosili o potrebné milosti pre nás a ťažko skúšaný náš národ vo vlasti.“
Kópiu ikony na požiadanie otca Lacka SJ vyhotovil bazilián otec Pavlyk z kláštora Grottaferrata. Hotovú ikonu požehnal pápež Pius XII. 12. marca 1955. Slávnosť posviacky základného kameňa klokočovskej svätyne bola v roku 1957. Kameň bol previazaný stuhou vo farbe slovenskej trikolóry a bola v ňom uložená i hrsť zeme z Klokočova. Fasáda svätyne s trojvrším, z ktorého povstáva dvojkríž – dielo umelca Jozefa Cincíka, – bola jasným znakom slovenskosti svätyne. Jej posviacka bola 9. júna 1963 ako súčasť miestnych jubilejných cyrilo-metodských osláv. Po mnohé roky prichádzali v deň odpustu na púť i rímskokatolícki Slovinci z celého dekanátu.
Svätyňu vyzdobil ruský umelec Igor Suchačev z Toronta. Do apsidy svätyne dal aj šiestich slovenských svätých. Boli to: sv. Cyril, Metod, Gorazd, Kliment Ochridský, Svorad, Stojislav (Benedikt). Okrem toho sa vo výzdobe objavuje aj obraz sestry Miriam Terézie Demjanovičovej, ktorá bola blahorečená len nedávno.
Otec Fuga zomrel v roku 1987. Jeho meno ostane zlatými písmenami zapísané v dejinách úcty klokočovskej Bohorodičky. Práve vďaka jeho úsiliu je klokočovská tradícia prítomná v nádhernej svätyni aj medzi slovenskými gréckokatolíkmi v Kanade.