SLOVO O PRÍRODE (Juraj Gradoš; foto: upload.wikimedia.org)
Máloktorá krajina má toľko rôznorodých minerálnych prameňov ako Slovensko. Na Slovensku sa nachádza až tisíc päťsto rôznych minerálnych prameňov okrem rádioaktívnych. Za svoj bohatý výskyt vďačia vhodným geologickým podmienkam, ako aj bohatým dažďovým zrážkam. Až 96 % dažďovej vody odteká do riek. Časť preniká pod zemský povrch a dopĺňa podzemnú vodu. Tá neskôr na vhodnom mieste vyviera na povrch vo forme prameňa. Dažďová voda prechádza rozpustnými horninami obsahujúcimi minerály, rozpúšťa ich a obohacuje sa nimi. Jedným z výsledkov procesu je minerálny prameň. Minerály sú však vo všetkých prameňoch. Ak však liter vody z prameňa obsahuje aspoň jeden gram rozpustných látok, hovoríme už o minerálnom prameni. Tento proces je pomalý a dlhodobý. Niekedy voda preniká až do hĺbky 30 kilometrov.
Minerálne vody pomáhajú dopĺňať telu tie minerály, ktoré potrebuje. Dnes už vieme, že naše telo potrebuje na rôzne svoje činnosti isté druhy látok. Vo forme minerálnej vody ich môžeme vhodne dopĺňať. Takto správnym dávkovaním upravujeme vnútorné prostredie nášho tela. Minerálna voda však môže priaznivo pôsobiť aj na pokožku vo forme kúpeľov.
Časť minerálnych prameňov sa dnes expeduje vo forme balených minerálnych vôd. Ich bohatosť a dostupnosť sú špecifikom Slovenska. Veľké množstvo minerálnych prameňov je aj voľne dostupných. Na východnom Slovensku, kde sú tieto pramene sústredené najmä na Prešovský kraj, ich nájdete napríklad v obciach Bardejovské Kúpele, Cigeľka, Sulín, Červený Kláštor, Herľany, Baldovce či Lipovce. Napríklad tá z Cigeľky je síce na chuť až slaná, ale okamžite zaženie pálenie záhy. Baldovská vraj uchránila obyvateľov obce pred cholerou. Vodu zo Sulína pila s obľubou rakúska cisárovná Sissi a pomáha trpiacim na cukrovku a dnu.